4 miesiąc życia dziecka

4 MIESIĄC – WZRASTA CIĘŻAR ☺
Twój szkrab nie jest już lekki jak piórko? Nic dziwnego, czwarty miesiąc to czas gdy podwaja on swoją masę urodzeniową. Rozwija się teraz bardzo szybko i niemal z dnia na dzień, obserwować możesz jak się zmienia. Po pierwsze w 4 miesiącu zwiększa się ruchliwość Malucha, bardzo pewnie czuje się on już w pozycji na brzuszku, niekiedy podpiera się sam na swoich dłoniach, a podparty poduszkami chwilę wytrzyma w pozycji siedzącej. Jego kręgosłup w czwartym miesiącu życia nie jest jednak gotowy na siedzenie. Jeśli bardzo lubi tą pozycję może czas wypróbować leżaczek?

4 MIESIĄC – CZAS SCHOWAĆ NIEBEZPIECZNE PRZEDMIOTY!
Malec nadal będzie próbował chwytać różne przedmioty. Zadbaj o to, by miały różną fakturę – dotyk ciągle jest dla niego istotnym kanałem do poznawania świata. Zanika jednak odruch chwytania – zamiast niego pojawia się świadomość – teraz malec sam będzie wybierał interesujące go przedmioty. I oczywiście pierwsze co zrobi to włoży je do buzi – to też sposób na poznawanie świata. Dlatego bądź czujna wraz z partnerem i nie pozostawiaj w zasięgu rączek dziecka nic co mogłoby być przez nie połknięte.
Czwarty miesiąc życia pozwala to okres, gdy można powoli wprowadzać do zabaw ze szkrabem maty edukacyjne. Leż na nich razem z maluchem, jak najwięcej do niego mów, i ciesz się jak tym z jaką łatwością powtarza Twoje ruchy. Zapewne zauważysz jak w czwartym miesiącu życia dziecko szuka źródeł dźwięku, dlatego opowiadaj do niego o wszystkim co robisz, by inspirować go do ćwiczenia głużenia. Czwarty miesiąc życia to też czas wyraźnego odkrycia świata! Jakoś widzenia dziecka znacznie się poprawia, rozpoznaje on już różne kształty, kolory, a także przedmioty oddalone o kilka metrów.

4 MIESIĄC A PORY SNU I KARMIENIA
Niemowlę na szczęście czasami też śpi. Co więcej, czwarty miesiąc charakteryzuje się uregulowaniem pór spania. Dziecko nie przesypia co prawda całej nocy, ale niekiedy potrafi spokojnie spać przez 5 a nawet 6 godzin. Niektórzy twierdzą, że dzieci karmione mlekiem modyfikowanym przesypiają nawet 7 godzin, ze względu że jest bardziej sycące. Inny jednak zalecają by przez cały, 4 miesiąc życia, malec jadł jedynie mleko mamy. Każda kobieta sama podejmuje decyzję odnośnie wprowadzania mleka modyfikowanego. Faktem jest jednak że 4-miesięczne niemowlę ma już swój ramowy plan dnia – je około 4 do 5 razy dziennie oraz 1 lub 2 w nocy.
Pewnie zauważyłaś że dzidzia coraz mniej śpi! 12 godzin w ciągu doby to standard dla niemowlaka. Niestety, 8 godzin z tego nie przypada nocną porą. Zazwyczaj, w ciągu dnia ucina sobie dwie krótkie i jedną dłuższą drzemkę.

CORAZ WIĘCEJ ROZUMIE – 4 MIESIĘCZNY BYSTRZAK!
4 miesiąc charakteryzuje się tym, że Maluch jest już ogromnym bystrzakiem. Tak, tak, śmieje się do Ciebie w głos, ale potrafi te domagać się swego krzykiem oraz płaczem. Doskonale odczuwa też Twoje emocje i nieświadomie przyjmuje je jako własne. Cieszy się na widok Twojej twarzy, denerwuje zakładając ubranka ograniczające swobodę jego ruchów.

4 MIESIĄC, A JUŻ CHCE OGLĄDAĆ CAŁY ŚWIAT!
Jeśli Twoje dziecko dobrze utrzymuje główkę w pozycji pionowej warto byś od 4 miesiąca życia nosiła je przodem do świata, by swobodnie mógł oglądać otoczenie. Nie w chuście jednak, ani w nosidełku! Na rękach, w pozycji tej podłóż dłoń pod pupę malucha, zabezpieczając pozycję odwiedzeniową jego nóżek, oraz zgięcie w stawach biodrowych i kolanowych. Dziecko opierze się swobodnie o klatkę piersiową. Początkowo możesz odchylić się do tyłu, aby dać dziecku więcej podporu. Drugą ręka, asekuruj tułów maluszka, pokazuj mu zabawki, zachęć go do wyciągania rączek ku przodowi.

CZAS NA ZABAWĘ
Czwarty miesiąc życia to też moment na zabawę w ‘a – kuku’. Ukryj swoją twarz w dłoniach, będąc przed nim, a następnie rozchyl dłonie, tak by zobaczyło uśmiech na Twojej twarzy. Choć niemowlę wie, że zasłaniasz się rękami, i tak drgnie, kiedy się pojawisz, a potem zacznie się śmiać. Pamiętaj, by zrobić tak by dziecko nie przestraszyło się i nie zaczęło płakać.

Zadaj pytanie Dodaj poradnik

Przeglądaj i odpowiadaj na pytania

Najnowsze poradniki