Pielęgnacja kikuta pępowinowego

Różne opinie co do postępowania z malutkim dzieckiem pojawiają się już od pierwszych dni jego życia. Dotyczą nie tylko sposobów karmienia czy usypiania, ale także… pielęgnacji kikuta pępowinowego.

Jeśli jesteś świeżo upieczoną mamą, fakt odmienności zaleceń nie będzie ułatwiać ci zadania. Najlepszym rozwiązaniem jest zatem posłuchanie rad specjalistów – dowiedz się, co sądzą na temat pielęgnacji tej delikatnej części ciała noworodka.

 

Garść informacji

 

Kikut pępowinowy to ślad po niedawnej, wyjątkowej więzi między matką a dzieckiem. Przez cały okres ciąży pępowina odgrywała wielką rolę dla życia malucha – dostarczała mu tlen i wszelkie substancje odżywcze. W końcu jednak nadchodzi czas rozpoczęcia samodzielnego życia – i wtedy pępowina jest przecinana. Zwykle cięcia dokonuje się około 1 do 2 centymetrów od brzucha dziecka, najpierw spinając pępowinę specjalną klamerką. Ciąg dalszy pielęgnacji należy już do rodziców.

 

Proces gojenia

 

Już w pierwszej dobie po przyjściu twojego malucha na świat możesz zauważyć, że pępowina ulega obkurczeniu – proces ten będzie postępował. W niektórych szpitalach już w drugiej dobie zdejmuje się zatem klamerkę z kikuta, w innych – w trzeciej. Po zdjęciu klamry waszym oczom ukaże się szary kikutek – z każdym kolejnym dniem będzie on nabierał czarnej barwy, aż w końcu odpadnie. Gdy proces gojenia przebiega prawidłowo, następuje to w ciągu pierwszych dwóch tygodni od przyjścia dziecka na świat.

 

Jak pielęgnować?

 

Wbrew pozorom, pielęgnacja kikuta pępowinowego nie jest oczywistą sprawą. Lekarz, położna, mama – wszyscy mówią… co innego, a niedoświadczony rodzic nie wie, kogo słuchać. Warto zatem zaznajomić się ze sposobami dbania o tę wyjątkową „pamiątkę”.

 

Kiedyś

 

Przed wdrożeniem nowym wytycznych (w 2010 roku) wielu lekarzy polecało przemywanie kikuta pępowinowego 70% spirytusem. Celem używania spirytusu jest odkażenie gojących się okolic. Jednak jak obecnie podkreślają pediatrzy, spirytus drażni skórę maluszka, a dodatkowo powoduje zaczerwienienie. Trudno zatem stwierdzić, czy zmiana jest efektem rozpoczynającego się procesu zapalnego, czy skutkiem używania spirytusu.

Jeśli jednak decydujesz się na ten sposób pielęgnacji, pamiętasz, by odpowiednio rozcieńczyć spirytus. Do dwóch jego łyżek należy dodać jedną łyżkę przegotowanej wody.

Innym sposobem, często rekomendowanym przez babcie, to używanie gencjany (czyli tzw. fioletu). Gencjana, podobnie jak spirytus, działa bakteriobójczo. Jednak jej fioletowa barwa uniemożliwia rozpoznanie toczącego się stanu zapalnego, więc specjaliści nie polecają tej metody. 

 

Dzisiaj

 

Według najnowszych doniesień medycznych, najbardziej skuteczną i bezpieczną metodą pielęgnacji kikuta pępowinowego jest przemywanie go wodą z mydłem (szarym lub przeznaczonym specjalnie dla dzieci). Przegotowana woda z mydłem ma działanie odkażające i lekko wysuszające, ale nie niszczy naturalnej flory bakteryjnej (co mogłoby zwiększać ryzyko pojawienia się niepożądanych grzybów) oraz nie zmienia barwy okolic kikuta, co uniemożliwiałoby rozpoznanie stanu zapalnego.

Dodatkowo, w ramach uzupełnienia pielęgnacji, lekarze zalecają używania środka antyseptycznego (np. Octenisept). Profilaktycznie zaleca się, by popryskać nim kikut pępowinowy raz dziennie, zwłaszcza, gdy pojawi się wydzielina lub delikatne zaczerwienienie.
 
 
Zamaczać, nie zamaczać?
 
 
O ile rodzaj zalecanych stosowanych środków odkażających zmienia się, o tyle pozostałe zasady pielęgnacji kikuta pępowinowego zostają takie same. Oto, o czym należy pamiętać:
 
  • Kikut nie powinien być mechanicznie podrażniany. Kupując pieluszki, warto zatem wybrać te, które mają specjalne wycięcie na kikutem albo po prostu lekko podwinąć zwykłą pieluszkę. Z tego samego powodu dziecko nie powinno zbyt długo leżeć na brzuszku.
  • Nie wolno obwijać kikuta bandażem ani przyklejać do niego plastrów! 
  • Podczas kąpieli należy unikać zamoczenia okolic przyszłego pępka. Uwaga! – jeśli jednak zdarzy wam się „ochlapać” kikut albo nawet go zamoczyć – spokojnie, należy go po prostu wysuszyć patyczkiem.
  • By kikut ulegał właściwemu wysuszaniu, dziecko powinno być ubrane w bawełniane ubranka.
  •  
Kiedy do lekarza?
 
W niektórych sytuacjach niestety dochodzi do stanu zapalnego kikuta pępowinowego. Udaj się do przychodni, jeśli zauważysz różowo – czerwoną tkankę w miejscu gojenia się pępuszka albo wyraźny obrzęk w tej okolicy.

40tygodni-pl

Starszy wpis

„W ogóle nie czuję, że jestem w ciąży”, „Czuję się inaczej, ale trudno mi uwierzyć, że noszę w sobie dziecko” – te i podobne stwierdzenia padają znacznie częściej, niż potocznie się sądzi.

Nowszy wpis

Już niedługo ma przyjść na świat wasze upragnione dziecko. Uczucie niecierpliwości i szczęścia przeplata się z różnego typu wątpliwościami.

Komentarze

Brak komentarzy