• żądna wiedzy
  • pomocna
  • aktywistka
  • blogerka
  • dokumentalistka
  • doświadczona
amore

Ćwiczenia fizyczne w czasie ciąży

amore|
vote-up

Dobra porada

Słaba porada

vote-down

Aby zachować zdrową sylwetkę oraz kondycję ciężarne kobiety nie powinny rezygnować z ćwiczeń fizycznych. Fakt, że jesteś w ciąży oznacza, że powinnaś uważać na siebie i wszystkie czynności wykonywać z rozsądkiem. Jeśli przed ciążą byłaś aktywną kobietą, a aktualnie w ciąży lekarza nie widzi przeciwwskazań do wykonywania ćwiczeń, możesz korzystać z przypływu energii, ponieważ ciąża to nie choroba.

Dlaczego warto ćwiczyć regularnie?
Dzięki regularnemu wysiłkowi, zwiększy się wydzielanie endorfin, czyli hormonów szczęścia. Ponadto ćwiczenia fizyczne mogą złagodzić pewne dolegliwości występujące w czasie ciąży, co więcej, zwiększony poziom energii, który można zaobserwować w II trymestrze ciąży, korzystnie będzie stymulował twój układ odpornościowy.

Jak często można ćwiczyć?
Jeśli tylko będziesz miała taką możliwość, aby znaleźć czas na codzienne wykonywanie ćwiczeń to jak najbardziej możesz. Każda ciężarna powinna poświęcić troszkę czasu  (spacer powinien trwać tak długo jak będziesz czuła się komfortowo) na codzienny spacer na świeżym powietrzu, ponieważ w trakcie marszu dostarczysz tlenu swojemu dziecku oraz sobie, zrelaksujesz się ukoisz nerwy.

Większość specjalistów zaleca wykonywanie ćwiczeń przez 30 minut dziennie, ale zanim zdecydujesz jaki będzie to rodzaj wykonywanych ćwiczeń pamiętaj o wcześniejszej konsultacji z lekarzem prowadzącym, ponieważ może on odradzić pewne formy zajęć.

Przykładowe formy ćwiczeń jakie można wykonywać w czasie ciąży:

Pływanie
Pływanie jest jedną z najlepszych form ćwiczeń w czasie ciąży. W wielu ośrodkach można już znaleźć specjalnie opracowany zajęcia na pływalniach dla kobiet ciężarnych, w trakcie których poprawiana jest wydolność oddechowa oraz wydajność organizmu. Ćwiczenia w wodzie dają uczucie lekkości, które może być szczególnie relaksujące w ostatnich miesiącach ciąży. 
Jeśli borykasz się z nadmierną ilością wydzieliny w pochwie, powinnaś chwilowo zrezygnować z tego typu zajęć.

Yoga
Główną zaletą tego typu zajęć jest to, że poprawiają siłę i elastyczność mięśni bez zbędnego obciążania stawów. Ponadto większość ćwiczeń oddechowych pomaga w przygotowaniu do porodu, dzięki umiejętności opanowania i wyrównania oddechu podczas skurczów. Ćwiczenia wpływają na poprawę postawy ciała, co pomaga ogólnie na usprawnieniu kręgosłupa (szczególnie przydatne przy bólach pleców).

Przy wyborze zajęć z yogi konieczne jest to aby prowadzący był odpowiednio wykwalifikowany, ponieważ nie wszystkie ćwiczeniu są zalecane dla kobiet w stanie błogosławionym.

W trakcie ciąży nie próbuj nowych pozycji, skup się raczej na doskonaleniu dotychczas poznanych technik.

Ćwiczenia w szkołach rodzenia
W szkołach rodzenia poznasz opracowane specjalnie do danego trymestru ćwiczenia dla ciężarnych, które łączą elementy yogi z ćwiczeniami areobowymi. Taki połączenie, przyczyni się do ogólne usprawnienia  twojego ciała. A dokładniej wykonywana praca na sali poprawia wydajność płuc, siłę mięśni, ćwiczenia oddechowe uczą kobiety jak prawidłowo oddychać w czasie skurczów, pozwalają się rozluźnić, a jednocześnie dotleniają dziecko. Ćwiczenia wykonywane są w pozycji siedzącej (najkorzystniejszej), leżącej, klęku podpartym na karimacie lub na piłce. Pozycja stojąca jest mało komfortowa, ponieważ kobieta szybko się meczy i nie zawsze udaje się utrzymać prawidłową postawę ciała.

Trochę ruchu na zajęciach sprawi, że będziesz czuła się lepiej w swoim ciele.

Ćwicząc pamiętaj o tym, żeby:
Do ćwiczeń ubierać się w wygodne, luźne rzeczy.
Pij dużo płynów, małymi łyczkami (najlepiej wody) aby nie doprowadzić do odwodnienia.
Ćwiczenia aby były skuteczne nie muszą być wyczerpujące.
Ćwiczenia mogące obciążyć stawy i więzadła wykonuj bardzo ostrożnie.
Uważnie obserwuj swój organizm w trakcie ćwiczeń, jeśli zauważysz krwawienie, trudności z oddychaniem, palpitacje serca, ból w okolicy miednicy pilnie skontaktuj się ze swoim lekarzem prowadzącym.

Każde  ćwiczenia należy rozpocząć od rozgrzewki

Do sportów nie wskazanych w ciąży zalicza się:
Wszelkie sporty ekstremalne i wyczynowe (bieganie, wspinaczka górska, gry sportowe itp.),
Aktywność z możliwością wystąpienia urazów sportowych (jazda na nartach, koniu, rolkach, surfing itp.),

 

Nie zaleca się również:

przebywanie w saunie, łaźni parowej

wykonywaniu ćwiczeń w celu odchudzenia

Na zakończenie dodam, że kobiety regularnie ćwicząca w czasie ciąży szybciej wracają do formy po porodzie, dzięki czemu ma więcej czasu i energii dla swojego nowo narodzonego dziecka. Jednocześnie aktywnie panie w czasie ciąży mniej przybierają na wadze, a co za tym idzie szybciej wracają do figury z przed ciąży.

Komentarze

Brak komentarzy