• żądna wiedzy
  • pomocna
  • aktywistka
  • blogerka
  • dokumentalistka
  • doświadczona
antoniana

Jak zapobiec alergii pokarmowej maluszka

antoniana|
vote-up

Dobra porada

Słaba porada

vote-down

10 prostych zasad, które pozwolą ochronić Twojego maluszka przed alergią pokarmową.

 

1. Karmienie piersią 
O ile to możliwe do 6. miesiąca życia karm dziecko wyłącznie piersią i utrzymaj karmienia piersią do końca 1. roku życia. Jeśli jest to niemożliwe - stosuj mleka HipoAlergiczne (HA).

 

2. Dieta uzupełniająca dopiero po 6. miesiącu życia 
Są to produkty, które niemowlę otrzymuje oprócz mleka. U dzieci zagrożonych wystąpieniem alergii, produkty te należy dobierać szczególnie ostrożnie.

 

3. Nowe produkty - tak, ale wprowadzane z rozwagą
Wprowadzaj je pojedynczo, początkowo w małych ilościach: 3–4 łyżeczki. Najlepiej wprowadzać jeden produkt co 7-10 dni, uważnie obserwując reakcję organizmu dziecka.

 

4. Zwróć uwagę na kaszki i kleiki zbożowe 
Podawaj dziecku produkty zbożowe bezglutenowe (ryż, kukurydza) oraz niewielkie ilości glutenu (kasza manna). Stosuj kaszki i kleiki bezmleczne lub na mleku hipoalergicznym

 

5. Tylko produkty niealergizujące 
Zaliczamy do nich: jabłka, porzeczki, dynię, jagody, morele, marchew, ziemniaki, buraki, por, cebulę,  kalarepę, brokuły, kalafior, fasolkę szparagową i zielony groszek.

 

6. Unikaj alergenów 
Przynajmniej do końca 1. roku życia nie podawaj następujących pokarmów: mleko krowie i przetwory mleczne, cielęcina i wołowina, jajka kurze, owoce cytrusowe, banany, truskawki, poziomki, pomidory, seler, pietruszka, a także orzechy, czekolada i miód.

 

7. Tylko sprawdzone owoce i warzywa 
Warzywa pochodzące z niesprawdzonego źródła, takie jak marchewka, czy buraki mogą okazać się szkodliwe, ze względu na pozostałości nawozów sztucznych i zawartość metali ciężkich.

 

8. Mięso - tak, ale jakie? 
Od 6.-7. miesiąca życia możesz podawać mięsa drobiowe, z królika lub jagnięcinę. Od końca 1. roku życia podawaj wieprzowinę, wołowinę i cielęcinę. Ryby, w bardzo niewielkich ilościach możesz podawać od ok. 7.-8. miesiąca życia.

 

 

9. A co z jajkiem? 
Żółtka jaja kurzego dodawaj do zupki w 7.-8. miesiącu, natomiast białko od końca 11.-12. miesiąca życia dziecka.

 

10. Tłuszcze – najlepiej roślinne. Codzienne posiłki dla dziecka przygotowuj z wykorzystaniem tłuszczów roślinnych (oliwa z oliwek, olej rzepakowy lub słonecznikowy) jako dodatek do zupy, drugiego dania i jarzyn. Unikaj podawania masła.

 

 

 

Komentarze
Wyświetlono: 1 - 3 z 3.

(2011-08-01 20:02) zgłoś nadużycie

a ja sie z tym nie za bardzo zgadzam , poza tym dla dzieci najzdrowsze jest maslo ( prawdziwe , nie margaryny czy oleje ) a co do alergii to nie istnieje cos takiego jak produkty "niealergizujace "bo rownie dobrze twoje dziecko moze mieć alergie na marchwewke czy jablko ,

pomysl tylko czy nasze matki i babki stosowały sie do jakichkolwiek zasad i norm zywieniowych ? Raczej nie za bradzo . 

ps , moj maluch jadl każdą "zabroniona " rzecz z wyżej wyminionych przed ukoczeniem 12 miesiaca zycia , i nie ma aletgii ;)