Wprowadzanie nowych pokarmów do diety dziecka

Pediatrzy wprowadzanie nowych, stałych pokarmów zalecają od 5 miesiąca życia dziecka. Jest to jednak termin umowny, ponieważ wszystko zależy od indywidualnego rozwoju dziecka.



Kiedy rozpocząć pierwsze próby?

Według kalendarza rozwoju pierwsze stałe posiłki powinny trafić do diety dziecka po 5 miesiącu życia, jeśli karmisz mlekiem modyfikowanym, a w przypadku karmienia piersią po 6 miesiącu. Zanim podejmiemy pierwsze próby podania papki jarzynowej lub owocowej należy nakarmić dziecko mlekiem, by nie było głodne. Na początek podajemy dwie, trzy łyżeczki nowego jedzenia.
Pierwsze próby podawania stałych pokarmów zacznijmy od delikatnej papki z gotowanej marchewki lub gotowanego na parze jabłka, przetartego przez sitko. Ważne by po podaniu jednego nowego składnika odczekać kilka dni i obserwować dziecko.


Kiedy wprowadzać poszczególne pokarmy?

Pierwsze pokarmy powinny być jednoskładnikowe np. jabłko lub marchewka. Można podawać je od 5 miesiąca życia. W późniejszym czasie możemy zacząć podawać zupki z ugotowanej marchewki i ziemniaka z odrobiną dobrej oliwy. Ważne, aby pokarm był dokładnie zmiksowany na jednolitą masę.

W ósmym miesiącu życia możemy wprowadzić ugotowane mięso z królika, indyka lub kurczaka. Podajemy owoce takie jak banan, maliny czy jagody.

W momencie pojawienia się pierwszych zębów można pozostawiać małe grudki w posiłku, by dziecko nauczyło się przeżuwać.

Po 10 miesiącu życia możemy bardziej urozmaicać posiłki. Podajemy pieczywo, ryby, jajko. Nadal należy pamiętać, aby nowe produkty wprowadzać pojedynczo. W tym czasie wzbogacamy dietę dziecka o kolejne owoce.


Kiedy nie podawać nowych pokarmów?

Jeśli po pierwszej próbie dziecko ma problemy z brzuszkiem, a w stolcu pojawiły się niestrawione resztki pokarmu oznacza to, że układ pokarmowy nie jest jeszcze na tyle rozwinięty by poradzić sobie ze strawieniem nowych produktów. W tym przypadku należy odczekać kolejne dwa, trzy tygodnie i tym czasie podjąć próbę.

Jeśli po podaniu nowego składnika pojawiły się bolesności, wzdęcia, biegunka, wysypka czy pokrzywka może to oznaczać alergię na dany produkt. Należy wstrzymać się z podawaniem tego produktu do ukończenia pierwszego roku i życia i po tym czasie ponownie podjąć próbę. Najczęściej alergię wywołuje białko jaja kurzego, mleko krowie, produkty zawierające gluten(kaszka manna, czy białe pieczywo), miód, seler i orzechy.

Przy wprowadzaniu nowych stałych posiłków ważne, aby robić to stopniowo i z głową. Gdy dziecko ma większość zębów możemy podawać mu pokrojone na słupki warzywa i owoce. Ważne by posiłki były urozmaicone i w diecie dziecka zawsze powinny znaleźć się świeże warzywa i owoce.
 

40tygodni.pl

Starszy wpis

Przyszłe mamy coraz częściej decydują się na rozwiązanie metodą cesarskiego cięcia. Jest to zabieg chirurgiczny, dzięki któremu można uniknąć długiego i bolesnego porodu. Najczęściej jednak stosuje się go wtedy, gdy życie matki lub dziecka jest w niebezpieczeństwie.


 

Nowszy wpis

Pojawienie się dziecka przynosi wiele radości jednak po narodzinach pojawia się dużo pytań i problemów związanych z karmieniem i pielęgnacją, w tym również kiedy i jakie płyny podawać naszemu maluchowi.

Komentarze

Brak komentarzy