Rana po cesarskim cięciu

Jak pielęgnować i dbać o ranę po cesarskim cięciu? 

Być może już wiesz, że będziesz rodziła przez cesarskie cięcie, a może dopiero okaże się to w trakcie akcji porodowej. Jednak nawet „na wszelki wypadek” warto wiedzieć, w jaki sposób pielęgnować ranę poporodową, na co zwracać szczególną uwagę i w jakim przypadku zwrócić się do lekarza.

 

Naprawdę malutka kreseczka

 

Jeśli wyobrażasz sobie ran po cesarskim cięciu jako wielką, czerwoną krechę przechodzącą przez całą szerokość albo długość brzucha – zdecydowany czas na zmianę nastawienia. Operacja wyjęcia dziecka z brzucha matki pozostawia jedynie bardzo cienką, długą na 10 – 15 centymetrów bliznę. Obecnie bardzo rzadko stosuje się już podłużne cięcia – najprawdopodobniej zobaczysz zatem poziomą linię, w dodatku będzie ona znajdowała się nad wzgórkiem łonowym. Dobra wiadomość jest więc taka, że po założeniu bielizny w ogóle nie będzie widać śladu po „cesarce”.

 

Czerwona, różowa, biała

 

Początkowy wygląd rany może cię trochę wystraszyć. Miejsce zszycia skóry będzie obrzęknięte, mocno czerwone, urody tej okolicy nie dodadzą też założone szwy. Kiedy jednak zostaną już zdjęte (zwykle po tygodniu od porodu, czasem też w ogóle się ich nie zdejmuje – jeśli są rozpuszczalne), skóra zacznie robić się coraz ładniejsza. Zauważysz, jak twoja blizna zacznie nabierać koloru różowego, będzie też coraz cieńsza. Ostatecznie stanie się jaśniejsza niż skóra wokół niej.

 

Pielęgnacja

 

Dla prawidłowego gojenia się rany po cesarskim cięciu konieczna jest bardzo dokładna pielęgnacja. Przestrzegaj wszystkich wskazówek, które zaleci ci twój lekarz i dodatkowo, kieruj się naszymi wytycznymi.

 

Opatrunek

 

Rana po cesarskim cięciu będzie zabezpieczona opatrunkiem przez trzy doby po operacji. W tym czasie trzeba pilnować, aby nie zamoczyć tych okolic (a szczególnie opatrunku). Gdy tak się stanie – poproś pielęgniarkę o zmianę bandaża. 

 

Po zdjęciu opatrunku

 

Nawet, jeśli będzie cię kusiło, by przykryć ranę – nie rób tego. Specjaliści podkreślają, że dla prawidłowego zabliźniania się skóry istotny jest dopływ tlenu. W chwilach, gdy twój maluszek będzie spał, możesz poleżeć z odsłoniętym brzuchem – tak, by zapewnić skórze dostęp świeżego powietrza. 

 

Higiena

 

Rana po cesarskim cięciu jest „gotowa” do przemywania już w chwili zdjęcia opatrunku. Nie martw się o szwy – przemywaj skórę delikatnie (by nie podrażnić delikatnych okolic), ale dokładnie. Do pielęgnacji wystarczy ci ciepła woda z delikatnym, hipoalergicznym mydłem. Ranę należy myć 3 razy dziennie, po czym dokładnie ją osuszać – najlepiej delikatnie przykładając ręcznik papierowy.

 

Bielizna

 

Nawet, jeśli operacja cesarskiego cięcia została podjęta mimo innych planów, nie rezygnuj z tzw. „siateczkowych” majtek dla kobiet po porodzie. Materiał, z którego są one wykonane, pozwoli na swobodny dostęp powietrza do rany. Jeśli masz taką możliwość, odpoczywaj bez bielizny – wystarczy krótka koszulka. 

 

Kosmetyki

 

Jeśli lekarz nie stwierdził konieczności stosowania specjalnych maści czy kremów, nie używaj ich. Co więcej – nie sięgaj nawet po zwykłą wazelinę. Pielęgnowanie skóry odpowiednimi kosmetykami (np. celem rozjaśnienia blizny) możesz rozpocząć dopiero po zagojeniu się rany. W przeciwnym wypadku może dojść do powstania stanu zapalnego.

 

Dobre i złe objawy

 

Jeśli skóra cię piecze i swędzi, możesz odczuwać lekki niepokój, czy wszystko jest w porządku. Uspokajamy – to tylko oznaki, że twoje ciało skutecznie się regeneruje. Pamiętaj, aby nie drapać tych okolic, nie przyniesie ci to dłuższej ulgi, a doprowadzi do podrażnień.
W niektórych przypadkach istnieje konieczność udania się do lekarza, by skontrolował gojenie się rany. Nie należy z tym czekać, gdy pojawią się:
 
  • Zaczerwienienie (zwłaszcza nowe)
  • Obrzęki
  • Rozchodzenie się brzegów rany 
  • Wydzielanie się ropy (nawet w małych ilościach)
  • Nasilony ból
  • Zgrubienie rany
  • Gorączka

 

Wystąpienie takich objawów może świadczyć o toczącym się zakażeniu. Jeśli zostanie ono potwierdzone, rana zostanie otwarta, wyczyszczona i ponownie zszyta. Na szczęście, konieczność takiego postępowania zachodzi niezwykle rzadko.

 

40tygodni-pl

Starszy wpis

10 złotych zasad

Nowszy wpis

Wyprawka dla noworodka i torba do szpitala – czyli jak się dobrze spakować?

Komentarze

Brak komentarzy