technika masażu niemowlęcia
beataa|Masaż niemowlęcia to korzyść dla dziecka i mamy. We wczesnym okresie niemowlęcym obecność mamy, jej dotyk, głaskanie i masowanie to bardzo ważne elementy rozwoju, a także niezwykły sposób komunikacji między mamą a dzieckiem. Masaż niemowlęcia przyjmuje postać bardzo delikatnego głaskania i może być prowadzony tylko u dziecka zdrowego.
Może okazać się znakomitym środkiem przy usuwaniu lekkich dolegliwości. Masaż pobudza działanie najważniejszych organów i układów ludzkiego organizmu, sprawia, że oddychamy głębiej, a dotleniona krew dociera do wszystkich części ciała, także do stópek i rączek. Głaskanie jest naturalną formą wyrażania uczuć. Nie należy ograniczać go tylko do główki i pleców, pocieramy także rączki, nóżki, klatkę piersiową i brzuszek. Maleństwo z pewnością szybko przyzwyczai się do naszego dotyku i zacznie na niego reagować. Jest to znakomita okazja do wzajemnego poznania się. Przed rozpoczęciem masażu dobrze jest położyć dziecko na miękki kocyk
Tul, masuj i głaszcz
Dotyk to pierwszy zmysł, jaki rozwija się u małego dziecka. Maluszek zdobywa wiedzę o świecie właśnie za pośrednictwem skóry i ust. Przebywając w brzuchu mamy w okresie ciąży dziecko jest kołysane i głaskane przez powłoki brzuszne i płyn owodniowy. Dlatego noworodki bardzo potrzebują fizycznego kontaktu, kołysania i przytulania. Masaż jest czynnością naturalną. Pomaga nie tylko uspokoić emocje dziecka, ale też daje ulgę przy kłopotach z trawieniem, kolkach, obstrukcjach, poprawia samopoczucie Twojego dziecka i dobrze wpływa na jego sen. Najlepiej wykonywać masaż o stałej porze np. po wieczornej kąpieli, w ciepłym pomieszczeniu. Masaż pomoże Maluszkowi wyciszyć się i przygotować do snu.
Jak to zrobić?
Rozbierz Maluszka i połóż go na plecach. Rozgrzej swoje dłonie np. ciepłą wodą. Twoje ruchy powinny być delikatne, ale zdecydowane i pewne. Podczas masowania musisz zsynchronizować ruchy obu dłoni. Zwilż ręce oliwką dla niemowląt. Do wykonania prostego masażu nie są potrzebne nadzwyczajne umiejętności: masuj po prostu każdą część ciała wykonując małe, okrężne ruchy. Plecy od karku po pośladki, pośladki, brzuszek, ramiona, rączki, nóżki, stopy i na końcu buzię (czółko i skronie). Każdy gest powtarzaj 4-5 razy. Podczas masażu przemawiaj cicho i łagodnie do dziecka, tłumacząc mu co robisz. To je uspokoi. Uwaga: zawsze masujemy w kierunku od dołu do serca.
Klatka piersiowa:
Aby dziecko oddychało lekko musi mieć rozluźnione mięśnie klatki piersiowej. Masaż tej części ciała rozluźnia Twojego Maluszka i poprawia elastyczność mięśni. Jest szczególnie pomocny, gdy w drogach oddechowych dziecka zaczyna się gromadzić śluz, masaż pomoże się go pozbyć.
Do 3. miesiąca życia
Zacznij od rozgrzania dłoni. Połóż obie dłonie na klatce piersiowej Twojego Maleństwa. Powoli bez pośpiechu i delikatnie przesuwaj dłonie od mostka, wzdłuż żeber na boki. Następnie wracaj w stronę środka klatki piersiowej i zaczynaj masować znów - uważnie i powoli.
Od 3. miesiąca życia
Jedną ręką podtrzymaj główkę dziecka, drugą, kolistymi ruchami masuj klatkę piersiową Twojego Maleństwa. Na początku tylko opuszkami, następnie całymi palcami i całą dłonią. Ułóż obie dłonie na klatce piersiowej dziecka i delikatnie opuszkami palców obstukuj klatkę piersiową dziecka. Przy tym sposobie masowania spróbuj zachęcić swojego Malucha do wydawania różnych odgłosów. W ten sposób zacznie uświadamiać sobie różne brzmienie swojego głosu.
Brzuszek:
Ta część ciała Twojego Szkraba jest bardzo delikatna, dlatego powinnaś koniecznie pamiętać żeby bardzo uważać i żeby masaż tych okolic był bardzo delikatny. Masaż tej części ciała Twojego Maluszka rozluźnia dziecko i ułatwia trawienie. Bardzo pomaga w pozbyciu się gazów. Jeśli Twój Maluszek cierpi na kolkę - co często się zdarza w pierwszych miesiącach - pomoże mu delikatne, okrężne masowanie brzuszka, zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Taki masaż usprawni również pracę jelit.
Do 3. miesiąca życia
Rozpocznij masować Twoje Maleństwo od mostka aż do kości łonowej. Masuj obiema rękami: dłoń po dłoni, gdy jedną kończysz, drugą zaczynasz masować. Połóż obie dłonie wokół pępka Twojego Maleństwa i opuszkami palców zataczaj półokręgi. Ułóż dwie dłonie po obu stronach dziecka, na wysokości dolnych żeber. Delikatnie i stopniowo przesuwaj dłonie do środka i wokół brzuszka dziecka, tak aby opuszki palców spotkały się tuż nad kością łonową. Ruch powtarzaj kilka razy.
Od 3. miesiąca życia
Połóż wierzch dłoni na wysokości pępka Twojego Maleństwa. Masuj wykonując okręgi w kierunku zgodnym z kierunkiem wskazówek zegara. Jedną ręką podtrzymaj główkę dziecka, drugą kolistym ruchem masuj okolice pępka - od kości łonowej aż do okolicy dolnych żeber. Możesz masować swoją pociechę tak długo jak długo sprawia jej to przyjemność.
Rączki:
Już od pierwszych dni życia dziecko na wiele sposobów ćwiczy rączki. Energicznie zgina je i prostuje. Regularne masowanie kończyn górnych pomoże je wzmocnić, rozluźnić i poprawić koordynację w późniejszym okresie.
Do 3. miesiąca życia
Zacznij od ramienia w kierunku nadgarstka. Palce ułóż w taki sposób aby palec wskazujący i kciuk tworzyły okrąg. Na początku możesz masować jedną ręką a drugą trzymać Maleństwo za nadgarstek, następnie masuj obiema rękami. Taki masaż jest wtedy bardzo rytmiczny i na pewno uspokoi Twojego Maluszka. Obiema rękami chwyć jego ramię: jedna dłoń ponad drugą. Rozpoczynając od ramienia wykonując ruchy okrężne (każda dłoń w przeciwnym kierunku) masuj rączkę dziecka aż do nadgarstka. Sam nadgarstek masuj małymi okrężnymi ruchami kciuka i palca wskazującego.
Od 3. miesiąca życia
Połóż ręce na ramionach dziecka, następnie przesuwaj ręce wzdłuż rączek Malucha, układając je wzdłuż jego tułowia. Przesuwając ręce dalej, obróć delikatnie rączki dziecka, tak aby środek dłoni był skierowany do góry. Ten ruch wykonuj bardzo ostrożnie, tylko wtedy gdy dziecko na to pozwala. Pamiętaj: nigdy nic na siłę. Chwyć rączkę swojego Maluszka na wysokości ramienia i przesuwaj wzdłuż niej raz jedną, raz drugą dłoń. Ruch należy powtórzyć na drugiej rączce.
Nóżki:
Nóżki jako ostatnie osiągają pełny rozwój. Noworodki mają ugięte nóżki i przyciągnięte do ciała, nie należy prostować ich na siłę. Dziecko w odpowiednim momencie zrobi to samo. Masaż nóżek poprawia ich koordynację, przez co przyczynia się do osiągnięcia właściwej postawy.
Do 3. miesiąca życia
Masaż nóżek wykonuje się identycznie jak masaż rączek. Chwyć swojego Maluszka za stópkę, drugą ręką obejmij udo, następnie przesuwaj dłonie aż do kostki. Palce ułóż tak aby palec wskazujący i kciuk tworzyły okrąg. Gdy pierwsza dłoń dotrze do kostki zacznij masaż drugą ręką - i tak na zmianę. Następnie chwyć Malucha za udo i wykonując okrężne ruchy (w przeciwnym kierunku) przesuwaj obie dłonie równocześnie aż do kostki. Następnie od kostki w górę do uda. Kostkę Maluszka masuj tak jak nadgarstek: małymi okrężnymi ruchami kciuka i palca wskazującego.
Od 3. miesiąca życia
Trzymając jedną ręką obie nóżki dziecka powoli unoś je do góry. Następnie zacznij masować pośladki Malucha i tylnią powierzchnię ud: w kierunku od pośladków aż do kolan. Jeśli dziecku jest wygonie w tej pozycji zmień ręce i masuj drugą stronę ciała Twojego Szkraba. Chwyć nóżkę dziecka jedną ręką pod udem drugą trzymaj nóżkę za kostkę. Przesuwaj rękę wzdłuż łydki rozluźniając chwyt drugiej ręki. Masowanie nóżki powinno odbywać się rytmicznie. Należy je powtórzyć na drugiej nóżce.
Plecy:
Podczas pierwszych miesięcy życia dziecko wzmacnia mięśnie pleców i kręgosłupa przygotowując się do przyjęcia pionowej postawy. Robi to leżąc na brzuszku i podnosząc główkę. Masaż pleców może być rozluźniający bądź stymulujący. W zależności od siły nacisku może rozluźniać bądź wzmacniać mięśnie.
Połóż dziecko na kocyku na brzuszku. Ułóż obie dłonie, jedna obok drugiej w poprzek pleców swojego Malucha. Zacznij masaż od karku. Powoli, bez pośpiechu przesuwaj dłonie wzdłuż pleców aż do kości ogonowej i z powrotem. Ułóż dłonie po obu stronach ciała dziecka, na wysokości klatki piersiowej i delikatnie ruchem ciągłym przesuwaj je w dół aż do bioder i dalej wzdłuż ud aż do kostek. Masuj plecy Malucha kolistymi ruchami w kierunku zgodnymi z kierunkiem wskazówek zegara. Stopniowo zwiększaj kółka, tak aby masować dół pleców i pośladki Maleństwa.
Materiał zaczerpnięty: www.karmieniedzieci.pl