Kolka – przeżyć i nie zwariować!

Kolka to napad płaczu niemowlęcia, którego nie sposób ukoić w żaden sposób. Ataki kolki trwają zazwyczaj od kilkunastu minut do nawet kilku godzin. Dziecko zaczyna krzyczeć i prężyć się, a brzuch staje się twardy i bolesny.

Przyczyny kolki nie są do końca znane. Pediatrzy jednak uważają, że do powstawania kolek może przyczynić się niedojrzały układ pokarmowy i nerwowy. Za inną przyczynę powstawania kolek uważa się przejadanie dziecka lub połykanie powietrza w trakcie posiłku( dotyczy to głównie niemowląt karmionych butelką).

 

Jak zapobiegać kolkom?

Jeśli karmisz piersią pilnuj by maluszek był spokojny podczas przystawiania do piersi, dzięki czemu dobrze obejmie brodawkę i nie będzie łapał powietrza. Dbaj o swoją dietę, unikaj potraw pikantnych i ciężkostrawnych. Twoja dieta powinna być lekkostrawna i bogata w witaminy i minerały.

Mamy, które karmią dzieci mlekiem modyfikowanym powinny sprawdzić czy smoczek jest odpowiedni. Obecnie na naszym rynku jest cała masa butek z mechanizmami, które eliminują przedostawanie się powietrza podczas ssania. Przestrzegaj zasad higieny i zaleceń producenta podczas przygotowywania posiłku. Pilnuj by dziecku się odbiło, dotyczy to w szczególności niemowląt karmionych butelką.

Zadbaj o dobre samopoczucie maluszka. Noś, często przytulaj, dawkuj ilość emocji. Staraj się by zapewnić dziecku spokój i bezpieczeństwo przez stałe rytuały takie jak stałe pory karmienia, spacery i kąpiel o tej samej porze.

Układaj często dziecko na brzuszku, dzięki temu nie tylko odejdą gazy, ale również wzmacnia się układ mięśniowy i kostny. Maluch poznaje świat z innej perspektywy. Wiele niemowląt nie lubi na początku tej pozycji, jednak nie ma, co się zniechęcać i starać się kłaść dziecko w tej pozycji jak najczęściej. Na początku można położyć maleństwo na sobie, co pozwoli na bliskość i da poczucie bezpieczeństwa.


 

Kiedy nastąpi atak.

Ważne by wtedy zachować spokój i dać maluszkowi dużo czułości i ciepłych słów. Noś i przytulaj, śpiewaj kołysanki i opowiadaj bajki. Może pomóc delikatny masaż z odrobiną oliwki zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Niektórym niemowlakom ulgę przynosi położona na brzuszek ciepła pieluszka(należy uważać by nie poparzyć delikatnej skóry brzuszka). Czasami szum suszarki ukoi płacz.

W aptece jest kilka środków, które mają za zadanie pomóc w walce z kolkami. Obecnie sporo osób chwali Sabsimplex i Infacol. Zastosowanie tych środków nie gwarantuje ustąpienia kolek niemowlęcych. Na niektóre dzieci te preparaty w ogóle nie zadziałają.

Najważniejsze to otoczyć dziecko czułością i być opanowanym, co w takiej sytuacji często jest bardzo trudne.

 

40tygodni.pl

Starszy wpis

Pierwszy rok życia dziecka to czas ogromnych zmian i postępów w rozwoju. W tym czasie maluszek dokonuje nowych odkryć i poznaje świat, który go otacza, zaskakując przy tym swoich rodziców. To właśnie w czasie tych 12stu pierwszych miesięcy widzimy pierwszy uśmiech, pierwsze kroki i słyszymy pierwsze słowa.

Nowszy wpis

Ciąża nie musi być przeciwskazaniem do odbywania wakacyjnych podróży. Jeżeli przyszła mama ma ochotę na zwiedzanie świata, decyzję o wyjeździe powinna jednak skonsultować ze swoim lekarzem. Watro upewnić się, czy nie odradzi nam wyjazdu w konkretne miejsce, bądź nie udzieli dodatkowych wskazówek.

Komentarze

Brak komentarzy