Bezsenność

Przyczyny i rozwiązania

 
Początki ciąży wielu przyszłym mamom kojarzą się tylko ze snem. Pierwsze tygodnie odmiennego stanu wywołują bowiem senność tak wielką, że czasem trudno wręcz funkcjonować w ciągu dnia, a noc oznacza nawet 12 godzin odpoczynku. Niestety – później jest już znacznie gorzej.
 
Wiele ciężarnych – zwłaszcza tych noszących pod sercem swoje pierwsze dziecko, słyszy porady w stylu: „wyśpij się na zapas” czy „śpij jak najwięcej, później się nie wyśpisz”. I tylko te panie, które mają już ciążę za sobą, wiedzą doskonale, jak trudne jest zastosowanie się do tych rad. Ustalmy zatem, jakie są przyczyny bezsenności w ciąży i jak można pokonać ten problem.
 
Przyczyny problemu
 
Tak, jak wspomnieliśmy, problemy ze snem dotyczą głównie kobiet w zaawansowanej ciąży. Warto więc dokładnie przeanalizować właśnie ten etap. Jakie mogą być przyczyny bezsenności, gdy brzuszek jest już naprawdę duży?
Skurcze łydek
Bolesne i gwałtowne szarpnięcia w mięśniach łydki wyrwą ze snu nawet największego śpiocha. Niestety, w czasie ciąży problem ten pojawia się dosyć często i jest bardzo nieprzyjemnym powodem bezsenności.
Co możesz zrobić? Aby zmniejszyć częstotliwość występowania skurczów mięśni, zaleca się przyjmowanie preparatów z witaminami z grupy B oraz żelazem. Pamiętaj jednak, aby przyjmowanie każdego preparatu omówić wcześniej ze swoim lekarzem.
Trudności ze znalezieniem odpowiedniej pozycji
Niestety, im większy brzuch, tym trudniej jest znaleźć przyszłej mamie odpowiednią pozycję do odpoczynku. Panie, które uwielbiają spać na brzuchu, mają z tym jeszcze większe trudności. Takie kłopoty mogą męczyć ciężarną już nawet od 20 tygodnia ciąży!
Co możesz zrobić? Świetnym rozwiązaniem będzie zakup odpowiedniej poduszki do spania. Ma ona kształt węża, długość około 150 centymetrów i szerokość – około 30 cm. Dzięki niej nie tylko znajdziesz właściwe podparcie dla rosnącego brzuszka, ale i później, po porodzie, wygodniej będziesz karmić swoją pociechę.
Bolesne ruchy maluszka
Choć zwykle czekamy na ruchy z utęsknieniem i każdy z nich wzbudza nasz uśmiech, to jednak chwilami malec jest… zbyt aktywny. W późnym okresie ciąży jego kopniaczki mogą być już całkiem solidne, a co się z tym wiąże – ty możesz odczuwać ból. Niestety, dzieci śpią zazwyczaj wtedy, gdy mama się rusza, a budzą… gdy ta odpoczywa.
Co możesz zrobić? Kiedy tylko się położysz i poczujesz ruchy, postaraj się delikatnie masować skórę na brzuchu – taki dotyk będzie działał rozluźniająco na dziecko. Jeśli i to nie pomaga – zapal nocną lampkę i odwróć się brzuchem do źródła światła. Istnieje pewna szansa, że to uspokoi malca.
Problemy z oddychaniem
Niestety, kłopoty ze swobodnym oddychaniem to kolejna bolączka przyszłych mam. Gdy brzuch jest już naprawdę duży, macicy może naciskać na przeponę, utrudniając wzięcie głębszych oddechów. Chwilami możesz odnieść wręcz wrażenie, że coś cię przydusza.
Co możesz zrobić? Jeśli masz problemy z oddychaniem, przede wszystkim nie kładź się na prawym boku, lecz na lewym. Spróbuj też podłożyć pod głowę dodatkową poduszkę – przy płaskiej wrażenie krótkiego oddechu będzie jeszcze bardziej intensywne.
Częste oddawanie moczu
Przed samym porodem problem konieczności częstego korzystania z toalety może być naprawdę spory. Niektóre panie mówią nawet o potrzebie kilkunastokrotnego wstawania w ciągu jednej nocy!
Co możesz zrobić? Przede wszystkim – staraj się w dużym stopniu ograniczyć ilość przyjmowanych na noc płynów. Nie popijaj też w nocy i przede wszystkim unikaj przyjmowania słodkich soków. Woda będzie lepsza dla ciebie i dla dziecka.
 
To strach!
W niektórych przypadkach to nie dolegliwości fizyczne, ale… psychika uniemożliwia wypoczynek. Jeśli i ty boisz się porodu i ta obawa spędza ci sen z powiek, skup się przede wszystkim na dopięciu wszystkiego na ostatni guzik i dowiedz się, czy w twoim szpitalu masz możliwość uzyskania znieczulenia. Pomocne będzie też porozmawianie z kimś, kto miło wspomina swój poród – z pewnością taka rozmowa wpłynie na ciebie pozytywnie i w pewnym stopniu ukoi twój strach.
 

40tygodni-pl

Starszy wpis

Detektory tętna, monitory oddechu 

Nowszy wpis

groźna czy niegroźna? 

Komentarze

Brak komentarzy