Toksoplazmoza w ciąży – co musisz wiedzieć?
Z pewnością spotkałaś się z już z ostrzeżeniami przed toksoplazmozą
Planujesz ciążę lub już w niej jesteś? Z pewnością spotkałaś się z już z ostrzeżeniami przed toksoplazmozą – zwłaszcza, jeżeli posiadasz kota. Dlaczego właśnie to zwierzę stanowi może być zagrożeniem dla zdrowia twojego dziecka i co dokładnie powinnaś wiedzieć o toksoplazmozie?
Groźny Toxoplasma gondii
Toksoplazmoza to choroba, która wywoływana jest przez pierwotniaki o nazwie toxoplasma gondii. Warto wiedzieć, że wiele ludzi jest nosicielami tego pasożyta – szacuje się, że chodzi nawet o 50% populacji. U większości z nich choroba nie daje żadnych objawów, nie jest też szczególnie niebezpieczna. Problem zaczyna się, kiedy do zarażenia dochodzi w trakcie ciąży – wówczas skutki mogą być tragiczne dla dziecka.
Dlaczego kot?
Pierwotna czy wrodzona?
Toksoplazmoza, którą zarażamy się w sposób odzwierzęcy, zwykle nie jest groźna – w większości przypadków dochodzi tylko do nabycia chroniących przeciwciał. Gdy jednak zaraża się dziecko w łonie matki, mówimy o toksoplazmozie wrodzonej, czyli zakażeniu pierwotnym – ono jest szczególnie niebezpieczne dla płodu.
- Powiększenie węzłów chłonnych
- Objawy podobne do tych, które występują przy grypie (bóle głowy i mięśni, gorączka)
- Nadmierne pocenie się
- Wysypka
- Bóle brzucha
- Pojawienie się stanów zapalnych (zapalenie płuc, węzłów chłonnych, oka czy mięśnia sercowego
W wielu przypadkach toksoplazmoza nie daje jednak żadnych symptomów – dlatego tak ważne jest regularne wykonywanie badań u ciężarnych, które nie mają tych konkretnych przeciwciał.
Ważne badania
Jeśli jesteś w ciąży, twój lekarz najprawdopodobniej da ci skierowanie na badanie pod kątem obecności przeciwciał toksoplazmozy. Ich wyniki odczytuje się następująco:
Zagrożenie dla dziecka
Toksoplazmoza może być śmiertelnie niebezpieczna dla dziecka w łonie matki. Warto wiedzieć, że im ciąża jest bardziej zaawansowana, tym większe jest ryzyko, że maluch (poprzez łożysko) zarazi się chorobą (odpowiednio: w I trymestrze – 25%, w II trymestrze – 50%, w III trymestrze - 65%). Jeżeli już dojdzie do zarażenia w ciągu pierwszych trzech miesięcy, ciąża może ulec poronieniu albo serce dziecka może się zatrzymać. Wraz z rozwojem ciąży ryzyko śmierci płodu maleje, ale – niestety – pojawia się ryzyko powstania licznych wad. Należą do nich między innymi padaczka, zaburzenia wzroku (włącznie ze ślepotą), niedorozwój umysłowy czy wodogłowie. Dlatego tak istotne jest, by włączyć odpowiednie leczenie w możliwie jak najkrótszym czasie.
Leczenie toksoplazmozy u kobiet w ciąży
Jeśli lekarz stwierdzi, że u ciężarnej doszło do zakażenia toksoplazmożą, jak najszybciej włącza antybiotyk – zwykle jest to pirymetamina, sulfadiazyna, rowamycyna albo spiromycyna. Warto wiedzieć, że szybka reakcja i rozpoczęcie leczenia zmniejsza ryzyko zakażenia dziecka do minimum. Nie czekaj więc – i czym prędzej poproś lekarza o odpowiednie skierowanie.
Starszy wpis
Wyjaśniamy, które z nich są prawdziwe, a które można włożyć… między bajki.
Nowszy wpis
„W ogóle nie czuję, że jestem w ciąży”, „Czuję się inaczej, ale trudno mi uwierzyć, że noszę w sobie dziecko” – te i podobne stwierdzenia padają znacznie częściej, niż potocznie się sądzi.