Poród naturalny – plusy i minusy

Poród naturalny jest procesem, którego przebieg zaplanowała sama matka natura. Odbywa się on bez gwałtownej ingerencji lekarzy, takiej jak w przypadku cesarskiego cięcia. Poród siłami natury najczęściej jest najlepszym i najbezpieczniejszym sposobem przyjścia na świat dziecka.

Zalety naturalnego porodu wynikają zarówno z niewielkiej ingerencji medycznej, jak również z samego przebiegu całego procesu. Jest to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu matki, podczas którego z niecierpliwością wyczekuje ona pierwszego widoku swojego dziecka. Radość płynąca z możliwości natychmiastowego wzięcia w ramiona malucha, łagodzi ból i strach. Gdy poród odbywa się siłami natury, noworodek łagodniej przeżywa opuszczenie wodnego środowiska dróg rodnych. Ponadto w trakcie trwania porodu, ciężarna może zmienić pozycje na bardziej dogodną, czyli także, która ułatwi i przyspieszy przyjście na świat dziecka. Poród siłami natury jest bezpieczniejszy niż cesarskie cięcie. Do zaburzenia zdrowia matki dochodzi aż czterokrotnie rzadziej, niż w przypadku ingerencji chirurga. Coraz częściej odbywają się także porody rodzinne, podczas których przyszli ojcowe wspierają swoje partnerki i obserwują noworodki od pierwszych chwil życia.


 

Poród siłami natury nie jest jednak rozwiązaniem idealnym. Niekiedy dochodzi do jego nadmiernego przedłużenia, przez co kobieta cierpi z powodu bolesnych skurczy. W trakcie akcji porodowej mogą pojawić się komplikacje, takie jak pęknięcie pochwy lub krocza. Oprócz tego należy mieć na uwadze to, że rozpoczęcie porodu rozpoczyna się zwykle nagle i niespodziewanie. Dlatego też należy się do niego odpowiednio wcześnie przygotować, tak aby stres i zdenerwowanie nie wpłynęły negatywnie na przebieg porodu.

 

40tygodni.pl

Starszy wpis

Ciąża nie musi być przeciwskazaniem do odbywania wakacyjnych podróży. Jeżeli przyszła mama ma ochotę na zwiedzanie świata, decyzję o wyjeździe powinna jednak skonsultować ze swoim lekarzem. Watro upewnić się, czy nie odradzi nam wyjazdu w konkretne miejsce, bądź nie udzieli dodatkowych wskazówek.

Nowszy wpis

Zmiany zachodzące w organizmie przyszłej mamy dają o sobie znać już od pierwszych tygodni ciąży. U jednych kobiet są prawie niezauważalne, zaś u innych wymuszają zmianę trybu życia oraz większą dbałość o zdrowie. Jak skutecznie radzić sobie z najczęstszymi dolegliwościami przyszłych mam?

Komentarze

Brak komentarzy