Anemia u niemowlęcia

Co robić?

 
Anemia u dorosłego nie jest zjawiskiem niepokojącym, ale już u małego dziecka – oczywiście tak. Dowiedz się, jakie mogą być przyczyny stanu zwanego niedokrwistością, jakie objawy mogą świadczyć o anemii i w jaki sposób leczyć tę chorobę.
 
Na początek jednak warto wyjaśnić, że w zdecydowanej większości przypadków anemia u niemowląt nie powoduje wielkiego zaniepokojenia lekarzy. To raczej po prostu problem, z którym trzeba sobie poradzić. Jeśli więc właśnie odebrałaś wyniki, które mówią o niedokrwistości – głowa do góry, poradzicie sobie z tą dolegliwością.
 
Przyczyny anemii
 
Jedną z najpowszechniejszych przyczyn występowania niedokrwistości u małego dziecka to niedobór żelaza. To właśnie żelazo jest niezbędne do wytwarzania czerwonych krwinek. Jeśli nie jest ono dostarczane w wystarczających ilościach, bardzo szybko pojawia się anemia. Warto zatem przede wszystkim przyjrzeć się przyczynom zmniejszania się ilości żelaza.
 
Brak zapasów
 
Nie każda mama zdaje sobie sprawę z tego, że w jej mleku nie ma odpowiednich porcji żelaza. Jednak „wie” o tym organizm, który już w trakcie ciąży „wyposaża” malca w odpowiednie zapasy tego pierwiastka. W efekcie maluch nie ma braków żelaza aż do 4-5 miesiąca życia. 
Jeśli morfologia została przeprowadzona u dziecka właśnie w tym okresie życia, bardzo prawdopodobne jest, że „wychwyciliście” stan przejściowy, czyli ten między wykorzystaniem rezerw z życia płodowego a rozpoczęciem pobierania pierwiastka z diety. Najprawdopodobniej problem się skończy, gdy tylko zaczniecie rozszerzać dietę dziecka. 
Uwaga! Warto tutaj wspomnieć, jak ważne są badania profilaktyczne kobiet w ciąży. Jeśli przyszła mama będzie cierpiała w ciąży z powodu anemii, organizm dziecka nie będzie w stanie wyprodukować odpowiedniej ilości „zapasów” żelaza. Anemia matki będzie tym samym przyczyną choroby u dziecka.
 
Alergia pokarmowa
 
Niestety, część dzieci już od swoich pierwszych „poważnych” posiłków wyraźnie prezentuje objawy alergii. Najczęściej występujące alergeny to białko krowiego mleka oraz gluten. W przypadku tego pierwszego w organizmie powstają problemy z wchłanianiem żelaza, z kolei nietolerancja glutenu powoduje jego stałe ubytki.
 
Niewłaściwa dieta
 
Rozszerzanie diety niemowlęcia nie służy tylko temu, aby dziecko poznało nowe smaki. Po kilku miesiącach życia malec potrzebuje już nie tylko mleka, ale też wielu składników odżywczych pochodzących właśnie z innych posiłków. Jeśli jednak rozszerzanie diety jest opóźnianie i malec spożywa głównie mleko albo dieta nie jest zbilansowana, w diecie mogą pojawić się niedobory żelaza. Z czasem będzie to skutkowało anemią.
 
Anemia sierpowata
 
Anemia sierpowata to już ostatnia przyczyna na naszej liście, warto przy okazji pamiętać, że występuje ona niezwykle rzadko. Choroba ta polega na zbyt szybkim rozpadzie czerwonych krwinek. Ten typ choroby jest bardzo szybko diagnozowany – zwykle już po trzecim miesiącu życia.
 
Objawy anemii u dziecka
Nie zawsze anemia u niemowlęcia zostaje rozpoznana tylko na podstawie kontrolnie wykonanej morfologii. Często objawy choroby rozpoznają sami rodzice – warto zatem wiedzieć, na co konkretnie zwracać uwagę:
 
popękane kąciki ust
zmniejszony apetyt (znaczenie ma przede wszystkim różnica między tym, ile dziecko jadło wcześniej)
bladość skóry
bladość śluzówek i spojówek
kruchość paznokci
zmniejszenie odporności
 
Jeśli zauważysz właśnie takie objawy u swojego dziecka, koniecznie skontaktuj się z lekarzem pediatrą. Otrzymacie zapewne skierowanie na wykonanie niezbędnych badań (morfologii), a jeśli przypuszczenia choroby potwierdzą się – lekarz wdroży odpowiednie leczenie. Nie musisz się obawiać jego formy, najczęściej chodzi o zwykłe podawanie leków w postaci syropu czy kropli. Po kilku miesiącach konieczne będzie powtórzenie badania.
 
Ważne informacje!
 
W trakcie leczenia dziecka może się okazać, że jego kupki przybierają bardzo ciemny, wręcz czarny odcień. Nie martw się – to naturalny objaw suplementacji żelaza. 
Pamiętaj, że nigdy nie wolno podawać leków i suplementów „na własną rękę”. Nawet, jeśli podejrzewasz, że dziecko może mieć niedokrwistość, nie kupuj i nie podawaj dziecku środków, których nie zalecił specjalista.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

40tygodni-pl

Starszy wpis

Poznaj za i przeciw.

Nowszy wpis

Detektory tętna, monitory oddechu 

Komentarze
Wyświetlono: 1 - 2 z 2.

(2016-03-16 14:53:07) zgłoś nadużycie
  • żądna wiedzy
  • pomocna
  • aktywistka
  • blogerka
  • dokumentalistka
  • doświadczona
antossia

antossia

U nas synek miał właśnie okazało się anemię spowodowaną niedoborem żelaza. Ale nie ma żadnych objawów. Przy badaniu krwi w kierunku wysokiego crp wyszło, że ma za mało żelaza. Podanie żelaza pomaga, ale spada mu i co miesiąc mniej więcej badam krew czy nie trzeba na nowo wdrożyć leczenia. Dietę ma bardzo rozszerzoną, więc to nie tutaj tkwi raczej przyczyna. Lekarze też nie wiedzą skąd te spadki. 

(2017-03-20 13:24:07) zgłoś nadużycie
  • żądna wiedzy
  • pomocna
  • aktywistka
  • blogerka
  • dokumentalistka
  • doświadczona
romburs

romburs

Bardzo przydatny i ciekawy artykuł, mam nadzieje że dzięki niemu wiele mam będzie wiedziało co robić.