1 tydzień ciąży

Być może od dawna planujesz i starasz się o dziecko. Może być jednak tak, że dotąd regularny okres się spóźnia, a w Twojej głowie pojawia się jedno słowo: ciąża. Niezależnie od okoliczności, 1 tydzień ciąży przebiega bezobjawowo.  Bo też i nic się nie dzieje. Oficjalnie bowiem ciąża rozpoczyna się pierwszego dnia ostatniej miesiączki.  Dobrze byś zapamiętała tą datę, mimo że do poczęcia dochodzi w środku cyklu i do jego końca, możesz nie odczuwać żadnych zmian, a Twoje ciało reaguje podobnie jak przed kolejną menstruacją. Ale data ostatniej miesiączki stanie się dla lekarza podstawą do wyznaczenia terminu porodu.

Stąd 1 tydzień cyklu w którym planujesz zajść w ciąże, lub od którego odliczasz kolejne tygodnie nie różni się niczym od innych – po menstruacji czujesz się znacznie lepiej i być może już w kalendarzu zakreślasz dni owulacji, by z partnerem pracować nad potomkiem.

Jeśli zamierzałaś zajść w ciążę, na pewno zrobiłaś już niezbędne badania na obecność przeciwciał toksoplazmozy, różyczki i cytomegalii. Wcześniej też rzuciłaś palenie i zrezygnowałaś z alkoholu. Jeśli zaś nie planowałaś tego, powinnaś niezwłocznie zrezygnować z używek i udać się do ginekologa, który zleci niezbędne testy. Pamiętaj o przejściu na zdrową dietę i wraz z lekarzem ustal dawkę przyjmowania kwasu askorbinowego, który zapobiega wadom płodu. Istnieją hipotezy że dieta bogata w wapń i magnez pomaga począć córeczkę, zaś sód i potas zwiększają prawdopodobieństwo poczęcia chłopca. Ile w tym prawdy, nie wiadomo, a chyba najważniejsze by maluch urodził się zdrowy. 
Pamiętaj, że w związku z brakiem objawów jedynie lekarz jest w stanie stwierdzić czy zaszłaś w ciążę. Pewną  pomocą może być też dostępny w każdej aptece i w wielu drogeriach test płytkowy. Mierzy on stężenie gonadotropiny kosmówkowej w moczu, której poziom wzrasta już dwa dni po domniemanym zapłodnieniu. Oczywiście, najbardziej prawdopodobne wyniki uzyskasz, robiąc test w dniu spodziewanej miesiączki, lub 10 dni po zapłodnieniu. Niemniej pewną informację zapewni badanie krwi zlecane przez lekarza.

Jeśli Twoje przypuszczenia okażą się prawdziwe i jesteś w ciąży – gratulacje!!! Z serwisem 40tygodni uda Ci się rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące ciąży oraz poznać mnóstwo wskazówek i porad dotyczących Twojego stanu, zarówno od redakcji, jak i od innych mam, aktywnych na portalu.

Zadaj pytanie Dodaj poradnik

Przeglądaj i odpowiadaj na pytania

Najnowsze poradniki