Ciąża pozamaciczna

Jak ostrożnie mówią lekarze, „nie każda ciąża oznacza dziecko”. 

Pozytywny test ciążowy to dla wielu kobiet widok, na który czekały z wytęsknieniem od wielu miesięcy. Niestety, jak ostrożnie mówią lekarze, „nie każda ciąża oznacza dziecko”. W niektórych przypadkach odmienny stan oznacza wręcz  zagrożenie życia i zdrowia – jak wtedy, gdy mamy do czynienia z ciążą pozamaciczną.

 

Ciąża ektopowa

 

Ciąża ektopowa, czyli pozamaciczna, to taka, która rozwija się poza jamą macicy. W olbrzymiej większości przypadków zarodek w ciąży ektopowej zagnieżdża się w obrębie jajowodów. Rzadko zdarzają się ciąże umiejscowione na jajnikach lub na szyjce macicy – choć taka opcja również jest możliwa. 
Jednym z podstawowych pytań, jakie zadają sobie oraz lekarzowi pacjentki z ciążą pozamaciczną, dotyczy przyczyn takiej, a nie innej sytuacji. Warto zatem wyjaśnić, że w większości przypadków powodu zagnieżdżenia się zarodka poza obrębem macicy są znane specjalistom i są to:
  1. niedrożność jajowodów
  2. endometrioza w ostrej fazie
  3. nieprawidłowa budowa jajowodów
  4. mięśniaki macicy
  5. przebyty lub aktualny stan zapalny w okolicach przydatków
  6. rosty po operacjach lub zabiegach
  7. zagięcia jajowodów na skutek operacji
  8. niewłaściwie przeprowadzony zabieg aborcji

 

Dla większości kobiet, które przeszły w swoim życiu ciążę pozamaciczną, będzie to jednorazowy przypadek. Jednak faktem jest również, że w przypadku, gdy dana kobieta ma już za sobą taka ciążę, prawdopodobieństwo ponownego nieprawidłowego zagnieżdżenia się zarodka rośnie.

 

Objawy ciąży pozamacicznej

 

Niestety, zagnieżdżenie się zarodka poza jamą macicy daje początkowo identyczne objawy, jak zwykła ciąża. U większości ciężarnych test ciążowy daje wynik pozytywny, piersi są obolałe, występują mdłości. Jednak u pań, które wykonują test z krwi na obecność hormonu beta HCG okazuje się, że nie przyrasta on prawidłowo (w ciąży pozamacicznej mogą występować „skoki” hormonu z wyższego na niższy i odwrotnie, beta może również rosnąć zbyt wolno). Dodatkowo, w trakcie badania USG w macicy nie widać zarodka – chociaż w niektórych przypadkach przyczyną takiego stanu jest zbyt wczesne wykonanie badania. 

Wraz z rozwojem ciąży ciężarne bardzo często zauważają u siebie liczne dolegliwości, które mogą wskazywać na ciążę pozamaciczną – jeśli dostrzegasz je u siebie, konieczne skonsultuj się z lekarzem:
 
  1. Odczuwasz ból. Może być to silny ból po jednej stronie brzucha albo taki, który pojawia się w całym podbrzuszu. Ból nasila się, gdy się śmiejesz lub kaszlesz. Niepokojące jest także pobolewanie w okolicach barku.
  2. Krwawisz lub plamisz. Takie dolegliwości występują bardzo często przy ciąży ektopowej. Może zdarzyć się również tak, że krwawienie pojawia się, następnie ustępuje i znowu się pojawia.
  3. Masz zawroty głowy. Czujesz się bardzo osłabiona, zdarza ci się zemdleć.
  4. Czujesz silne parcie na stolec, chociaż nie dochodzi do wypróżnienia się.
 
Niebezpieczeństwo
 

Jeśli lekarz nie potrafi zlokalizować pęcherzyka ciążowego w macicy, ciężarna powinna zwiększyć swoją uwagę na sygnały płynące z ciała – ciąża pozamaciczna może stwarzać wielkie zagrożenie dla życia i zdrowia. Jeśli zarodek znajduje się w jajowodzie, może ostatecznie dojść do jego pęknięcia, a w konsekwencji do silnego krwotoku. Dlatego jak tylko pojawia się silny ból, niezbędna jest niezwłoczna wizyta na pogotowiu. 

Leczenie ciąży ektopowej

 

W przypadku, gdy doszło już do pęknięcia jajowodu albo zarodek jest już stosunkowo duży, jedynym rozsądnym wyjściem, ratującym życie kobiety, jest operacyjne usunięcie ciąży. Niestety, do tej pory nie wynaleziono metody na bezpieczne „przeniesienie” zarodka do macicy – ciąży macicznej nie udaje się zatem donosić. W niektórych przypadkach, najczęściej wtedy, gdy doszło już do pęknięcia jajowodu, lekarze zmuszeni są usunąć go wraz z zarodkiem. W „łagodniejszych” sytuacjach możliwe jest usunięcie samego zarodka, na przykład przy pomocy laparoskopu.

W przypadku, gdy ciąża pozamaciczna została szybko zdiagnozowana, lekarze mogą zaproponować pacjentce podawanie leku o nazwie metrotrekstat. Dzięki niemu dochodzi do usunięcia ciąży bez konieczności zabiegu – konieczne jest jednak regularne badanie poziomu gonadotropiny kosmówkowej.
Zdarza się również, że ginekolog proponuje pacjentce postępowanie wyczekujące – czyli oczekiwanie, aż organizm samodzielnie oczyści się z ciąży pozamacicznej. Warto jednak dodać, że taka możliwość pojawia się tylko wówczas, gdy poziom beta HCG nie przekracza 1000 jednostek.
 
To nie wyrok
 
Przeżycie ciąży pozamacicznej jest dramatem dla każdej kobiety. Do żalu, smutku i konieczności poddania się interwencji lekarskiej dochodzą pytania o możliwość urodzenia dziecka w przyszłości. Warto zatem wiedzieć, że ciąża pozamaciczna nie oznacza niepłodności w przyszłości (nawet wówczas, gdy konieczne jest usunięcie jednego jajowodu). Wiele kobiet, mimo tak traumatycznych doświadczeń, zachodzi później w ciążę i rodzi zdrowe dzieci.

 

 

 

40tygodni-pl

Starszy wpis

Przygotowywanie się na przyjście na świat drugiego dziecka jest znacznie łatwiejsze, niż w przypadku pierwszej ciąży.

Nowszy wpis

Czym właściwie jest SIDS, jakie są jego przyczyny i czy możemy mu jakoś zapobiegać?

Komentarze
Wyświetlono: 1 - 1 z 1.