AZS - swędząca, atopowa skóra
katiuszka|
Skóra Twojego maluszka jest upstrzona czerwonymi, swędzącymi kropkami. Gdzieniegdzie pojawiły się również rozległe, łuszczące się plamy. Nie bagatelizuj tego, prawdopodobnie Twoje dziecko choruje na atopowe zapalenie skóry.
Początek jest najczęściej niewinny. U niemowlęcia pojawiają się czerwone plamy na policzkach, które po pewnym czasie przechodzą w wysypkę. Skóra starszych dzieci pokrywa się na rączkach i nóżkach suchymi, łuszczącymi plamkami. Mimo stosowania różnych zabiegów pielęgnacyjnych, dolegliwości nie ustępują, a rodzice zaczynają się coraz bardziej martwić. Ich niepokoju nie zmniejsza sucha medyczna diagnoza, która brzmi jak wyrok: atopowe zapalenie skóry (AZS).
Co to jest AZS?
To jedna z najbardziej dokuczliwych alergii wieku dziecięcego. Choć zazwyczaj (ale nie zawsze!) dziecko wyrasta z niej jeszcze przed zerówką, rodzicom nie wolno bezczynnie czekać, aż "samo przejdzie". Powinni z nią walczyć już od samego początku. Komórki zewnętrznej warstwy skóry u zdrowego niemowlęcia stykają się ze sobą tworząc delikatną, ale dobrą barierę ochronną. U malucha alergicznego jest inaczej – naskórek jest przesuszony i "nastroszony". Łatwo wnikają przez niego bakterie, alergeny, środki chemiczne, powodując podrażnienia i stan zapalny.
Przeczytaj więcej informacji o AZS
Uporczywy świąd wysypki powoduje, że niespokojny maluch stale się drapie, a to może spowodować przerwanie ciągłości skóry i infekcje. Walka z AZS jest trudna, bo nie ma jednego skutecznego lekarstwa na tę chorobę – kremy mogą łagodzić większość objawów, ale nie uleczą skóry w stu procentach. Na szczęście możesz pomóc maluszkowi również w inny sposób.
Jak uniknąć alergii?
Trudno jednoznacznie stwierdzić, co jest przyczyną powstawania atopowego zapalenia skóry. Jedną z głównych przyczyn jest podłoże genetyczne. Ryzyko wystąpienia AZS u dziecka, którego jedno z rodziców jest alergikiem, wynosi 30%, ale jeśli i mama, i tata cierpią na tę chorobę – ryzyko wzrasta aż do 60-70%!Na szczęście można minimalizować prawdopodobieństwo wystąpienia AZS u dziecka, jeszcze przed jego narodzeniem. Mama, która zażywa w ciąży dostępne w aptekach laseczki kwasu mlekowego (lactobacillus GG), zmniejsza ryzyko alergii u swojego maleństwa.
Sprawdź test dla mamy alergika
Karmienie piersią a alergia
Najskuteczniejszą bronią przeciwko atopowemu zapaleniu skóry jest mleko matki. Staraj się przez pierwsze pół roku karmić wyłącznie piersią, dzięki temu maluszek uniknie alergizujących produktów. Pamiętaj, że na skład kobiecego mleka ma wpływ dieta matki, dlatego przez kilka pierwszych tygodni po porodzie powstrzymaj się od jedzenia czekolady, cytrusów, pomidorów czy truskawek. Dopiero gdy maluch skończy sześć miesięcy, możesz zacząć wprowadzać nowe pokarmy, ale bardzo ostrożnie – podawaj dziecku najwyżej jedną nowość na kilka dni i uważnie obserwuj, czy nie pojawiają się na jego skórze niepokojące zmiany. Mały alergik nie może jeść uczulających pokarmów oraz produktów z konserwantami czy glutaminianianem sodu.
Ciąg dalszy tutaj:
http://babyonline.pl/atopowe-zapalenie-skory-u-dziecka-jak-pomoc-dziecku-z-azs,alergie-artykul,1784,r1.html