Skoki rozwojowe

Pierwszy rok życia dziecka to czas ogromnych zmian i postępów w rozwoju. W tym czasie maluszek dokonuje nowych odkryć i poznaje świat, który go otacza, zaskakując przy tym swoich rodziców. To właśnie w czasie tych 12stu pierwszych miesięcy widzimy pierwszy uśmiech, pierwsze kroki i słyszymy pierwsze słowa.

Czym są skoki rozwojowe?

Skoki rozwojowe to kolejny etap w rozwoju dziecka, które zazwyczaj poprzedzone jest nerwowym i płaczliwym zachowaniem. W trakcie kolejnych skoków często możemy mieć wrażenie, że dziecko zapomina wcześniejsze umiejętności i cofa się w rozwoju. Dzieje się tak, dlatego, że jest tak zaabsorbowane szkoleniem nowych umiejętności, że zapomina o poprzednich dokonaniach. Nie ma się jednak czym przejmować, ponieważ gdy tylko maluszek opanuje nowe czynności szybko powrócą również te wcześniejsze.

 

Etapy skoków.

5 tygodni.

Pierwszy skok pojawia się około 5 tygodnia. Wszystkie zmysły wyostrzają się, dziecko staje się płaczliwe i szuka ukojenia w ramionach rodziców. W tym okresie niemowlę może zacząć płakać prawdziwymi łzami. Również po ukończeniu pierwszego miesiąca pojawia się często pierwszy uśmiech.
 

8 tydzień.

Dziecko w tym okresie zaczyna pierwsze próby chwytania przedmiotów, również w tym czasie dziecko zaczyna bawić się swoimi dłońmi i je bada. Chętnie przygląda się twarzom i obserwuje z uwagą swoich bliskich.

 

11 miesiąc.

Dziecko w wieku 11, 12 miesięcy zaczyna bawić się swoim głosem, piszczy i krzyczy modelując przy tym dźwięki. To okres intensywnego poznawania otoczenia poprzez wkładanie wszystkiego do buzi.

 

14-19 tydzień.

To etap, na który rodzice wyczekują z napięciem, ponieważ najczęściej w tym czasie dziecko zaczyna składać pierwsze słowa „mama” i „tata”. Niemowlę potrafi się kulać i pojawiają się pierwsze próby raczkowania.

 

22-26 tydzień.

Pojawia się lęk separacyjny. To moment, kiedy dziecko zaczyna dostrzegać odległość między przedmiotami i ludźmi. Dziecko pozostawione na chwilę domaga się płaczem, by je przytulić i być z nim cały czas.

 

33-37 tygodni.

W tym czasie zaczynamy bardziej rozumieć nasze dzieci, ponieważ potrafią dzielić otaczający je świat na kategorie. Rozwija się poczucie humoru.

 

41-48 tygodni

Dziecko zaczyna rozumieć, że po konkretnym wydarzeniu następuje kolejne. Zaczyna się badanie otoczenia w inny sposób niż dotychczas. Zaczyna dopasowywać kształty zabawek i budować pierwsze wieże. Prawie roczne już dziecko zachęca rodziców do wspólnej zabawy, umie pokazać rodzicom, kiedy chce jeść lub pić.


 

Pierwszy rok życia dziecka to szybki rozwój i zdobywanie doświadczeń, które wpłyną znacząco na całe przyszłe życie tej małej istoty. Ważne by w tym czasie wspierać dziecko i stymulować rozwój.

40tygodni.pl

Starszy wpis

Wszystkie przyszłe mamy, które dotychczas aktywnie spędzały czas, nie powinny na okres ciąży wyzbywać się nawyków sportowego wypoczynku. 

Nowszy wpis

Kolka to napad płaczu niemowlęcia, którego nie sposób ukoić w żaden sposób. Ataki kolki trwają zazwyczaj od kilkunastu minut do nawet kilku godzin. Dziecko zaczyna krzyczeć i prężyć się, a brzuch staje się twardy i bolesny.

Komentarze
Wyświetlono: 1 - 4 z 4.

(2013-07-18 20:11:54) zgłoś nadużycie
  • żądna wiedzy
  • pomocna
  • aktywistka
  • blogerka
  • dokumentalistka
  • doświadczona
perla87

perla87

"14-19 tydzień.

To etap, na który rodzice wyczekują z napięciem, ponieważ najczęściej w tym czasie dziecko zaczyna składać pierwsze słowa „mama” i „tata”. Niemowlę potrafi się kulać i pojawiają się pierwsze próby raczkowania."

 

 

chyba miesiąc... i następne "tygodnie" to raczej też miesiące:)