Co jest ważne w 1 trymestrze ciąży?

Pomimo to, że każda ciąża przebiega w odmienny sposób, pierwszy trymestr kojarzy się zazwyczaj z porannymi mdłościami, bezustanną sennością oraz zmęczeniem. Oprócz tego może wystąpić szereg innych symptomów, które zwiastują rozpoczęcie prawdziwej rewolucji w organizmie kobiety. 

Należą do nich bóle w podbrzuszu, bóle głowy, częste oddawanie moczu, nabrzmiałe piersi czy problemy z cerą. Aby nie dopuścić do zbytniego obciążenia,  wystarczy zastosować się do kilku wskazówek, przydatnych w pierwszych tygodniach ciąży.

Gdy nasze ciało daje nam znać  o tym, że za mniej nić dziewięć miesięcy nasza rodzina powiększy się o nowego członka, to oznaka prawidłowego rozwoju płodu. Złe samopoczucie, które występuje u większości kobiet na pierwszym etapie ciąży, jest spowodowane działalnością hormonów, zmuszających organizm do funkcjonowania na podwójnych obrotach. Większość męczących dolegliwości pierwszego trymestru można pokonać naturalnymi i bezpiecznymi metodami. Pierwszą z nich jest ustalenie na nowo planu dnia, w którym powinien znaleźć się czas na odpoczynek i krótką drzemkę. Jeśli nie ma przeciw temu żadnych przeciwskazań, przyszła mama nie musi rezygnować z pracy ani innych codziennych obowiązków, lecz powinna zmniejszyć intensywność swojego trybu życia. Gdy w trakcie dnia znajdzie się chwila na spacer, aerobik czy pływanie, kobieta w ciąży odczuje znaczną poprawę jakości snu oraz obniżenie poziomu zmęczenia. Dotlenianie i wzmacnianie organizmu pomaga przetrwać czas intensywnych zmian, zachodzących w całym ciele. Nawet napięty grafik powinien również zostać poszerzony o dodatkowy czas na sen w nocy. Oprócz tego, tuż po przebudzeniu warto mieć obok siebie lekką przekąskę, która w łagodny sposób pobudzi żołądek do pracy oraz pozwoli uniknąć porannych mdłości. Przyszła mama powinna także zwrócić uwagę na regularność i częstość spożywania posiłków. Jest to szczególnie trudne przy intensywnych kłopotach żołądkowych, lecz mniej obfite dania, przygotowywane w mniejszych odstępach czasowych, to sposób na uregulowanie pracy przewodu pokarmowego. Nie można także zapominać o zdrowej diecie, która powinna być bogata we wszystkie niezbędne składniki pokarmowe. Jeżeli cierpimy z powodu niechęci do niektórych smaków lub grup produktów, należy zastępować je innymi, które zawierają podobne witaminy, minerały czy białka. Warto także kontrolować poziom żelaza i w przypadku wystąpienia niedoborów, zwrócić się do lekarza prowadzącego z prośbą o dobranie odpowiedniego suplementu diety.


 

Najlepszym pocieszeniem dla przyszłej mamy, która pomimo zmiany trybu życia, wyjątkowo uciążliwie odczuwa dolegliwości pierwszego trymestru ciąży jest to, że miną one tuż po zakończeniu trzeciego miesiąca oczekiwania na narodziny potomka. 

40tygodni.pl

Starszy wpis

Zmiany zachodzące w organizmie przyszłej mamy dają o sobie znać już od pierwszych tygodni ciąży. U jednych kobiet są prawie niezauważalne, zaś u innych wymuszają zmianę trybu życia oraz większą dbałość o zdrowie. Jak skutecznie radzić sobie z najczęstszymi dolegliwościami przyszłych mam?

Nowszy wpis

Przyszłe mamy coraz częściej decydują się na rozwiązanie metodą cesarskiego cięcia. Jest to zabieg chirurgiczny, dzięki któremu można uniknąć długiego i bolesnego porodu. Najczęściej jednak stosuje się go wtedy, gdy życie matki lub dziecka jest w niebezpieczeństwie.


 

Komentarze

Brak komentarzy