• żądna wiedzy
  • pomocna
  • aktywistka
  • blogerka
  • dokumentalistka
  • doświadczona
oliwier2012

pierwsze objawy ciazy

oliwier2012|
vote-up

Dobra porada

Słaba porada

vote-down

Ponieważ bardzo często padają pytania ' czy mogę być w ciązy " dodaje tutaj poradnik z pierwszymi objawami ciąży. Ja pierwsze co czułam to zgaga, męczyła mnie strasznie, ale nie wpadłam na to, że to może byc ciąza ;p zadnych wymiotów, nic pozatym, ze zgaga i brak miesiaczki :)

 

Pierwsze oznaki ciąży

Niektóre kobiety podświadomie czują, że pod ich sercem pojawiło się nowe życie. Inne dowiaduję się o tym później, wraz z wystąpieniem typowych dla ciąży objawów. Choć w pierwszych tygodniach zarodek jest wielkości ziarenka ryżu, organizm przyszłej mamy znajduje się w stanie pełnej mobilizacji, by sprostać wyzwaniom, jakie czekają go w ciągu najbliższych dziewięciu miesięcy.

Brak miesiączki

Dla kobiet, które miesiączkują regularnie, brak krwawienia w spodziewanym terminie jest pierwszą oznaką ciąży. Jeśli miesiączka spóźnia się, można zrobić test ciążowy (do kupienia w aptece), który potwierdzi bądź wykluczy wcześniejsze podejrzenia. W pierwszych dniach po zapłodnieniu organizm matki wytwarza hormon, zwany gonadotropiną kosmówkową, który wydzielany jest z moczem, dlatego można wykryć go za pomocą testu już kilka dni po dacie spodziewanej miesiączki.

Podwyższona temperatura ciała

U kobiety, w której ciele doszło do zapłodnienia, występuje podwyższona temperatura ( około 37st. C). Utrzymuje się ona przez 2-3 tygodnie po owulacji. Podwyższona temperatura nie jest jednoznacznym objawem ciąży, świadczyć może również o infekcji.

Nabrzmiałe, tkliwe piersi

Jeśli spodziewasz się dziecka, około 6. tygodnia ciąży odczuwasz napięcie w piersiach, a twoje brodawki są tkliwe, wrażliwe na dotyk. Piersi stają się nabrzmiałe, powiększone, pod skórą pojawiają się niebieskie żyłki. Podobne symptomy występują przed miesiączką, więc objaw ten może być mylący.

Zmiany w narządach płciowych

Około 8. tygodnia ciąży pojawiają się zmiany w narządach płciowych. Ponieważ zwiększa się ukrwienie całego ciała, pochwa przyjmuje kolor sinoczerwony, a wargi sromowe wydają się być ciemniejsze i „rozpulchnione”. W trakcie badania ginekolog stwierdzi powiększoną macicę.

Wahania nastroju, płaczliwość

Wahania nastroju kobiet w ciąży stały się przysłowiowe. Spowodowane mogą być zmianami hormonalnymi, ale również stresem, jaki wywołuje świadomość, że spodziewamy się dziecka. Wtedy radość i euforia przeplatają się z obawą i troską o przyszłość. Pojawienie się dziecka zmienia całe dotychczasowe życie przyszłej mamy. Wiele spraw trzeba zaplanować i poukładać na nowo. Nastrój kobiety w tych pierwszych miesiącach uzależniony jest od tego, czy będzie miała wsparcie partnera, który otoczy ją opieką i da poczucie bezpieczeństwa.

Zmęczenie, senność

Zmęczenie, mniejsza wydolność oraz większa potrzeba snu wynika z niskiego ciśnienia. Pozwól sobie na więcej odpoczynku. Staraj się nie forsować. Wsłuchaj się w potrzeby swojego organizmu.

Nudności, wymioty

Blisko połowa przyszłych mam cierpi na lekkie nudności i wymioty. Występują one w 2-3 miesiącu ciąży. Najczęściej pojawiają się rano, tuż po wstaniu. U niektórych kobiet utrzymują się przez cały dzień. Na poranne nudności pomaga lekkostrawny posiłek zjedzony jeszcze przed wstaniem z łóżka. Zamiast posiłku wystarczy sucharek, paluszki czy kromka chleba.

Częste wizyty w toalecie

We wczesnej fazie ciąży częste parcie na mocz jest zjawiskiem typowym, spowodowanym powiększaniem się macicy. Będziesz musiała przywyknąć do nocnego wstawania i chodzenia do toalety.

Wrażliwość na zapachy

W ciąży stajemy się wrażliwsze na zapachy. Przeszkadzają nam nawet te, które wcześniej lubiłyśmy. Może się zdarzyć, że odrzucamy ulubione dotąd perfumy i uciekamy z dala od kuchni, skąd dochodzą zapachy mogące wywoływać mdłości. Może być też tak, że to co nam zawsze przeszkadzało, pachnie teraz jak najpiękniejsze perfumy!

Kulinarne zachcianki lub niechęć do jedzenia

Kobiecie w ciąży zmieniają się kulinarne upodobania. Ulubione wcześniej potrawy mogą wywoływać niesmak i odwrotnie. Możemy mieć ochotę na coś, za czym przed ciążą nie przepadałyśmy. Innym pojawiającym się objawem jest niechęć do jedzenia, spowodowana wrażliwością na zapachy i nudnościami.

Zgaga

Zgaga, czyli nieprzyjemny, piekący ból w przełyku, występuje już we wczesnej ciąży i, niestety, może utrzymywać się przez kolejne miesiące. Przyczyną zgagi są wiotczejące pod wpływem hormonów mięśnie zwieraczy wpustu żołądka, które sprawiają, że kwaśny sok żołądkowy wraca do przełyku, podrażniając błonę śluzową.

Zaokrąglony brzuszek

Około 5. miesiąca sylwetka kobiety zaokrągla się. Wtedy nie sposób nie zauważyć, że spodziewasz się dziecka.

Komentarze

Brak komentarzy