• żądna wiedzy
  • pomocna
  • aktywistka
  • blogerka
  • dokumentalistka
  • doświadczona
kinia95

ciąża a rozstępy

kinia95|
vote-up

Dobra porada

Słaba porada

vote-down

Znacznie prościej jest zapobiec rozstępom, niż potem z nimi walczyć. Aby przywrócić skórze zdrowy wygląd, kosmetolodzy zalecają zabiegi laserowe lub okładanie wodorostami. Takie zabiegi sprawiają, że blizny stają się mniej widoczne, jednak całkowicie ich nie likwidują. Dlatego też skupmy się bardziej na profilaktyce, tj. jak zapobiec rozstępom. Jest to szczególnie ważne, jeśli masz genetyczną skłonność do rozstępów (ślady na skórze zachowały się u mamy albo babci). Zapamiętaj sobie dwie główne zasady na najbliższych dziewięć miesięcy: po pierwsze - nawilżaj skórę systematycznie i po drugie - w czasie ciąży noś dobrze dobraną, wygodną bieliznę.


Przeczytaj kilka "domowych" sposobów, jak dbać o skórę podczas ciąży, by nie dopuścić do rozstępów.

Sposób nr 1: Efektywny masaż
Zacznij swój dzień od przyjemnego masażu wodnego – dzięki niemu skóra zachowa sprężystość. Na zmianę polewaj ciało ciepłą i chłodną wodą. Ciśnienie wody nie powinno jednak być zbyt silne. Masuj strumieniem piersi, brzuch i biodra. Te miejsca są przede wszystkim narażone na pojawienie się rozstępów. Piersi masuj zgodnie z ruchem wskazówek zegara, stopniowo przesuwając się do środka (staraj się przy tym omijać sutki). Potem skieruj strumień na brzuch i biodra. Następnie owiń się w miękki szlafrok frotte. Kiedy skóra wyschnie, nasmaruj ciało specjalnym balsam nawilżającym lub kremem.
Zapamiętaj sekret! Jakikolwiek środek nie wybierzesz, będzie on skuteczny tylko po zimnym prysznicu. Taki prysznic (na zmianę ciepła i zimna woda) należy zakończyć zawsze letnią wodą. Dla wzmocnienia efektu zamroź kostki lodu i pocieraj nimi skórę. 

Po tym zabiegu przystąp do kolejnego rodzaju masażu. Masuj piersi i brzuszek okrężnymi ruchami zgodnymi z kierunkiem ruchu wskazówek zegarka. Niech twoja dłoń całkowicie przylega do skóry. Siłę nacisku rozkładaj równomiernie. W ostatnim trymestrze ciąży, dodaj ruch od żeber w kierunku pępka, w  ten sposoób zadbasz o piękno skóry i rozluźnisz napięcie.

Sposób nr 2: Włoska magia
Oliwa z oliwek zawiera tyle witamin i mikroelementów, jak żaden inny olej. Dlatego też włoszki dodają go niemal do wszystkich potraw, a także do maseczek i kremów do włosów i skóry. Rezultat jest zdumiewający! Wykorzystaj i ty sprawdzoną metodę nawilżania i odżywiania skóry. Najlepsza do tego jest nierafinowana oliwa z zimnego tłoczenia (ma ciemnozielony kolor). Nanieś ją na dłoń i delikatnie masuj brzuch, biodra i piersi.

Sposób nr 3: Aromatyczne olejki
Jeśli nie karmisz już piersią, wykorzystaj do pielęgnacji olejki eteryczne. Wystarczy dodać kilka kropel do olejku, którym smarujesz ciało. Przechowuj gotowy środek w buteleczce z ciemnego szkła, żeby zachować wszystkie dobroczynne właściwości olejku. Np.:
    * 50 ml migdałowego olejku zmieszaj z 5 kroplami olejku eterycznego z pomarańczy lub mandarynki
    * w olejku z dzikiej róży rozpuść 5 kropel olejku z mandarynki i 10 kropel olejku neroli

Sposób nr 4: Witaminowy koktajl
By skóra wyglądała na zadbaną i zachowała elastyczność, niezbędna jest jej witamina E. Dobrze, jeśli w twoim menu znajdują się orzechy (zarówno laskowe jak i włoskie). Produkty zawierające wit. E są źródłem wielu pożytecznych substancji. Ale skórze potrzebna jest dodatkowa porcja tej witaminy. W aptekach można kupić specjalne preparaty do pielęgnacji skóry z wit.E (dostępne w formie kapsułek). Możesz również sama przygotować taki witaminowy preparat, dodając kilka kropel wit. E do nawilżającego kremu do ciała. Dobry rezultat można osiągnąć także, wcierając w skórę zawartość samej kapsułki z witaminą E.

Sposób nr 5: Owsiana pielęgnacja
Płatki owsiane zawierają wiele mikroelementów i witamin, które korzystnie wpływają na wygląd skóry. Między innymi chronią ją przed rozstępami. Dlatego przed pójściem pod prysznic, zrób owsianą mieszankę. Weź nieduży kawałeczek gazy (albo zszyj z niej woreczek) i wsyp tam parę garści płatków owsianych. Zawiń i oblej je wrzątkiem. Płatki rozmiękną i staną się lepkie. Tak przygotowaną witaminową mieszanką wysmaruj wszystkie problemowe miejsca: piersi, brzuszek, biodra. Ten środek można nazwać 3 w 1. Jest to jednocześnie odżywienie skóry, ochrona przed rozstępami i bardzo delikatny peeling.

Zadbaj o piersi
Piersi przygotowują się do karmienia dziecka od samego początku ciąży. Czujesz, jak się zaokrąglają i stają się coraz cięższe. W ciągu 9 miesięcy mogą być cięższe nawet o kilogram i urosnąć o 2-3 rozmiary. Rzeczywiście, to spore obciążenie, zwłaszcza dla delikatnej w tym miejscu skóry. Pomóż swoim piersiom nosząc wygodny biustonosz z szerokimi ramiączkami. Na noc najlepszy będzie lekki top bez szwów lub elastyczny podkoszulek. Twojemu brzuszkowi również potrzebne jest wsparcie. Warto kupić specjalne majtki dla kobiet w ciąży, które dopasowują się stopniowo do ciała kobiety ciężarnej w kolejnych miesiącach ciąży. Dzięki specjalnej konstrukcji podtrzymują brzuch nie powodując ucisku.
Ważne! Żeby uchronić swoją skórę przed rozstępami, dbaj o piersi również i po urodzeniu dziecka. Jednakże pamiętaj o tym, że karmiącej mamie nie wolno stosować olejków eterycznych do masażu. Jeśli karmisz piersią, możesz skorzystać z olejku oliwkowego lub oleju z zarodków pszenicy. Naczelna zasada to systematyczność: pielęgnuj skórę codziennie, a zachowa ona piękny wygląd.

Stajemy na wagę
Na pojawienie się rozstępów wpływa szybki wzrost wagi. Dobrze, jeśli będziesz tyć równomiernie, nabierając kilogramów stopniowo. Wtedy twoja skóra zdoła przygotować się do zmian – obciążenie jakie na nią przypadnie, nie będzie zbyt gwałtowne.

Komentarze
Wyświetlono: 1 - 2 z 2.

(2012-07-18 10:46) zgłoś nadużycie
  • żądna wiedzy
  • pomocna
  • aktywistka
  • blogerka
  • dokumentalistka
  • doświadczona
marjah

marjah

zadne z tych sposobów nie zapobiegną rozstępom  :) fakt mogą je zmniejszyć ale jeśli kobieta ma mieć wzorki to będzie je miała bez względu na miliony kosmetyków dostępnych na rynku i inne zabiegi ... 

(2013-02-05 13:14) zgłoś nadużycie
  • żądna wiedzy
  • pomocna
  • aktywistka
  • blogerka
  • dokumentalistka
  • doświadczona
kiddo1980

kiddo1980

zgadzam się z marjah, ja po ciąży nie mam ani jednego rozstępu, ale w okresie dojrzewania nabyłam wiele- wtedy, mój sposób żywienia był fatalny, od 13 lat odżywiam się zdrowo i skóra dobrze zniosła rozciąganie podczas ciąży;

polecam przede wszystkim zdrową dietę- bez konserwantów, ulepszaczy, dań gotowych i słodyczy, regularny wysiłek oraz dobrze dobraną bieliznę- za małe majtki, za duże w obwodzie o małych miskach biustonosze, lub ich brak, wpływają negatywnie na tkankę łączną;