Jak sobie radzić z ciążowymi dolegliwościami?
Biorąc pod uwagę tylko przeżycia emocjonalne, trudno nie zgodzić się ze stwierdzeniem, że ciąża to piękny stan. Gdy jednak dopuścimy „do głosu” aspekty fizyczne, wiele mam może mieć nieco inne zdanie. Jakie są najczęściej występujące podczas ciąży dolegliwości oraz w jaki sposób sobie z nimi poradzić?
Zgaga
Jeden z najbardziej popularnych przesądów ciążowych głosi, że jeśli przyszła mama cierpi z powodu zgagi, to dlatego, że maluch w brzuchu urodzi się z bujną czupryną. To oczywiście nieprawda - zgagę w ciąży cierpią zarówno mamy dzieci z gęstymi włoskami, jak i te, których pociecha przyszła na świat... z raczej skromną „fryzurą”.
Zgaga w ciąży nie stwarza zagrożenia dla dziecka, chociaż jej objawy nie należą do najprzyjemniejszych. Najczęściej mamy do czynienia z:
• uczuciem pieczenia w przełyku
• cofaniem się słonego lub kwaśnego płynu z żołądka
• bólem w okolicach klatki piersiowej
• bólem w okolicach mostka
W niektórych przypadkach mamy do czynienia z całym wachlarzem tych dolegliwości, a czasem – są to tylko pojedyncze objawy.
Jak sobie z nimi poradzić?
Śpij „wysoko”
Do spania wybierz wysoką poduszkę albo po prostu śpij na dwóch. Dzięki temu cofanie się treści żołądkowej będzie bardzo utrudnione.
Unikaj pewnych pokarmów
Słodycze, pikantne dania albo napoje gazowane – jeśli zgaga nie jest ci obca, powinnaś wykreślić je ze swojego menu.
Jedz powoli
Skup się na tym, aby każdy kęs jedzenia dobrze przeżuć – dzięki temu zaczniesz jeść wolniej i zmniejszysz ryzyko wystąpienia zgagi.
Jedz wczesną kolację
A dokładniej – przygotuj ją sobie już na trzy godziny przed snem. Dzięki temu żołądek zdąży już strawić część pożywienia i będziesz spała spokojniej.
Jedz małe porcje
Zamiast trzech dużych posiłków – zjadaj pięć lub sześć znacznie mniejszych. Duże porcje zwiększają ryzyko wystąpienia zgagi.
W walce ze zgagą możesz sięgnąć też po szklankę zimnego mleka albo garść migdałów – skutecznie zmniejszają odczucie dolegliwości. Jeśli jednak czujesz, że nic ci nie pomaga, a problem staje się nie do zniesienia – skonsultuj się z lekarzem.
Zaparcia
O ile o zgadze rozmawiamy często i bez skrępowania, o tyle zaparcia nie są już tematem tak licznych rozmów. Trudności z wypróżnieniem się są jednak bardzo częste u ciężarnych – statystycznie cierpi na nie co druga przyszła mama. Ich powodem są zarówno zmiany hormonalne (które spowalniają pracę jelit), jak i – z czasem – ucisk powodowany przez dziecko.
Aby zlikwidować lub zmniejszyć problem zaparć, warto zastosować się do poniższych wskazówek:
Rezygnacja ze słodyczy
Szczególnie niewskazane są te słodkości, które zawierają kakao. Jak wiadomo, czekolada ma silne właściwości zatwardzające – a zatwardzenia to oczywiście temat bardzo pokrewny zaparciom.
Unikanie pewnych potraw
Nie wszystkie przyszłe mamy wiedzą, że na przykład gotowana marchew w dużym stopniu powoduje zatwardzenia i może doprowadzać do zaparć. Podobnie działa ryż lub banany.
Spożywanie warzyw i owoców
W dużej ilości! Przekąski w postaci warzyw, a na drugie śniadanie i podwieczorek – owoce. Dzięki takiemu menu znacznie zmniejszy się ryzyko wystąpienia zaparć.
Aktywność fizyczna
Różnego typu ćwiczenia dla ciężarnych lub zwykłe spacery – jeśli ciąża nie jest zagrożona, nie ma powodów do unikania takich aktywności. Wręcz przeciwnie, są wskazane między innymi ze względu na korzystne działanie na pracę jelit.
Przyjmowanie dużych porcji płynów
Ilość wody „obowiązkowa” dla każdej kobiety w ciąży to minimum 1,5 litra dziennie. Przestrzeganie tego zalecenia w dużym stopniu wpływa na pracę przewodu pokarmowego.
Przy bardzo silnych zaparciach niezbędna może okazać się pomoc lekarska. Dlatego, jeśli powyższe wskazówki nie dają oczekiwanych rezultatów, porozmawiaj ze swoim lekarzem ginekologiem.
Hemoroidy
Hemoroidy należą do tych tematów, które poruszamy raczej niechętnie. Jednocześnie, jak podkreślają lekarze, jest to częsty problem u pań, które spodziewają się dziecka. Objawy hemoroidów są bardzo charakterystyczne – jest to pojawienie się zgrubień na śluzówce odbytu, a także pieczenie i ból tych okolic oraz (czasami) krew pojawiająca się przy oddawaniu stolca.
By zmniejszyć ryzyko pojawienia się tych dolegliwości, warto zrobić wszystko, by nie dochodziło do zaparć (czytaj wyżej). A co, gdy hemoroidy już się pojawiły?
Ciepłe kąpiele i chłodne okłady
W zmniejszeniu bólu i pieczenia mogą pomóc zarówno ciepłe, kojące kąpiele, jak i doraźne okłady na okolice odbytu – na przykład z użyciem kostek lodu zawiniętych w bawełnianą chusteczkę.
Używanie nawilżanych chusteczek
W okresie pojawienia się hemoroidów utrzymanie okolic odbytu w czystości ma duże znaczenie. Dlatego wskazane jest używanie nawilżanych chusteczek po wypróżnianiu – unikaj jednak tych, które mają substancje zapachowe lub barwniki.
Naturalne sposoby
W walce z hemoroidami możesz użyć również domowych środków – niektóre panie szczególnie polecają smarowanie okolic odbytu naturalnym miodem.
Maści
Czasem jedynym skutecznym sposobem na walkę z hemoroidami może okazać się użycie specjalnej maści. Zanim jednak po nią sięgniesz, skonsultuj się ze swoim lekarzem.