• żądna wiedzy
  • pomocna
  • aktywistka
  • blogerka
  • dokumentalistka
  • doświadczona
megami

NPR po porodzie

megami|
vote-up

Dobra porada

Słaba porada

vote-down

Po porodzie przez pewien czas kobieta jest niepłodna. Czas ten zależy od sposobu karmienia dziecka. Jeżeli mama i dziecko spełniają wszystkie warunki pełnego karmienia piersią, to niepłodność w czasie karmienia trwa 12 tygodni. Jeżeli nie spełniają któregoś z warunków pełnego karmienia, okres płodności może rozpocząć się bardzo wcześnie, niekiedy już 4 tygodnie od porodu.

Warunki pełnego karmienia piersią: 
- Nie podaje się dziecku żadnych innych posiłków i płynów poza pokarmem matki. Mleko matki zaspakaja wszystkie potrzeby żywieniowe dziecka. Smoczek można podawać
- Przystawiać dziecko do piersi co najmniej 5-6 razy na dobę. 
- Sumaryczny czas karmienia winien wynosić co najmniej 100 min. 
- Przerwy w karmieniu nie mogą być dłuższe niż 6-7 godzin w dzień i w nocy. Przerwa 8-godzinna jest za długa.

Na karcie cyklu w pierwszym dniu należy wpisać datę porodu. Krwistą wydzielinę poporodową zaznaczamy linią falistą na górze wykresu. Wydzielina ta powinna trwać nie dłużej niż trzy tygodnie. Po 21 dniach rysujemy grubą pionową kreskę. Od tego dnia zaczynamy prowadzić obserwacje, aby poznać objawy i nabrać doświadczenia. Najczęściej jest to oznaczenie "nic nie czuję nic nie widzę", ale może to być także suchość "su" lub stała wydzielina "c", która często pojawia się po porodzie (biaława, żółtawa, grudkowata). Wówczas ważna jest zmiana tej wydzieliny. Jeśli śluzu jest dużo warto brać magnez, który zwykle pomaga.

W metodzie Rötzera przyjmuje się, że kobieta karmiąca w sposób pełny jest niepłodna przez 12 tygodni (84 dni), bez względu na obserwowane w tym czasie ewentualne objawy płodności. Na karcie cyklu zaznaczamy to kolejną grubą, pionową kreską po 84. dniu od porodu. Wtedy też kobieta najpóźniej powinna zacząć mierzyć temperaturę. Ważne aby szczególnie tego pilnować, gdy pojawią się jakiekolwiek objawy płodności i po wyznaczeniu dnia szczytu trzeba będzie zdiagnozować ewentualny wzrost temperatury.

Kobieta nie karmiąca w sposób pełny nie może zakładać z góry żadnego okresu niepłodności. Bezpośrednio po ustąpieniu odchodów połogowych powinna rozpocząć prowadzenie obserwacji i mierzenie temperatury. Każde pojawienie się objawów płodności jest dla niej sygnałem potencjalnej płodności.

Przy pełnym karmieniu od 85. dnia, a przy niepełnym od pierwszych objawów płodności aż do wystąpienia pierwszej progesteronozależnej fazy wyższych temperatur należy stosować regułę szczytu.

REGUŁA OBJAWU SZCZYTU - jeśli występuje śluz ale nie ma podwyższenia temperatury, to ostatni dzień śluzu relatywnie najlepszej jakości, lub ostatni dzień objawu WL (wilgotności), W (wnikliwej obserwacji) lub krwawienia oznaczamy jako dzień szczytu (O) i dopisujemy kolejno cyfry 1 2 3 oraz strzałkę (w dół) i wtedy wieczór czwartego dnia można uznać za początek okresu niepłodności, aż do ponownego wystąpienia któregoś z objawów płodności.

W okresach płodności nie należy zaniedbywać pomiarów podstawowej temperatury ciała i w momencie pojawienia się fazy wyższych temperatur, należy powrócić do zwykłych reguł. Krwawienie występujące po co najmniej 3-dniowej fazie wyższych temperatur jest miesiączką, która rozpoczyna nowy cykl. W drugim cyklu po porodzie stosujemy zwykłe reguły metody nawet jeśli faza przedowulacyjna jest bardzo wydłużona.

W okresie karmienia na skutek działania prolaktyny cykle mogą mieć wydłużoną fazę dojrzewania jajeczka i skróconą fazę poowulacyjną.

Komentarze
Wyświetlono: 1 - 2 z 2.

(2011-12-16 00:28) zgłoś nadużycie
  • żądna wiedzy
  • pomocna
  • aktywistka
  • blogerka
  • dokumentalistka
  • doświadczona
ksiezniczkam

ksiezniczkam

To jest jakaś masakryczna bzdura. Sa i tu kobiety, które spełniały wszystkie w/w "warunki", a w ciąże zaszły. To tak samo jak anegdotka o braku okresu podczas karmienia.

Inna kwestia jest to,ze ten poradnik zaprzecza sam swojej treści i nie trzyma sensownego szyku, jak dla mnie zero przekazu, tylko mętlik w głowie.