Pierwsza kąpiel noworodka - wyzwanie dla rodziców!
Jeśli macie już doświadczenie w byciu mamą i tatą, kąpiel noworodka nie będzie dla was dużym wyzwaniem. Jeśli jednak ten kilkudniowy cud jest waszym pierwszym – możecie bardzo obawiać się tej „skomplikowanej” czynności. Niesłusznie – jeśli tylko dobrze się przygotujecie, kąpanie maluszka będzie prawdziwą frajdą dla całej waszej rodziny.
Mycie gąbką czy kąpiel w wanience?
W naszym kraju jesteśmy przyzwyczajeni do kąpania dziecka w wanience – już od pierwszych dni jego życia. Warto jednak wiedzieć, że niektórzy postępują inaczej. W książce Heidi Murkoff: „Pierwszy rok z życia dziecka”, będącej bestsellerem w Stanach Zjednoczonych, zaleca się zrezygnowanie z tradycyjnych kąpieli na rzecz przemywania dziecka gąbką – do czasu, aż noworodek „zgubi” kikut pępowinowy. Warto wiedzieć o tej alternatywie, choć w artykule skupimy się na bardziej popularnym kąpaniu malca w wanience.
Zanim rozbierzesz noworodka
Aby kąpiel maluszka była pozbawiona nerwowej atmosfery, musisz starannie przygotować wszystkie akcesoria tuż przed nią. Jeśli jednak czegoś zapomnisz – po prostu z tego nie korzystaj (absolutnie nigdy nie zostawiaj dziecka samego w wanience, nawet, jeśli masz w niej dosłownie „odrobinę” wody).
Oto, co powinniście mieć w zasięgu ręki:
-
Środek myjący (żel lub mydło) *Pamiętaj, że jeśli nie ma takiej potrzeby, nie musisz używać emolientów do skóry bardzo wrażliwej. Są one wskazane do skóry atopowej – jeśli twoje dziecko takiej nie ma, to możesz śmiało użyć standardowych środków.
-
Szampon do mycia włosów noworodka (albo środek myjący dwa w jednym – do włosów i ciała)
-
myjka do ciała
-
waciki do przemywania oczu
-
gaziki do przemycia kikuta po pępowinie oraz Octenisept
-
wkładka to wanienki – jeśli czujesz się niepewnie
-
ręcznik (najlepiej z kapturem)
-
pieluszka
-
śpioszki
-
oliwka lub balsam natłuszczający
-
maść przeciw odparzeniom
Kilka kroków do spokojnej kąpieli
Idealny moment
Choć rodzice często mówią: „moje dziecko nie lubi kąpieli”, w rzeczywistości jest inaczej. Problem polega na niedopasowaniu czasu wieczornego rytuału do samopoczucia dziecka. Warto zatem pamiętać, aby nie kąpać noworodka, gdy jest: głodny, objedzony albo zmęczony. Wybranie „idealnego” momentu to już klucz do sukcesu.
Odpowiednia temperatura
Nie tylko wody, ale i powietrza. Uściślając – temperatura wody powinna wynosić około 37 stopni Celsjusza. Niektórzy wyczuwają ja „na łokieć”, inni wolą zaopatrzyć się w specjalny termometr. Jeśli czujesz jakieś obawy, ty również możesz go kupić albo od razu zaopatrzyć się w wanienkę z wbudowanym termometrem.
W pomieszczeniu, w którym będzie kąpany noworodek, powinno być około 23 stopni Celsjusza. Bardzo ważne jest, by nie dochodziło do żadnych przewiewów – mogą zaszkodzić one bardziej, niż odrobinę niższa temperatura powietrza.
Ważna kolejność
W wielu domach świeżo upieczonych rodziców płacz dziecka rozpoczyna się wkrótce po tym, jak zostaje ono zanurzone w wodzie. Nie wszyscy wiedzą, że powodem może być niewłaściwa kolejność, w której to robimy. Prawidłowa to nóżki – pupa – plecy, a nie odwrotnie. Oczywiście nie oznacza to, że dziecko należy „postawić” w wodzie, ale by delikatnie polać wodą jego nóżki. Wszystko po to, by uniknąć elementu zaskoczenia związanego z nagłym, dziwnym uczuciem na plecach.
Uwaga! W stresujących chwilach pierwszej kąpieli łatwo o małą sprzeczkę o sposoby jej wykonywania. Starajcie się jednak nie kłócić nad wanienką – zamiast tego, mówcie do malucha spokojnymi głosami.
Wyjmowanie dziecka z wody
Przed wami już sama końcówka – jednak dla niektórych to właśnie wyjęcie mokrego malucha jest stresujące. Nie jest on przecież tak „stabilny” jak w ubrankach. Jeśli czujesz dyskomfort, owiń malca w pieluszkę tetrową jeszcze w wodzie i dopiero wtedy przełóż go na ręcznik (szybko zabierając pieluszkę).
Pod specjalnym nadzorem
Warto pamiętać o tym, aby po kąpieli nigdy nie zostawiać dziecka samego na przewijaku. Choć noworodek z całą pewnością nie będzie w stanie się z niego ruszyć „samodzielnie”, większość rodziców stosuje oliwkę natłuszczającą, która może spowodować ześlizgnięcie się maluszka.