6 miesiąc życia dziecka

Twoja księżniczka lub książę ma już pół roku! Aż ciężko uwierzyć jak szybko rośnie i uczy się nowych rzeczy.

UTRWALWANIE WIEDZY W 6 MIESIĄCU ŻYCIA
Szósty miesiąc życia to utrwalanie zdobytych dotychczas umiejętności. Niektóre maluchy zaczynają siedzieć samodzielnie, inne nawet raczkować, ale większość nie jest jeszcze gotowa do samodzielnego poruszania się. 6-miesięczne dziecko potrzebuje coraz więcej przestrzeni – nie wystarcza mu już łóżeczko, warto więc pomyśleć o kojcu, lub bezpiecznym miejscu na podłodze (na dywanie lub kocu). To dobry moment na rozejrzenie się za wózkiem – spacerówką, bo ten głęboki niedługo przestanie być wystarczający.

6 MIESIĄC – DZIECKO TO WULKAN ENERGII
W 6 miesiącu ruchy malca są bardziej precyzyjne – chwyta małe przedmioty, przekłada je z ręki do ręki i uważnie ogląda. Leżąc na brzuszku wykonuje ruchy jakby pływało, i nadal ku uciesze wszystkich wkłada stopki do buzi. Odpychając się nóżkami – w pozycji leżącej na plecach – albo rączkami – w pozycji na brzuchu - niemowlę wykonuje pierwsze próby pełzania. Niekiedy dziecko w szóstym miesiącu stara się już podciągać do pozycji siedzącej, chociaż na początku robi to nieco nieporadnie. Czasem także – leżąc na brzuchu – zaczyna opierać się na łokciach i kolankach, przygotowując się do raczkowania.

6 MIESIĘCY - CORAZ WIĘCEJ RADOŚCI Z ZABAWY
Szósty miesiąc to czas, gdy dziecko świetnie rozpoznaje osoby, które zna – nie tylko rodziców, ale także brata lub siostrę, babcię, dziadka czy ciocię. I to z nimi bawi się i gaworzy najchętniej. Ulubioną grą jest dla niego rzucanie przedmiotów. Mama lub tata podnosi, a dziecko z radością rzuca znowu. Maluch w 6 miesiącu przyzwyczaja się też do codziennych rytuałów, takich jak karmienie, spacer, zabawa, drzemka, kąpiel, wieczorne układanie do snu. W 6 miesiącu nieźle rozwinięty mózg malucha pozwala na rozpoznawanie znaczenie niektórych przedmiotów (np. wózek – będzie spacer), a także pamięta minione wydarzenia (sprzed 2-3 dni). Jest bystre i szybko się uczy nowych zachowań i gestów, dlatego warto uczyć je np. robienia pa-pa (przy okazji maluch ćwiczy ruchy rotacyjne dłoni).

CZEKASZ NA PIERWSZE SŁOWA?
6 miesiąc życia to czas na pierwsze sylaby - Malec najczęściej wypowiada takie dźwięki jak -ma, - ga, - ba, -da, -pa. Swobodnie bawi się swoim głosem, czasem można mieć wrażenie, jakby śpiewał. Coraz lepiej również słyszy i rozpoznaje różnorodne dźwięki. Cały czas pamiętaj, mówić do niego jak najwięcej, powtarzając słowa, nadając im intonację, pokazuj osoby i przedmioty, nazywając je.

ROZSZERZANIE DIETY – WŁAŚNIE W 6 MIESIĄCU
Po ukończeniu szóstego miesiąca życia większość niemowląt jest już gotowa do rozszerzenia diety. Jeśli maluszek jest karmiony mieszanką mleczną i zaczęłaś podawać mu nowe dania w piątym miesiącu, teraz stopniowo możesz dawać mu kolejne pokarmy, zgodnie z tabelą rozszerzania diety. Jeżeli niemowlę jest karmione piersią, w szóstym miesiącu – po konsultacji z pediatrą - można spróbować zacząć rozszerzać jego dietę. Dietetycy na początku zalecają zupkę z 2-3 warzyw oraz owoc (starty lub w postaci soku przecierowego) - najczęściej jabłko. Zdecydowanie zaleca się podawanie dziecku nowych pokarmów łyżeczką, gdyż w ten sposób niemowlę uczy się od razu „dorosłego” trybu jedzenia, ponadto trenuje żucie i połykanie – zwłaszcza, że na początku zje pewnie tylko odrobinę nowej potrawy.

WŁASNE ŁÓŻECZKO
Jeśli malec sypiał z tobą, 6 miesiąc to dobry moment, aby zacząć go od tego odzwyczajać – potem będzie już coraz trudniej. W szóstym miesiącu, jeśli dziecko otrzymało już uprzednio (na przełomie 5 i 6 miesiąca życia) trzecią dawką DTP przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi, oraz drugą dawką przeciw Poliomyelitis i trzecią dawką przeciw HIB nie ma już potrzeby szczepienia. Szósty miesiąc to też idealny moment by rozpocząć wspólne z maluchem czytanie. Jeśli książeczki będą kolorowe, wypukłe, szeleszczące oraz z lusterkami dodatkowo pobudzą rozwój dziecka.

Zadaj pytanie Dodaj poradnik

Przeglądaj i odpowiadaj na pytania

Najnowsze poradniki