34 tydzień ciąży

Jeśli w 34 tygodniu zaobserwujesz, że gwałtownie przybrałaś na wadze nie panikuj – dzidziuś bardzo szybko się rozwija i przez pozostałe 6 tygodni przytyje jeszcze około kilograma.

Teraz, w 34 tygodniu ciąży waży już nieco ponad 2 kilo (2300 gram) i mierzy około 35 centymetrów. Dlatego ma coraz mniej miejsca w Twojej powiększającej się macicy. Maluch ma już ukształtowane płuca i w razie porodu w 34 tygodniu ciąży nie miałby kłopotów z oddychaniem. Oczywiście lepiej dla niego i dla Ciebie będzie jeśli przez pozostałe tygodnie poczeka w Twoim brzuszku. Pamiętaj jednak, że termin podany przez Twojego ginekologa jest orientacyjny, a wielki finał rozpocząć może się zarówno 2 tygodnie przed jak i po ustalonej dacie. 34 tydzień ciąży to dla malca czas kodowania
i zapamiętywania informacji. Dobrze utrwala przytulną atmosferę Twojej macicy i dlatego po porodzie tak bardzo lubi być mocno zawijane kocykiem oraz kołysane. W 34 tygodniu Twoje maleństwo ciągle kontynuuje magazynowanie tłuszczu, by utrzymać temperaturę ciała po porodzie. Choć to Ty możesz się czuć jak wielki magazyn.

34 tydzień ciąży to dla Ciebie dalszy ciąg objawów takich jak wysiłkowe nietrzymanie moczu, skurcze Barxtona – Hicksa, niestrawność, czy krwawienie z dziąseł. Jak dobrze wiesz, problemom z pęcherzem zaradzą ćwiczenia mięśni Kegla, oraz dobre wkładki. Skurcze złagodzisz ciepłą kąpielą, a niestrawność nieco ukoisz, częściej jedząc mniejsze porcje posiłków. Pamiętaj, że jest ona wynikiem podwyższonego poziomu progesteronu, który spowalnia metabolizm i jest to zupełnie naturalne
w ciąży. Wiele kobiet twierdzi że okres od 34 tygodnia do porodu to najtrudniejszy etap ciąży. Wzrost wagi, huśtawka nastrojów, chęć ujrzenia swojego maleństwa i marzenie o powrocie do sylwetki sprzed ciąży powoduje, że wszystko może Cię drażnić. Nie ma na to żadnej recepty. Śpij ile tylko możesz i masz ochotę oraz staraj się sprawiać sobie małe przyjemności oraz przygotować plan działania dotyczący porodu. Wiedząc, co i w jakiej kolejności będziesz robić  (gdzie jest torba do szpitala, kto zna najważniejsze numery telefonów, jaką trasą pojedziecie) ograniczysz niepotrzebny niepokój.

Jeśli masz już przygotowaną torbę nie zapomnij włożyć tam dokumentów Koniecznie zabierz dowód osobisty, zaświadczenie o ubezpieczeniu (RUMUA), kartę ciąży oraz wszystkie wyniki wykonywanych w ciąży badań (grupa krwi w oryginale, mocz, morfologia, HBS, toxoplazmoza, glukoza, USG). Jedna rzecz do pamiętania mniej. I głowa do góry, to w końcu już niedługo!

Zadaj pytanie Dodaj poradnik

Przeglądaj i odpowiadaj na pytania

Najnowsze poradniki