• żądna wiedzy
  • pomocna
  • aktywistka
  • blogerka
  • dokumentalistka
  • doświadczona
goshia26

Etapy raczkowania

goshia26|
vote-up

Dobra porada

Słaba porada

vote-down

Dziewczyny, postanowilam,że podziele sie z Wami pewna wiedza zaczerpnieta bezposrednio z ksiazki pt."Pierwsze 365 dni zycia dziecka" i opisze Wam po kolei etapy raczkowania od noworodka do 12 miesiaca zycia. W kolejnym odcinku etapy siadania, zachowan społecznych itd..

 

Moze powiecie ze nie mam co robic, ze durna przepisuje ksiazke, ale akurat malutki mi zasnal bardzo wczesnie i mam duzooo czasu dla siebie, hehe jak widac:) pisze to po to, bo widze ze jest wiele pytan na temat rozwoju dzieci, w tym raczkowania, a ta ksiazka jest baza dla neurologow w ocenie rozwoju dziecka. Może dodam, ze w ksiazce tej sa wyszczegolnione miesiace  i kolejne etapy rozwoju: raczkowanie, siadanie, chodzenie, chwytanie, percepcja,zachowanie społeczne, wydawanie dzwiekow.

 

No to zaczynamy!!!

Raczkowanie:

NOWORODEK:

Ulozenie zgieciowe jest typowe dla noworodka. Od palcow u rak po palce u nog wszystkie konczyny sa zgiete w stawach.Glowa ulozona jest asymetrycznie, najczesciej zwrocona do boku. W łonie matki dziecko musialo zadowolic sie ta pozycja, zajmujaca jak najmniej miejsca. Przewaga miesni zginaczy trwa jeszcze jakis czas po urodzeniu. 

 

PIERWSZY MIESIĄC:

W pierwszych tygodniach glowa moze byc podnoszona i utrzymywana - zwykle w plaszczyznie ukosnej (odwrocona do boku) - przynajmniej przez 3 sekundy. Wedruje ona chwiejnie przez linie srodkowa od jednego do drugiego boku i z powrotem. Niemowle dla odpoczynku kladzie przy tym raz po raz swa glowke na podloze. 

 

DRUGI MIESIAC:

Unosi glowe pod katem 45 stopni. Glowa jest podnoszona takze z pozycji srodkowej. Dziecko moze ja utrzymac przez ponad 10 sek. Przy tym chwieje sie ona jeszcze na boki. Twarz i podloze tworza kat ok 45 stopni. 

 

TRZECI MIESIAC:

Dziecko pewnie trzyma glowe przynajmniej przez jedna minute. Twarz i podloze tworza kat do 90 stopni. Wyprostowanie miesni karku, ramion i plecow umozliwia niemowleciu wyciagniecie ramion dalej do przodu i oparcie sie na przedramionach. Miednica spoczywa prawie płasko na podłożu. 

 

CZWARTY MIESIĄC:

Dziecko nie zadowla sie swoim podparciem na przedramionach w pozycji na brzuszku, ktore jest wprawdzie pewne, ale zbyt statyczne. Wypróbowuje wszystkie te mięśnie, które w tym wieku intensywnie się rozwijają, przede wszystkim mięśnie pleców i mięśnie odpowiedzialne za prostowanie nóg. Tak wiec dziecko często rezygnuje z podparcia na przedramionach, przy czym głowa, klatka piersiowa i ramiona są uniesiona, a nogi wyprostowane. Barki są podciągnięte do tylu, ramiona zgięte, a dłonie otwarte. Poprzez energiczny ruch cale ciało kołysze się na brzuchu. 

 

PIĄTY MIESIAC:

Kołysanie sie na brzuchu  z czasem coraz częściej przerywane jest przez podparcie sie na ramionch. Wyprostowane są raz oba, raz jedno ramię. W drugim przypadku głowa i górrna czesc klatki piersiowej są zwrócone lekko do boku. Jesli dziecko obserwuje cos, co wisi ukosnie nad jego glowa, skreca ja tak daleko, az starci rownowage. Wzglednie jeszcze duza glowa ciagnie za soba cale cialo i dziecko przekreca sie biernie - dosc nieoczekiwanie dla siebie samego - na plecy. Mozna to wszystko okreslic trafniej niz przewrocenie sie. Rozni sie tylko wyraznie od aktywnego obrotu ciala starszego niemowlecia. 

 

SZÓSTY MIESIAC:

Pod koniec pierwszego polrocza niemowle opiera sie dowolnie na wyprostowanych ramionach. Teraz i dłonie powinny być także czesciowo lub calkowicie otwarte. Przy normalnym rozwoju ramiona znajduja sie z reguły przed głową, mniej wiecej rownolegle do siebie, a nie wyciagniete na ukos lub na boki. Przez to cala klatka piersiowa odrywa sie od podloza, Jes;li dziecku pokażesz interesujaca  zabawke na wysokosci oczu i znajdzie sie ona w zasiegu jego wzroku, to przeniesie ono ciezar na jedno ramie, a wolna reka chwyci przedmiot. 

 

SIODMY MIESIAC:

Obrót z pleców na brzuch jest istotna formą ruchu u niemowlecia. Obrot ten nie polega na przewroceniu sie calego cialam jak to juz czasem zdarzalo sie we wczesniejszych miesiacach. Teraz bardziej skuteczny jest obrot w formie śruby między miednicą a obrecza konczyny gornej. Za pomoca tego obrotu dziecko moze po raz pierwszy aktywnie zmieniac polozenia ciala, a potem siadac. Ten ruch jest wiec warunkiem zarowno raczkowania, jaki siadania. 

 

OSMY MIESIAC:

W tym miesiącu dziecko próbuje posuwać się w jakikolwiek sposób. Z reguły jeszcze nie potrafi ono wprawdzie pełzać do przodu, ale udaje mu się przynajmniej obrócić wokół własnej osi i w ten sposób zmienić swoje położenie. 

 

DZIEWIĄTY MIESIAC:

Pełzaniem dziecko osiąga juz możliwość samodzielnego i ukierunkowanego poruszania się. Dziecko leży na brzuchu, górna cześć ciała jest uniesiona. Oparte na przedramionach podciąga za nimi cale ciało na podłodze. Etap pełzania jest z reguły krótki i wkrótce zostanie zastąpiony raczkowaniem. 

 

DZIESIATY MIESIAC:

Dziecko coraz częściej podnosi swoje ciało z podłoża i opiera się tylko na dłoniach i kolanach. Jest to pozycja wyjściowa dla późniejszego raczkowania. Przez kołysanie sie w tył i w przód w tej pozycji dziecko ćwiczy się w przenoszeniu ciężaru ciała, co znów jest warunkiem raczkowania. 

 

JEDENASTY MIESIĄC:

Raczkowaniem nazywamy posuwanie sie dziecka na dłoniach i kolanach. Jak każdy ruch, który musi być wyuczony, także raczkowanie na początku jest jeszcze nierównomierne i niepewne. /w wieku 11 miesięcy dziecko powinno jednak umieć posuwać do przodu w rytmicznej zmianie każdorazowo prawa rękę i lewa nogę lub lewa rękę i prawa nogę i tym sposobem skoordynować raczkowanie. 

 

DWUNASTY MIESIAC:

Raczkowniem zakonczony jest rozwoj w polozeniu na brzuchu. Jednoroczne dziecko wprawdzie jeszcze chetnie raczkuje, ale moze sie juz podniesc, a jesli trzyma sie czegos -postapic pare krokow. Po ukonczeniu pierwszego roku zycia wyrazna przewage ma pozycja prosta i poruszanie sie. Raczkownaie sluzy jedynie do zabawy. 

ŹRÓDŁO;

T. Hellbrugge, J.Herman von Wimpffen, Pierwsze 365 dni zycia dziecka, rozwoj niemowlecia, Fundacja na Rzecz Dzieci Niepełnosprawnych, W -wa 1995

 

Dziękuje za uwage:)

Komentarze
Wyświetlono: 1 - 10 z 11.

(2011-07-17 09:43) zgłoś nadużycie
  • żądna wiedzy
  • pomocna
  • aktywistka
  • blogerka
  • dokumentalistka
  • doświadczona
goshia26

goshia26

dzieki dziewczyny:) mam tylko nadzieje, ze komus sie to przyda:) sama wiem z doswiadczenia ze ciezko znalezc dobre zrodlo, na ktorym mozna oprzec swoje obserwacje. Przestrzegam wszystkie mamy przed roznymi stronkami w internecie, bo to totalne bzdury, lepiej mi sie wydaje jest zainwestowac w jakas fajna ksiazke i sie nia kierowac:)

(2011-07-17 13:07) zgłoś nadużycie
  • żądna wiedzy
  • pomocna
  • aktywistka
  • blogerka
  • dokumentalistka
  • doświadczona
oelao

oelao

kciuk w górę:) moja Mała jest właśnie na etapie pełzanie - wręcz czołga się (podciąga się rękami i odpycha nóżkami, ale póki co brzuszek przylega do ziemi:) dzięki Twojemu poradnikowi, wiem, że wszystko jest w porządku! DZIĘKUJĘ!:* 

(2011-07-17 21:25) zgłoś nadużycie
  • żądna wiedzy
  • pomocna
  • aktywistka
  • blogerka
  • dokumentalistka
  • doświadczona
mysza27

mysza27

Ja też dałam kciuk w górę :) Mój synek długo tylko leżał i nawet nie obracał się na brzuch. Już zaczynałam się martwić. A teraz w ciągu tygodnia zaczął pełzać i obracać się wokół własnej osi oraz podnosi się na kolanach i kołysze :)

(2011-07-17 23:34) zgłoś nadużycie

ode mnie też kciuk w górę ;))

nie miałam czasu żeby poszukać na necie a tu masz! gotowe!

Mój Kuba niedługo będzie miał 8,5 m-ca. I jeszcze nie raczkuje - bo jak twierdzi teściowa to nasza wina! bo nie kładziemy go na podłodze :/- a wcale tak nie jest, nieważne ;P.

Mój maluch opiera się już ładnie na rączkach i kolankach i kołysze, więc widzę że wszytsko jest w porządku. Z tym że jakoś nie zalezy mi na tym żeby raczkował ;) ja nie raczkowałam tylko od razu chodziłam i było ze mną wszystko w jak najlepszym porządku ;)

(2011-07-17 23:39) zgłoś nadużycie

Ładnie opisane, chociaż każde dziecko rozwija się indywidualnie. Moja córcia przeszła te etapy, raczkować zaczęła po skończeniu 8 miesiąca. Teraz podnosi się przy meblach i stara się przemieszczać, ma niecałe 9 miesięcy:)

(2011-07-24 21:25) zgłoś nadużycie
  • żądna wiedzy
  • pomocna
  • aktywistka
  • blogerka
  • dokumentalistka
  • doświadczona
monica

monica

bardzo pomocna wypowiedź-dziękuję:) i czekamy na etap siadania bo to nas będzie szybciej dotyczyło!Plusik ogromniasty za poradę:)