4 tydzień ciąży

4 tydzień ciąży – niezależnie czy z napięciem oczekujesz miesiączki, czy z całych sil pragniesz by się nie pojawiała 4 tydzień ciąży to dopiero 2 tydzień życia Twojego maleństwa. Niezależnie czy już o nim wiesz,  czy dopiero wiadomość ta do Ciebie dotrze, zarodek w Twojej macicy intensywnie się rozwija.

W 4 tygodniu ciąży Twoje maleństwo z medycznego punktu widzenia to blastocysta. Blastocysta wbija się w błonę śluzową przedniej lub tylnej ściany trzonu macicy i zagnieżdża w niej - fachowo ten proces nazywa się implantacją. Powstaje zarodek, worek owodniowy i woreczek żółtkowy, którego zadaniem jest dostarczanie dziecku pokarmu, przed wykształceniem się łożyska. W 4 tygodniu ciąży zarodka formują się trzy tzw. listki zarodkowe, z których wykształcą się: układ nerwowy wraz z mózgiem i skórą, z drugiego układ pokarmowy, wątroba, trzustka i tarczyca, z trzeciego szkielet, większość mięśni, układ krwionośny oraz moczowo-płciowy i tkanka łączna.

Około 4 tygodnia ciąży w Twoim organizmie wzrasta poziom progesteronu – możesz odczuwać bolesność piersi, kłopoty z cerą, bóle w podbrzuszu, czyli objawy, jakie zwykle wiązałaś z napięciem przedmiesiączkowym. Co więcej w terminie spodziewanej miesiączki możesz mieć krwawienie, będzie ono jednak bardziej skąpe i mniej bolesne niż podczas okresu. Niekiedy, zagnieżdżaniu się blastocysty w ścianie macicy towarzyszy dość obfite krwawienie, które można pomylić z początkiem miesiączki. Jeśli jednak okres nie pojawia się w spodziewanym terminie, zrób test ciążowy lub dające 100% pewności badanie krwi, na które może skierować Cię lekarz. Ciąża już potwierdzona? Gratulujemy!!! Trzymamy kciuki i służymy radą i pomocą! Pierwsze tygodnie ciąży niosą najwięcej zagrożeń dla dziecka w Twoim łonie, jest ono przecież zupełnie bezbronne, dlatego warto byś szczególnie o siebie dbała. A my dzielnie będziemy Cię wspierać by ciąża okazała się nowym wspaniałym doświadczeniem w Twoim życiu.