Mamy z uk prosze pomozcie mama27 |
2012-08-25 09:30
|
vote-up

Dobre pytanie

Słabe pytanie

Szczegóły
vote-down

chodzi o to ze moj synus (urodzony tutaj, ma 15 miesiecy) potrzebuje wyrobienie drugiego paszportu 5 letniego ale konsulat zazyczyl sobie polski akt urodzenia a ja nie mam pojecia skad to zalatwic i co to jest? blagam pomozcie, napiszccie jak zalawtialiscie to u siebie. dziekuje z gory

TAGI
Brak tagów, bądź pierwsza!

6

Odpowiedzi

(2012-08-25 09:41:48) cytuj
  • żądna wiedzy
  • pomocna
  • aktywistka
  • blogerka
  • dokumentalistka
  • doświadczona
roslina28
WYDANIE PASZPORTU 5 -LETNIEGO MAŁOLETNIEMU,
KTÓRY NIE UKOŃCZYŁ 5 LAT

WK Ambasady RP w Londynie zgodnie z właściwością terytorialną PRZYJMUJE WYŁĄCZNIE WNIOSKI PASZPORTOWE od obywateli polskich zamieszkałych na terenie hrabstw: Bedfordshire, Berkshire, Bristol, Buckinghamshire, Cambridgeshire, Cornwall, Devon, Dorset, East Sussex, Essex, Gloucestershire, Greater London, Hampshire, Herefordshire, Hertfordshire, Kent, Norfolk, Northhamptonshire, Oxfordshire, Somerset, Suffolk, Surrey, Warwickshire, West Sussex, Wiltshire, Worcestershire, West Midlands (Wolverhampton, Dudley, Walsall, Sandwell, Birmingham, Solihull, Coventry), Isle of Wight, Wysp Normandzkich, Channel Islands (Jersey, Guernsey), Gibraltar.

Zgodnie z art. 13 ust. 1 ustawy o dokumentach paszportowych z 13 lipca 2006 r. (Dz. U. Nr 143, poz. 1027 z późn. zm.) wniosek o wydanie dokumentu paszportowego osobie małoletniej składają osobiście rodzice lub ustanowieni przez sąd opiekunowie. Przy składaniu wniosku o wydanie paszportu 5-letniego nie jest konieczna obecność dziecka poniżej 5-roku życia.

DOKUMENTY NIEZBĘDNE DO ZŁOŻENIA WNIOSKU:

1. Oryginał skróconego lub zupełnego odpisu aktu urodzenia dziecka wydanego przez polski urząd stanu cywilnego.

Poniżej przedkładamy link do informacji w sprawie transkrypcji aktu urodzenia:

http://www.londynkg.polemb.net/?document=189

UWAGA! Polski akt urodzenia dziecka, którego ojciec jest nieznany musi być przedstawiony w odpisie zupełnym.

2. Ważne paszporty lub w przypadku obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej ważne dowody osobiste rodziców.

3. Jedno wycięte zdjęcie o wymiarach 3,5 x 4,5 cm, wykonane w ciągu ostatnich 6 miesięcy, na jednolitym, jasnym tle, mające dobrą ostrość oraz pokazujące wyraźnie twarz i oczy, tak, aby twarz zajmowała 70-80% fotografii. Zdjęcie ma przedstawiać osobę bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami, patrzącą na wprost, z otwartymi oczami, nieprzysłoniętymi włosami, z naturalnym wyrazem twarzy i zamkniętymi ustami.

4. Wypełniony formularz - Wniosek o wydanie paszportu razem ze zgodą rodziców - 1 egzemplarz, dostępny w urzędzie.

5. Do wglądu dokument potwierdzający adres zamieszkania na terenie Wielkiej Brytanii, np. umowa
o pracę, dokument rejestracyjny z Home Office, rachunek za gaz, elektryczność, council tax.

6. Odpis aktu małżeństwa do wglądu, jeżeli rodzice są małżeństwem.

7. Informujemy, iż w przypadku, gdy dziecko posiada paszport, należy go okazać w dniu składania wniosku.

Czas oczekiwania na paszport: ok. 7-8 tygodni.

Opłatę (32 GBP) za wydanie paszportu wnosi się w dniu złożenia wniosku w kasie urzędu. Kasa nie przyjmuje płatności przy użyciu kart płatniczych lub kredytowych.

Jednocześnie informujemy, że zgodnie z przepisami ustawy z dnia 13 lipca 2006 r. o dokumentach paszportowych utrata ważnego paszportu z winy posiadacza powoduje konieczność poniesienia kosztów podwyższonej opłaty paszportowej przy składaniu wniosku odnośnie kolejnego paszportu 5-letniego, wynoszącej 73 GBP. Dlatego też w przypadku utraty paszportu bez winy posiadacza, w trakcie ubiegania się o wydanie nowego paszportu konieczne jest okazanie dokumentu potwierdzającego taki stan rzeczy. W przypadku kradzieży jest to raport z Policji (nie honorujemy wyłącznie nr referencyjnego), w przypadku zagubienia paszportu z winy DVLA, Royal Mail, Home Office itd., pismo z tychże instytucji.

ZGODA RODZICÓW NA WYDANIE PASZPORTU

Wymagana jest pisemna zgoda rodziców na wydanie paszportu wyrażona osobiście w dniu składania wniosku. Jeśli jednak jedno z rodziców lub jeden z ustanowionych przez sąd opiekunów nie może przyjechać złożyć wniosku o paszport, wniosek złożony przez jednego rodzica lub jednego opiekuna wraz z pisemną zgodą drugiego rodzica, poświadczoną za zgodność podpisu przez organ paszportowy (Urząd Wojewódzki/Dział Paszportowy w Polsce, Konsul za granicą) lub notariusza (Notary Public (kliknij aby znaleźć adres najbliższego notariusza) w Wielkiej Brytanii) uznaje się za złożony wspólnie przez rodziców. Poświadczony podpis honorujemy do 3 miesięcy od dnia podpisania przez rodzica dokumentu.

W przypadku, gdy prawo decydowania w sprawie wydania paszportu przysługuje tylko jednemu z rodziców konieczne jest okazanie orzeczenia właściwego sądu rodzinnego wskazującego na ograniczenie lub pozbawienie praw rodzicielskich drugiego rodzica albo postanowienia sądu o zgodzie na wydanie dziecku paszportu bez zgody drugiego rodzica.

Jeśli jedno z rodziców nie żyje konieczne jest okazanie aktu zgonu.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 13 lipca 2006 r. o dokumentach paszportowych (Dz. U. nr 143, poz. 1027 z późn. zm.),

Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 16 sierpnia 2010 r. w sprawie dokumentów paszportowych (Dz.U. z 2010 r. Nr 152, poz. 1026).
(2012-08-25 09:42:36) cytuj
  • żądna wiedzy
  • pomocna
  • aktywistka
  • blogerka
  • dokumentalistka
  • doświadczona
roslina28
SPORZĄDZANIE POLSKICH AKTÓW STANU CYWILNEGO NA PODSTAWIE DOKUMENTÓW ZAGRANICZNYCH

Zagraniczne akty stanu cywilnego mają taką samą moc dowodową jak polskie dokumenty. Ich rejestracja w polskich księgach stanu cywilnego jest nieobowiązkowa, ale czasami niezbędna do załatwienia sprawy w polskim urzędzie, np. do wyrobienia paszportu

Wniosek w sprawie rejestracji zagranicznego aktu stanu cywilnego w polskich księgach stanu cywilnego możne złożyć:

osoba, której akt dotyczy

osoba, która wykaże interes prawny

pełnomocnik ww. osób

najbliższa rodzina: wstępni (dziadkowie, rodzice), zastępni (dzieci, wnuki), małżonek, rodzeństwo oraz przedstawiciel ustawowy, bez konieczności przedkładania pełnomocnictwa

W przypadku złożenia wniosku za pośrednictwem pełnomocnika należy załączyć pełnomocnictwo.

Jednocześnie, wniosek o rejestrację zagranicznego aktu stanu cywilnego w polskich księgach stanu cywilnego mogą złożyć ww. osoby za pośrednictwem konsula RP. Opłata konsularna jest pobierana zgodnie z tabelą opłat konsularnych.

1. wpisanie (transkrypcja) zagranicznego aktu stanu cywilnego do polskich ksiąg stanu cywilnego

Akt stanu cywilnego sporządzony za granicą może być wpisany do polskich ksiąg stanu cywilnego na wniosek osoby zainteresowanej lub z urzędu.
1.1 Wymagane dokumenty

wniosek do kierownika urzędu stanu cywilnego (do pobrania).

oryginał zagranicznego odpisu aktu stanu cywilnego wystawiony przez odpowiedni urząd wraz z tłumaczeniem na język polski dokonanym przez polskiego tłumacza przysięgłego lub polskiego konsula;
1.2 Właściwość organu

urząd stanu cywilnego miejsca zamieszkania wnioskodawcy w kraju

urząd stanu cywilnego ostatniego miejsca zamieszkania w kraju - jeżeli wnioskodawca nie ma w kraju miejsca zamieszkania

Urząd Stanu Cywilnego m. st. Warszawy - jeżeli właściwości nie można ustalić w wyżej wskazany sposób
1.3 Informacje dodatkowe
Oświadczenie o nazwisku noszonym po zawarciu małżeństwa.
W przypadku braku w zagranicznym akcie małżeństwa informacji o nazwiskach małżonków i dzieci zrodzonych z tego małżeństwa, obywatel polski może złożyć wraz z wnioskiem o transkrypcję zagranicznego aktu małżeństwa, oświadczenie o nazwisku. Jeżeli oboje małżonkowie są obywatelami polskimi - mogą również złożyć oświadczenie o nazwisku dzieci zrodzonych z tego małżeństwa.

Ustalanie nazwisk małżonków i ich dzieci http://www.londynkg.polemb.net/?document=191

Uzupełnienie aktu stanu cywilnego http://www.londynkg.polemb.net/?document=190

Sprostowanie aktu stanu cywilnego http://www.londynkg.polemb.net/?document=190

2. Odtworzenie aktu stanu cywilnego sporządzonego za granicą


Jeżeli akt urodzenia, małżeństwa lub zgonu został sporządzony za granicą, a uzyskanie odpisu jest niemożliwe lub związane z poważnymi trudnościami, można odtworzyć jego treść na wniosek osoby zainteresowanej, organu państwowego lub z urzędu.
2.1 Wymagane dokumenty

wniosek do kierownika usc (do pobrania).

dokumenty potwierdzające zdarzenie za granicą (np. zeznania świadków, legitymacja ubezpieczeniowa, zaświadczenia lub wypisy z księgi wieczystej, podatkowej oraz odpisy innych aktów stanu cywilnego dotyczących osoby, której dane mają być stwierdzone w odtwarzanym akcie) wraz z tłumaczeniem na język polski dokonanym przez polskiego tłumacza przysięgłego lub polskiego konsula;
2.2 Właściwość organu

urząd stanu cywilnego miejsca zamieszkania wnioskodawcy w kraju

urząd stanu cywilnego ostatniego miejsca zamieszkania w kraju - jeżeli wnioskodawca nie ma w kraju miejsca zamieszkania

Urząd Stanu Cywilnego m. st. Warszawy - jeżeli właściwości nie można ustalić w wyżej wskazany sposób
3. Rejestracja urodzenia i zgonu, dla którego nie został sporządzony zagraniczny akt stanu cywilnego
Urodzenie lub zgon, które nastąpiły za granicą i nie zostały zarejestrowane w zagranicznych księgach stanu cywilnego, można zarejestrować w polskich księgach stanu cywilnego.
3.1 Wymagane dokumenty

wniosek do kierownika usc (do pobrania)

inne niż akty stanu cywilnego dokumenty stanowiące dowód nastąpienia zdarzenia za granicą.
Przykłady:
- świadectwo lekarskie o urodzeniu,
- tymczasowe zaświadczenie o zgonie osoby,
- zaświadczenie położnej,
- zeznania świadków,
- zaświadczenia sądowe, notarialne lub administracyjne wraz z urzędowym tłumaczeniem na język polski dokonanym przez polskiego tłumacza przysięgłego lub polskiego konsula,

3.2 Właściwość organu

urząd stanu cywilnego miejsca zamieszkania wnioskodawcy w kraju

urząd stanu cywilnego ostatniego miejsca zamieszkania w kraju - jeżeli wnioskodawca nie ma w kraju miejsca zamieszkania

Urząd Stanu Cywilnego m. st. Warszawy - jeżeli właściwości nie można ustalić w wyżej wskazany sposób
(2012-08-25 09:48:29) cytuj
  • żądna wiedzy
  • pomocna
  • aktywistka
  • blogerka
  • dokumentalistka
  • doświadczona
roslina28
ja zalatwialam polski akt urodzenia dla syna , osobiscie w Polsce w moim USC , mozesz tez dac pelnomocnictwo dla kogos ( podpisane przez notariusza , albo z pieczatka konsula ) , moga to zalatwic za ciebie twoi rodzice lub twojego partnera m mozesz tez to zrobic przez polska ambasade w Londynie ( oczywiscie platne i troche sie czeka ) . I dopiero z polskim aktem urodzenia , mozesz zrobic paszport 5 letnie dla dziecka . Ja bym ci radzila zrobic narazie paszport tymczasowy dla dziecka i pojechac do PL i załatwic to osobiscie , najszybsza opcja .
(2012-08-25 11:24:53) cytuj
  • żądna wiedzy
  • pomocna
  • aktywistka
  • blogerka
  • dokumentalistka
  • doświadczona
ellie2007
Z tego co widze juz jeden paszport mialas??
Ja i moj facet nie mamy malzenstwa wiec musialam dac pelnomocnictwo mojej mamie lacznie ze zgoda mojego faceta na to by zarejestrowac dziecko w moim urzedzie miasta Potrzebowalam tez odpis aktu urodzenia mojego chlopaka Nasza corka nosi nazwisko taty
Na szczescie u mnie w urzedzie kobitki pozwolily napisac takie pelnomocnictwo recznie bez pieczatki notariusza
Powinnas dostac 3 polskie akty urodzenia i z tymi udac sie do konsulatu Przez ambasade odradzam zalatwianie takich spraw bo trwa dlugo i kosztuje
Powodzenia
(2012-08-25 11:35:23) cytuj
  • żądna wiedzy
  • pomocna
  • aktywistka
  • blogerka
  • dokumentalistka
  • doświadczona
roslina28
Z tego co widze juz jeden paszport mialas??
Ja i moj facet nie mamy malzenstwa wiec musialam dac pelnomocnictwo mojej mamie lacznie ze zgoda mojego faceta na to by zarejestrowac dziecko w moim urzedzie miasta Potrzebowalam tez odpis aktu urodzenia mojego chlopaka Nasza corka nosi nazwisko taty
Na szczescie u mnie w urzedzie kobitki pozwolily napisac takie pelnomocnictwo recznie bez pieczatki notariusza
Powinnas dostac 3 polskie akty urodzenia i z tymi udac sie do konsulatu Przez ambasade odradzam zalatwianie takich spraw bo trwa dlugo i kosztuje
Powodzenia
tak dokladnie na stronie ambasady masz podane ze na taki paszport z zalatwianiem aktu urodzenia i pól roku mozna czekac .
(2012-08-25 13:54:45) cytuj
  • żądna wiedzy
  • pomocna
  • aktywistka
  • blogerka
  • dokumentalistka
  • doświadczona
marikk26
tak jak pisala roslina

. MOJ chlopak u notariusza w PL przetlumaczyl brytyjski akt i dal pelnomocnictwo swemu ojcu ktory nam rezte to w pl zalatwial tylko cos nam tu wysylal, co musialam podpisac i odeslac po czym przyslal wszystkie decyzje i akt tutaj. w miedzyczasie wlasnie potrzeba im bylo moj akt urodzenia wiec moj ojciec wybral i wyslal jego ojcu :)
z synkiem bedziemy robic to samo ale dopiero w zimie by w lecie poleciec, a i w konsulacie.

Podobne pytania