Dodam jeszcze że zostawiając niemowlę aby się samo uspokoiło, robi się mu krzywdę, gdyż organizm zapłakanego niemowlaka wytwarza toksyczny hormon strestu kortyzol, który niszczy połączenia nerwowe w mózgu, plus takie rzeczy jak przepuklinka u dziecka. Dla niemowlaka głośny płacz to wysiłek ogromny, napięcie mięśni, które może prowadzić do przepukliny. Zajrzyjcie na stronę www.DLACZEGOPLACZE.WORDPRESS.COM, tam można znaleść wiele fajnych sposobów na ukojenie płaczu niemowlaka.
Sposoby na płacz niemowlaka
domsia|
Płacz jest dla dziecka sposobem komunikowania się z otoczeniem, na początku jedynym. Tak zawiadamia ono opiekuna, że ma atak kolki, nudzi się, coś je boli, zmoczyło pieluszkę lub czuje się "przebodźcowane". W łonie matki panowały zupełnie inne warunki. Choć było dość głośno i narządy mamy wydawały podczas pracy różne dźwięki, na zewnątrz jest o wiele gwarniej. Pojawiły się ponadto bodźce wzrokowe, a w macicy było przecież ciemno.
Maluchy płaczą nawet wtedy, kiedy nie dzieje się nic złego. W ten sposób rozładowują napięcie czy dają upust nagromadzonej energii oraz nawiązują kontakt z otoczeniem. Płacz jest de facto pierwszym krokiem w kierunku używania języka, by porozumiewać się z innymi. Płacz wywołuje reakcję rodziców, a taka sytuacja jest uproszczoną formą dialogu.
Uwaga: zwracając uwagę na dziecko i zaspokajając jego potrzeby (czytaj: szybko reagując na płacz), nie rozpuścimy go! Jeśli rodzice prędko odpowiadają na wołanie o pomoc, maluch jest spokojniejszy (mniej i krócej płacze). Pozostawione samo sobie niemowlę staje się smutne i trudniej je utulić. Należy pamiętać, że w obu przypadkach reakcje rodziców i dziecka są ze sobą sprzężone.