Wcześniak – czyli gdy szczęście przychodzi za szybko

W Polsce każdego roku na świat przychodzi ok. 30 tysięcy wcześniaków

W Polsce każdego roku na świat przychodzi ok. 30 tysięcy wcześniaków – czyli maluchów, które opuściły brzuch swojej mamy przed 37 tygodniem trwania ciąży. Niestety, nie wszystkie mają szanse na przeżycie. Jednak większości z nich, dzięki postępowi medycyny, udaje się wyjść z „wcześniactwa” obronną rączką. Na co jednak należy przygotować się, gdy maluch zadecyduje o przyspieszeniu terminu porodu?

 

Szanse przeżycia

 

O tym, jakie szanse na przeżycie ma dziecko urodzone przedwcześnie, decyduje przede wszystkim ilość tygodni spędzonych w życiu mamy. Warto wiedzieć, że dzieci, które rodzą się po 32 tygodniu, mają ogromną szansę nie tylko na przeżycie, ale i na zdrowy rozwój. W przypadku szybciej zakończonej ciąży (między 23 a 32 tygodniem) mówi się o skrajnym wcześniactwie – niestety szanse dziecka są tu już znacznie mniejsze. Uściślając, malec urodzony w 22 tygodniu ciąży ma mniej niż 10% szans na przeżycie, w 23 tygodniu szanse te rosną do około 20%, ale w 24 tygodniu jest to już około 50%. 

 

Warto wiedzieć, że „najwcześniejszy wcześniak” na świecie to dziewczynka, która nazywa się Amillia Taylor i która przyszła na świat 24 października 2006 roku w 21 tygodniu i 6 dniu ciąży. W chwili narodzin Amillia ważyła 280 gramów i mierzyła 24 centymetry wzrostu. Po czterech miesiącach przebywania na intensywnej terapii w szpitalu w Miami dziecko zostało zabrane do domu przez szczęśliwych rodziców.

 

Wygląd dziecka

 

Wielu rodziców wcześniaków jest przestraszonych ich wyglądem, delikatnością i kruchością. Dzieci urodzone przedwcześnie są bowiem znacznie szczuplejsze od tych urodzonych o czasie (płód obrasta w tkankę tłuszczową dopiero pod koniec ciąży), dodatkowo przez skórę prześwitują żyłki i naczynka krwionośne. Co więcej, maluszek ma jeszcze na skórze delikatny meszek – on również powinien zaniknąć w ostatnich tygodniach spędzonych w brzuchu. Wcześniaki porażają swoją maleńkością – niektóre z nich ważą mniej niż 1 kilogram, a nawet te większe wydają się maleńkie w stosunku do noworodków urodzonych w terminie porodu.

 

Etapy postępowania z wcześniakiem

 

Dziecko urodzone zbyt szybko zostaje przede wszystkim umieszczone w inkubatorze i podłączone do specjalnej aparatury. Cały ten sprzęt, który otacza maleństwo, może przytłaczać rodziców – jednak wszystko to dzieje się właśnie tylko po to, by stworzyć dziecku „ciążowe” warunki i maksymalnie ułatwić mu dalszy rozwój.

Problemy zdrowotne, które mogą wystąpić
Wcześniaki, zwłaszcza te urodzone długo przed terminem porodu, obarczone są dużym ryzykiem wystąpienia różnych komplikacji zdrowotnych. Oto, w jakich sferach maluszki te zwykle potrzebują wsparcia:
 
Słuch
 
By sprawdzić, czy występuje niedosłuch, przeprowadza się badanie polegające na rejestracji otoemisji akustycznych albo na rejestracji słuchowych potencjałów wywoływanych z pnia mózgu. Obie te metody są bezbolesne i wykonuje się je w zaledwie kilka minut.
 
Wzrok
 
Ok. 15% dzieci urodzonych przedwcześnie cierpi na retinopatię wcześniaczą. Jeśli maluch przyszedł na świat przed 28 tygodniem ciąży, ryzyko powstania retinopatii wynosi prawie 100%. Choroba polega na uszkodzeniu siatkówki. Gdy jej zaawansowanie jest niewielkie – zwykle zaleca się jedynie regularne kontrole. Jeśli jednak retinopatia jest bardziej poważna, dziecko może zostać poddane zabiegowi krioterapii albo laseroterapii. Choć zabiegi te przynoszą dobre rezultaty, maluch musi być później poddawane regularnej kontroli – retinopatia może bowiem przynosić różne powikłania funkcji wzrokowych.
 
Oddychanie
 
Malutkie wcześniaki, czyli te, które urodzone są w skrajnych dla przeżycia tygodniach ciąży, nie są w stanie oddychać samodzielnie i dlatego podłącza się je do respiratora. W tym celu lekarz wprowadzi do tchawicy dziecka (przez usta lub nos) specjalną rurkę – przez nią powietrze będzie wędrowało prosto do płuc malca.
Dzieci, które urodziły się po 32 tygodniu, częściej próbują oddychać samodzielnie – wtedy podłącza się je nie do respiratora, ale do specjalnego aparatu, zmniejszającego wysiłek związany z oddychaniem. Taki sprzęt nazywa się Infant Flow albo CPAP.
 
Przyjmowanie pożywienia
 
Jeśli dziecko urodziło się jako „skrajny” wcześniak, czyli przed 28 tygodniem ciąży, najprawdopodobniej będzie karmione najpierw tylko dożylnie, a potem, stopniowo w coraz większych ilościach, również do przewodu pokarmowego. Maluszki, które oddychają już samodzielnie, odżywiane są przez specjalną sondę oraz kroplówkę. Co istotne, przez sondę można podawać dziecku mleko mamy.
 
Wszystko będzie dobrze
 
Gdy kobieta w ciąży dowiaduje się, że wkrótce urodzi swoje dziecko, a do terminu jeszcze kilka lub kilkanaście tygodni – zamiast szczęścia, czuje przede wszystkim paniczny strach o życie malucha. Warto jednak wierzyć w medycynę – to dzięki niej każdego roku mnóstwo „byłych” wcześniaków uśmiecha się radośnie do swoich rodziców powodując, że trudne dni stają się tylko złym wspomnieniem.
 
 

40tygodni-pl

Starszy wpis

Wyprawka dla noworodka i torba do szpitala – czyli jak się dobrze spakować?

Nowszy wpis

Wyjaśniamy, które z nich są prawdziwe, a które można włożyć… między bajki.

Komentarze
Wyświetlono: 1 - 1 z 1.

(2014-01-08 11:58:58) zgłoś nadużycie
  • żądna wiedzy
  • pomocna
  • aktywistka
  • blogerka
  • dokumentalistka
  • doświadczona
martusia21

martusia21

Bardzo Ciekawy artykuł!!:)

Jestem mama wczesniaczka...Marcel urodził sie w 32/33tyg. ciązy:(....

wiem co znaczy ten strach,niepokoj,obawy...! ale u nas wszystko od poczatku dobrze szło,

Lezal w szpitalu 3tyg, musiał przybrac tylko na wasze bo wazyl gdy sie urodził 1,500kg...

Wszystkim mamom zycze cierpliwosci i duzo milosci  maluszka;**