Połóg

wszystko co musisz wiedzieć

Koniec ciąży to okres obfitujący w wiele emocji – czasem tych zupełnie skrajnych. Z jednej strony możesz bowiem czuć ogromne pragnienie ujrzenia swojego dziecka, z drugiej – strach przed porodem… i połogiem. Porody bywają różne, ale połóg zwykle wygląda tak samo. Wyjaśniamy zatem dokładnie, czego możesz się spodziewać.
 
Okresy połogu
 
Połóg dzieli się na trzy okresy, które warto poznać.
Okres pierwszy obejmuje 24 godziny po porodzie. To czas, w którym twoje ciało przeżyje ogromną ilość zmian.
Okres drugi to czas od końca pierwszej doby do dwóch tygodni po porodzie. Twoje ciało wraca do normy, co wciąż możesz odczuwać jako pojawianie się licznych dolegliwości.
Okres trzeci to czas od początku trzeciego do końca szóstego tygodnia po porodzie. W tym okresie zaczynasz już czuć się bardzo dobrze, a pod koniec szóstego tygodnia możesz nawet podjąć pierwsze próby współżycia seksualnego. Oczywiście tylko wtedy, jeśli nie występują żadne dodatkowe dolegliwości.
 
Połóg – nad czym pracuje twoje ciało?
 
W okresie połogu wiele sfer twojego ciała musi wrócić do „normy” sprzed ciąży i porodu. Oba te okresy są bardzo wyczerpujące dla organizmu – nawet wówczas, jeżeli ciążę znosiłaś bez większych problemów, a poród uważasz za zdecydowanie lekki.
 
Oto, jakie wyzwania stoją przed twoim organizmem:
obkurczenie się macicy (w czasie ciąży jest ona wielokrotnie większa, niż na początku)
podjęcie pracy przez jajniki
uaktywnienie się gruczołów mlecznych
wygojenie się ran po porodzie (nie tylko tych w okolicy krocza/brzucha, ale także w macicy)
Okres połogu nie należy do najprzyjemniejszych. Możesz odczuwać wiele dolegliwości fizycznych, a zmęczenie i kłopoty pojawiające się podczas opieki nad dzieckiem wzmogą wrażenie ich nasilenia. Aby uniknąć zbędnego w tym szczególnym okresie niepokoju, warto dowiedzieć się, które z dolegliwości są zupełnie naturalne, a które wymagają konsultacji lekarskiej.
 
Typowe dolegliwości
 
Pojawienie się odchodów porodowych
Czyli wydzieliny z dróg rodnych. Na początku są one bardzo krwiste, po kilku dniach nabierają brunatnej barwy, do dwóch tygodni po porodzie nabierają barwy żółtawo – białej i w końcu, przed szóstym tygodniem po porodzie, zanikają.
Ból krocza
Ten typ bólu może wystąpić zarówno u kobiet, którym podczas porodu nacięto tkanki pochwy, jak i tym, które urodziły bez takiego zabiegu. Co możesz zrobić, aby przykre dolegliwości szybko ustąpiły?
Kup dziecięce kółko do pływania i siadaj tylko na nim – to sposób często wykorzystywany na oddziałach położniczych. 
Używaj specjalnych płynów do pielęgnacji sfer intymnych u kobiet po porodzie.
Dbaj o higienę po każdym skorzystaniu z toalety. Uważaj jednak na zwykłe mydło – może podrażniać rany. Używaj specjalistycznych płynów albo przemywaj się schłodzoną wodą z rumiankiem.
Myjąc krocze, zawsze rób to w kierunku od pochwy do odbytu. W innym przypadku przeniesiesz bakterie na wrażliwe okolice intymne.
Wietrz krocze. Jeśli tylko jesteś sama, po prostu poleż chwilę bez bielizny. Możesz też nosić zwykłą sukienkę i nie zakładać pod nią bielizny.
Wybierając bieliznę, decyduj się albo na tę jednorazową (siateczkową) albo na bawełnianą.
Unikaj gwałtownych ruchów i dźwigania.
 
Ból rany na brzuchu
Jeśli rodziłaś przez cesarskie cięcie, z pewnością ból rany da ci się we znaki. To, co możesz zrobić, to częste wietrzenie rany, przemywanie jej środkiem do dezynfekcji (zapytaj w aptece). Unikaj też bielizny, której szwy są na wysokości rany i nie podnoś ciężkich przedmiotów. 
 
Bóle podbrzusza
Bóle podbrzusza to coś, co niestety – choć jest nieprzyjemne – wiąże się z powracaniem organizmu do stanu sprzed normy. Wielokrotnie powiększona macica musi zmniejszyć się w dużym stopniu, co zajmuje jej około 6 tygodni. 
Aby poczuć się lepiej, możesz spytać lekarza o możliwość zażywania leków rozkurczających. Warto też jak najczęściej karmić piersią – ból jest wtedy bardziej intensywny, ale macica ściąga się szybciej. Oznacza to, że cały proces będzie trwał znacznie krócej. 
Pamiętaj też, że możesz korzystać z ciepłych okładów – czyli robić to, co normalnie robiłabyś w trakcie bólu miesiączkowego.
 
Trudności z oddawaniem stolca 
Większość kobiet po porodzie naturalnym dość szybko oddaje mocz, ale już „poważniejsza” sprawa wydaje im się przerażająca. Niesłusznie! Tak naprawdę oddanie kału nie jest tak straszne, jak może się to wydawać. Jeśli jednak masz z tym problemy, warto użyć czopka i pić duże ilości wody – to często skuteczne rozwiązanie na zaparcia. 
 
Nietypowe objawy
 
Niestety, w czasie połogu mogą pojawić się i takie objawy, które sugerują powstanie nieprawidłowości. Co powinno cię zaniepokoić i nakłonić na wizyty u lekarza?
bardzo ostry ból w podbrzuszu, pochwie lub odbycie – już nie „ćmienie”, ale ból trudny do wytrzymania
pojawienie się wysokiej temperatury ciała (przekraczającej 38 stopni Celsjusza)
obrzęk rany na brzuchu lub kroczu, pojawienie się ropy
zmiana koloru i zapachu wydzielin (niepokojący jest brzydki zapach)
gwałtowne pojawienie się krwawienia (po tym, jak już odchody przestały być intensywne i zmieniły kolor na np. brązowy)
W takich sytuacjach należy bezwzględnie skontaktować się z lekarzem.

40tygodni-pl

Starszy wpis

groźna czy niegroźna? 

Nowszy wpis

Czy jest się czego bać?

Komentarze
Wyświetlono: 1 - 4 z 4.

(2014-09-07 22:57:35) zgłoś nadużycie
  • żądna wiedzy
  • pomocna
  • aktywistka
  • blogerka
  • dokumentalistka
  • doświadczona
agula8

agula8

u mnie najgorsze w połogu to był chyba okropny ból krocza i to że nie mogłam siedzieć swobodnie-przez jakieś 10 dni tylko na kółku poporodowym.W gojeniu pomagało szare mydło i częste wietrzenie,póxniej stosowałam lactovaginal i jakoś się wszystko zagoiło bez komplikacji, ale na początku myślałam że ten ból nie minie.

(2014-09-16 08:40:25) zgłoś nadużycie
  • żądna wiedzy
  • pomocna
  • aktywistka
  • blogerka
  • dokumentalistka
  • doświadczona
coolucha

coolucha

Jezu... Właśnie sobie przypomniałam wszystko... a czeka mnie to jeszcze raz za 3 mies :D Mam nadzieję, że tym razem będzie łatwiej

(2014-11-24 12:51:41) zgłoś nadużycie
  • żądna wiedzy
  • pomocna
  • aktywistka
  • blogerka
  • dokumentalistka
  • doświadczona
zoya26

zoya26

Ja to az zaczynam sie bac :D hehe  Jak czytam to wszystko D: Ja mam termin na 1 kwietnia :D