Wakacje w ciąży
Ciąża nie musi być przeciwskazaniem do odbywania wakacyjnych podróży. Jeżeli przyszła mama ma ochotę na zwiedzanie świata, decyzję o wyjeździe powinna jednak skonsultować ze swoim lekarzem. Watro upewnić się, czy nie odradzi nam wyjazdu w konkretne miejsce, bądź nie udzieli dodatkowych wskazówek.
Gdy przyszła mama dobrze znosi ciąże i pragnie wykorzystać wolny czas na wyjazd, powinna pamiętać o kilku zasadach dotyczących podróży oraz aktywnego wypoczynku. Wybranie odpowiedniego środka transportu to pierwsza bardzo ważna decyzja. Jeżeli planujemy podróż samochodem, warto pamiętać o częstych przerwach, które pomogą w utrzymaniu dobrego samopoczucia. Korzystnym wyborem jest także samolot, za wyjątkiem ostatnich tygodni ciąży, podczas których gwałtowna zmiana ciśnienia może wywołać skurcze porodowe. Mając do wyboru autokar i pociąg, warto wybrać ten ostatni, szczególnie wtedy gdy możemy skorzystać z przedziału dla matki z dzieckiem.
Wybierając miejsce pobytu warto zwrócić uwagę na panujące w nim warunki higieniczne a także odległość od najbliższego szpitala. Ponadto należy zatroszczyć się o wyżywienie spełniające wszystkie potrzeby kobiety w ciąży. Ważnym czynnikiem, decydującym o miejscu wypoczynku, powinien być także klimat. Warto pamiętać o tym, że skrajne temperatury, odmienne od tych, z którymi mamy do czynienia na co dzień, mogą źle wpływać na ogólne samopoczucie. Podczas przebywania na urlopie należy odpowiednio dawkować wysiłek fizyczny. Wskazane są spacery oraz krótkie wycieczki piesze, w przeciwieństwie do wspinaczki czy wielogodzinnych, męczących wędrówek. Ponadto należy także unikać sportów takich jak jeździectwo, które może zagrozić zarówno matce jak i dziecku. Podczas przebywania na słonecznej plaży wskazane jest stosowanie kremu z wysokim filtrem, a także ostrożne wchodzenie do wody, w celu uniknięcia szoku termicznego.
Starszy wpis
Kolka to napad płaczu niemowlęcia, którego nie sposób ukoić w żaden sposób. Ataki kolki trwają zazwyczaj od kilkunastu minut do nawet kilku godzin. Dziecko zaczyna krzyczeć i prężyć się, a brzuch staje się twardy i bolesny.
Nowszy wpis
Poród naturalny jest procesem, którego przebieg zaplanowała sama matka natura. Odbywa się on bez gwałtownej ingerencji lekarzy, takiej jak w przypadku cesarskiego cięcia. Poród siłami natury najczęściej jest najlepszym i najbezpieczniejszym sposobem przyjścia na świat dziecka.