• żądna wiedzy
  • pomocna
  • aktywistka
  • blogerka
  • dokumentalistka
  • doświadczona
katiuszka

Oliwa i olej w służbie domowych porządków

katiuszka|
vote-up

Dobra porada

Słaba porada

vote-down

Olej i oliwa, oprócz wartości odżywczych i pielęgnacyjnych dla skóry, pomogą ci w domowych porządkach oraz zakonserwują powierzchnię niektórych sprzętów oraz odzieży. Ponieważ jednak mogą również przebarwić tkaniny, należy obchodzić się z nimi umiejętnie.

Czyszczenie powierzchni

Nie każdy wie, że olej i oliwa pozwalają się pozbyć uporczywych zabrudzeń oraz naklejek. Mocno przypalony garnek czy patelnię możesz oczyścić preparatem, który zrobisz bez trudu we własnej kuchni. Wystarczy olej i sól gruboziarnista. Taką  mieszanką pocieraj zabrudzenia lub pozostaw ją na naczyniu na kilka minut. Po tym czasie wystarczy spłukać przypalenia lub zetrzeć je ręcznikiem papierowym. W ten sposób można czyścić jedynie żeliwne garnki lub patelnie, te o nieprzywieralnych powłokach mogą bowiem ulec zniszczeniu.

Również naklejki na sprzętach, urządzeniach, naczyniach, które zwykle nie chcą łatwo schodzić, nawet namoczone, bez trudu usuniesz, nanosząc na nie olej lub oliwę. Zamiast używać ostrych przedmiotów oraz rozpuszczalników niszczących czyszczoną powierzchnię, wystarczy nasączyć naklejkę i pozostawić ją na kilka minut. Olej lub oliwa doskonale ją odspoją, dzięki czemu pozbędziesz się problemu bez uszkodzeń i zarysowań.

Niwelowanie rys i zadrapań

Meble wykonane z naturalnych surowców, takich jak drewno, w trakcie eksploatacji ulegają zarysowaniom i drobnym uszkodzeniom. Aby zniwelować zadrapania bez szlifowania, wystarczy przetrzeć powierzchnię stołu czy komody ściereczką zwilżoną mieszanką oleju lub oliwy oraz cytryny (1/2 szklanki oleju + sok z połówki cytryny). Substancję wciera się okrężnymi ruchami, precyzyjnie pokrywając całą powierzchnię. Drobne zadrapania staną się mniej widoczne i wygładzone. Oliwa zaś sprawi, że meble zyskają delikatny połysk i będą wyglądały jak nowe. Pamiętaj jednak, że tłuszcz lekko przyciemni czyszczoną powierzchnię. Analogicznie odnowisz sprzęty i urządzenia wyprodukowane ze stali nierdzewnej.

Olej i oliwa mają też inne właściwości, a mianowicie uelastyczniają włókna różnych materiałów oraz konserwują, wnikając w ich głąb. Ściereczką z kilkoma kroplami ciepłego tłuszczu warto przetrzeć powierzchnię rattanowych czy wiklinowych mebli, aby zapobiec pęknięciom i nadmiernemu wysuszeniu się surowca. Sprzęty odzyskają też w ten sposób dawny blask, bez konieczności lakierowania.

Impregnacja

Skórzane torby, buty czy meble warto impregnować środkami naturalnymi zamiast chemicznymi. Ściereczką nasączoną olejem lub oliwą dobrze jest przetrzeć ich powierzchnię, dzięki czemu zniwelujesz rysy i delikatne zadrapania. Odświeżony materiał może lekko się przyciemnić, ale będzie wyglądał jak nowy. Skóra zaimpregnowana tłuszczem przestanie pękać i znikną drobne niedoskonałości. Pamiętaj jednak, by nie stosować oleju na siedzisku, które ma styczność z odzieżą.

Olejowanie to doskonały środek pielęgnacyjny i impregnujący do stosowania na drewnianych podłogach, blatach, deskach do krojenia czy przyborach kuchennych. Wcieranie oleju lub oliwy sprawi, że będą one odporne na wilgoć. Woda nie wniknie w głąb surowca, nie spowoduje jego pęcznienia, a w efekcie biodegradacji. Powierzchnia za to stanie się miła w dotyku, gładka i o satynowym połysku. Choć bez trudu nabędziesz specjalistyczne preparaty do olejowania, stosując jadalny olej czy oliwę, masz gwarancję bezpiecznej dla zdrowia impregnacji.

 

Komentarze

Brak komentarzy