Leki w ciąży

Co jest dozwolone, a czego unikać? 

Idealnie byłoby, gdyby sam fakt zajścia w ciążę zabezpieczał przed wszystkimi chorobami, infekcjami oraz bólem. Niestety, w realnym życiu wiele ciężarnych w obliczu mocnego przeziębienia czy bólu zastanawia się, czy sięgnąć po tabletkę. Wyjaśniamy, które z nich są uznawane za bezpieczne dla mamy i dziecka oraz podpowiadamy, jak możesz pomóc sobie w alternatywny sposób.

 

Na katar

 

Wydmuchiwanie nosa starcza na krótko, a ty nie możesz spać? Katar potrafi naprawdę uprzykrzyć życie. Zanim sięgniesz po leki, spróbuj naturalnych sposobów:

Czosnek i cebula. Zarówno jeden, jak i drugi „przysmak” zawiera fitoncydy, czyli substancje bakteriobójcze. Z czosnku i cebuli możesz przygotować domowy syrop.
Sól fizjologiczna. Osoby cierpiące z powodu kataru często narzekają na brak możliwości wydmuchania nosa „do końca”. Po użyciu wody fizjologicznej będzie to znacznie łatwiejsze, możesz także zaaplikować sobie wodę morską. Naturalne inhalacje. Przygotuj miętę, rumianek, szałwię oraz lawendę i zalej je wrzątkiem. Nad taka mieszanką pochyl się i zakryj głowę ręcznikiem – wystarczy kilka minut, by poczuć się znacznie lepiej.
 
Dozwolone leki
Jeśli czujesz, że katar cię wykańcza, możesz sięgnąć po Nasivin albo Otrivin – zasięgnij jednak porady lekarza co do częstotliwości używania kropli i długości „terapii”.
 
 
Na kaszel
 
Kaszel w ciąży jest nie tylko męczący, ale i niebezpieczny - może bowiem spowodować nawet przedwczesne skurcze macicy i poród. Dlatego gdy tylko zaczniesz pokasływać, nie czekaj – na początek jednak walcz naturalną „bronią”.
Inhalacje z rumianku lub wody z solą – taka mieszanka polecana jest na kaszel mokry.
Napar z lukrecji i prawoślazu – możesz pić go nawet trzy razy dziennie, polecany jest zwłaszcza w przypadku suchego kaszlu.
 
Dozwolone leki
Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś sięgnęła po Mucosolvan. Pamiętaj jednak, że jego dawkowanie oraz czas przyjmowania musisz skonsultować z lekarzem.
 
 
Na zgagę i zaparcia
 
Wiele przyszłych mam narzeka za zgagę kłopoty z układem trawienia. Jeśli jesteś jedną z nich, spróbuj na początek poradzić sobie przy pomocy naturalnych sposobów:
Pij dużo wody. To metoda, która sprawdza się w przypadku zaparć. Możesz też sięgać po suszone śliwki, które łagodnie przeczyszczają.
Soki warzywne i herbaty owocowe – one również działają pozytywnie na perystaltykę jelit.
Warzywa i owoce. Jeśli do tej pory podjadałaś raczej herbatniki i chrupki, zamień je na duże ilości warzyw i owoców – zaparcia mogą zniknąć w ciągu paru dni.
Zmiana sposobu jedzenia – jedz często, ale małe porcje, aby uniknąć zgagi. Nie kładź się też spać zaraz po tym, jak zjadłaś posiłek.
Migdały – wiele przyszłych mam podkreśla ich skuteczność w walce ze zgagą. Jeśli i tobie ona dokucza, sięgnij po garść tych przysmaków.
Szklanka mleka – to kolejny naturalny sposób, który może sprawić, że poczujesz się lepiej. Pamiętaj, że mleko musi być schłodzone.
 
 
Dozwolone leki:
Jeśli czujesz, ze dłużej już nie wytrzymasz okropnego pieczenia w przełyku, kup w aptece Maalox, Manti, Rennie albo Gaviscon – wszystkie te preparaty są bezpieczne dla kobiet w ciąży.
 
Na ból
 
Ból głowy to dolegliwość, z którą trudno funkcjonować „normalnie”. Chcąc się go pozbyć, możesz spróbować najpierw od domowych metod:
Spacer. Świeże powietrze, a co za tym idzie – spora dawka tlenu, to często bardzo pomocne „lekarstwo” na ból. Ubierz się zatem adekwatnie do pogody i pospaceruj albo po prostu posiedź na ławce.
Maść rozgrzewająca. Możesz posmarować nią skronie – upewnij się jednak, czy środek, po który sięgasz, jest „dozwolony” dla kobiet w ciąży.
Masaż. Wykonaj go sama lub poproś o tę przysługę bliską ci osobę. Delikatne muskanie okolic skroni i szyi często przynosi ulgę.
 
Dozwolone leki
Gdy ból jest bardzo uporczywy, możesz sięgnąć po paracetamol (na przykład Apap). Pamiętaj też, że nie ciężarnym nie wolno zażywać aspiryny, pyralginy albo ibuprofenu.

Uwaga!

Fakt, że leki są dozwolone dla kobiet ciężarnych nie oznacza, że można przyjmować je w dowolnej ilości i przez dowolną ilość czasu. Dlatego zawsze przed rozpoczęciem przyjmowania medykamentu skontaktuj się ze swoim lekarzem.

 

40tygodni-pl

Starszy wpis

Jak sobie radzić z ciążowymi dolegliwościami?

Nowszy wpis

Pierwsza kąpiel noworodka - wyzwanie dla rodziców!

Komentarze
Wyświetlono: 1 - 2 z 2.