Dopajanie maluszka - od kiedy zacząć i czym dopajać
Pojawienie się dziecka przynosi wiele radości jednak po narodzinach pojawia się dużo pytań i problemów związanych z karmieniem i pielęgnacją, w tym również kiedy i jakie płyny podawać naszemu maluchowi.
Kiedy zacząć dopajać dziecko?
Niemowlę, które jest karmione wyłącznie mlekiem matki nie wymaga dodatkowych porcji picia. Maluch karmiony na żądanie dostaje odpowiedni pokarm, który w wystarczający sposób zaspokaja nie tylko głód, ale również jego pragnienie, ponieważ na początku mleko matki jest rzadsze.
Kiedy nasz maluch zaczyna jeść pierwsze stałe posiłki bardzo istotne jest, aby zacząć podawać również płyny, które nie tylko ugaszą pragnienie, ale również sprawią, że dziecko będzie w świetnej formie.
Niemowlęta karmione mlekiem modyfikowanym powinny dostawać dodatkowo do picia wodę źródlaną lub nisko zmineralizowaną. Jeśli dziecko nie ma problemów z wypróżnianiem, a stolec nie jest twardy i suchy to nie ma konieczności dopajania. Należy przy tym pamiętać, że początkowo płynów podajemy tyle ile wynosi dziennie jedna porcja mleka.
Jakie podawać płyny?
Woda
Najlepszym płynem do ugaszenia pragnienia jest czysta woda źródlana lub woda nisko zmineralizowana. Dzieciom najlepiej podawać wodę przeznaczoną dla niemowląt z odpowiednim atestem CZD lub IMiD. Zanim podamy wodę powinna ona zostać przegotowana, chyba, że informacje na etykiecie wskazują inaczej.
Herbatki ziołowe i owocowe.
Herbatki ziołowe można podawać dziecku już w po pierwszym miesiącu życia, najczęściej jest to herbatka koperkowa oraz rumiankowa. W późniejszym czasie możemy wprowadzać herbatki owocowe, należy jednak pamiętać, że muszą to być herbatki przeznaczone dla niemowląt. Nie wolno natomiast w pierwszym roku podawać czarnej herbaty, ponieważ zawiera teinę, która pobudza, a dodatkowo powoduje hamowanie wchłaniania wapnia i witaminy C.
Warzywne soki przecierowe.
Półrocznym maluchom możemy zaserwować warzywne soki przecierowe, które zawierają ogromną ilość cennych składników. Zaczynać najlepiej od soku marchwiowego, który bardzo rzadko uczula, a dzieci go bardzo lubią. Przy czym należy pamiętać, że takie soki traktujemy jako posiłek. Najlepiej warzywne przeciery podawać na podwieczorek.
Soki owocowe.
Soki owocowe, które chcemy podać naszemu maluchowi powinny być oznaczone specjalną etykietą informującą, iż jest to produkt dla najmłodszych. W pierwszej kolejności wybierzmy soki jabłkowe. Najlepszym rozwiązaniem jest podawanie soków przecierowych lub nektarów, które mają wiele cennych witamin. Pamiętajmy jednak, że maluch dziennie nie powinien wypijać więcej niż 150 ml.
Czego nie wolno podawać dziecku do picia?
Pediatrzy przestrzegają przed podawaniem zwykłej czarnej herbaty, kompotu z rabarbaru, który utrudnia wchłanianie wapnia oraz wszelkich soków kartonowych, które są dosładzane. Jeśli mamy wątpliwości, kiedy i czym dopajać nasze dziecko należy skontaktować się ze swoim pediatrą, który pomorze nam ustalić jak i kiedy podawać płyny oraz rozwieje nasze wszelkie wątpliwości.
Starszy wpis
Pediatrzy wprowadzanie nowych, stałych pokarmów zalecają od 5 miesiąca życia dziecka. Jest to jednak termin umowny, ponieważ wszystko zależy od indywidualnego rozwoju dziecka.