Najlepsze foteliki 0-13: http://fotelik.info/pl/testy/grupa:0-13/ocena/malejaco/index.html
Jak wybrać fotelik od 0-13
zocha85|Z pewnej stronki bardzo mądre rady ;D
Pierwsze zakupy dla oczekiwanego maleństwa budzą ogromne emocje u przyszłych rodziców, rodzą też mnóstwo pytań i wątpliwości.
Nie ma się czemu dziwić , przecież chcemy dokonać najlepszego wyboru.
W wyprawce dziecka nie może zabraknąć fotelika, szczególnie jeżeli jesteście zmotoryzowaną rodziną.
Przecież już podczas pierwszej podróży - ze szpitala do domu - wasze maleństwo musi być odpowiednio chronione. W tej sytuacji nie troskliwe tulenie matki, nie silne ramię ojca, a właśnie objęcia fotelika są dla niego najlepszym zabezpieczeniem.
A na sklepowych półkach pełno - jest w czym wybierać !
Wszystkie foteliki na pierwszy rzut oka wyglądają podobnie.
Czym więc kierować się przy wyborze pierwszego fotelika dla najmłodszego dziecka?
Dla dziecka od pierwszych dni życia, do chwili gdy osiągnie wagę 13 kg. (do ok. 8 m-ca życia) przeznaczone są foteliki przenośne. Powstały one z myślą o potrzebach, budowie ciała i rytmie dnia niemowlęcia.
W takim foteliku dziecko podróżuje tyłem do kierunku jazdy, a fotelik montowany jest 3-punktowymi samochodowymi pasami bezpieczeństwa lub wpinany do bazy. Należy pamiętać, że nie wolno montować takiego fotelika na fotelu , do którego przynależy aktywna poduszka powietrzna.
Pozycja oferowana przez fotelik gwarantuje maksymalne bezpieczeństwo – plecy oraz nóżki dziecka leżą na równym podłożu, pod kątem, a pupa niżej.
Niektórzy rodzice mają wątpliwości, czy takie ułożenie jest wygodne dla dziecka.
Jeżeli jest ono prawidłowo usadzone, a szelki odpowiednio mocno dociągnięte, by nie mogło się obsunąć w foteliku, to jest to pozycja uznana zarówno przez pediatrów , jak i konstruktorów za najbezpieczniejszą i najwygodniejszą dla dziecka przewożonego w foteliku.
Takie rozłożenie masy ciała jest również optymalne przy specyficznej budowie ciała niemowlęcia.
Nieproporcjonalnie duża i ciężka główka dziecka, jego słabe jeszcze kręgi szyjne oraz rozwijające się stawy biodrowe wymagają szczególnej ochrony.
Najważniejsze dla bezpieczeństwa dziecka i rzutujące na cenę fotelika są rozwiązania techniczne oraz zabezpieczenia, które zastosowano w danym modelu:
SPS – system bocznej ochrony, to dodatkowe wzmocnienia chroniące dziecko podczas bocznych uderzeń; wszywka informuje nas, czy został zastosowany tylko w zagłówku, czy również po bokach fotelika - w okolicy bioder dziecka,
ISOFIX – system mocowania uznany za najbardziej stabilizujący fotelik; modele dla dzieci o wadze od 0-13kg najczęściej wpina się do specjalnych baz przeznaczonych do montażu na fotelu samochodowym wyposażonym w taki systemem, informacja o tym powinna być zawarta na naklejce w widocznym miejscu np. z boku fotelika
Uwaga! Samochód również musi być wyposażony w zaczepy Isofix do montażu fotelika lub bazy.
Uprząż, najlepiej składająca się z 3 do 5 szelek spinanych centralnym zamkiem z prostym i szybkim w obsłudze systemem regulacji, naciągu. Ma ona duże znaczenie dla prawidłowego i sprawnego usadowienia dziecka w foteliku, a w konsekwencji dla jego bezpieczeństwa i wygody.
Tapicerka pokrywająca siedzisko fotelika powinna być solidna, odpowiednio watowana i wykona z materiałów niełatwopalnych. W okolicy pleców dziecka musi mieć odpowiednie nacięcia do przełożenia szelek barkowych, uwzględniające potrzeby rosnącego dziecka. Powinno się ją łatwo zdejmować, by móc np. wyprać.
Uwaga! Tapicerek fotelików nie można prać w pralce, mocno pocierać np. szczoteczką i wirować. Pierz zgodnie z zaleceniami w instrukcji aby jej nie zniszczyć i nie uszkodzić.
Nie bez znaczenia dla bezpieczeństwa i komfortu dziecka jest wyposażenie fotelika. Warto zwrócić uwagę, co zawarto w cenie i jakie dodatkowe akcesoria możemy dokupić:
- wkładka z solidnym wałeczkiem podtrzymującym główkę jest niezbędna w pierwszych miesiącach życia niemowlęcia , kiedy nie jest ono jeszcze w stanie samo utrzymać główki; chroni głowę dziecka przed bezwładnym kołysaniem się i obijaniem zarówno podczas jazdy samochodem , jak i przenoszenia w foteliku,
- ochraniacze na szelkach chronią ciało dziecka przed uciskiem, a w cieplejsze dni delikatną skórę dziecka przed otarciem lub podrażnieniem spowodowanym bezpośrednim kontaktem z szelkami; szelki w fotelikach są wykonane z tkanin mocnych, ale śliskich, nie wchłaniających wilgoci i nieprzepuszczających powietrza,
- daszek, najlepiej głęboki, sięgający aż do pałąka, jest niezastąpiony w każdej sytuacji: w samochodzie ochroni buzię dziecka przed rażącym słońcem i nagrzaniem , poza samochodem osłoni przed wiatrem lub opadami,
- dobrze wyprofilowany pałąk ułatwi przenoszenie fotelika , a jego odchylenie do tyłu blokuje fotelik i może on wtedy być używany jako leżaczek; skorupa doskonale izoluje od podłoża więc możemy z tej funkcji korzystać nie tylko w domu ale i w plenerze,
- dostępność dodatkowych akcesoriów świadczy o trosce producenta o komfort dziecka : śpiworek , pelerynka przeciwdeszczowa, moskitiera, letni pokrowiec frotte, zabawki do zawieszenia na pałąk itp. O tym, co będzie potrzebne waszemu dziecku, możecie zadecydować indywidualnie w zależności od zakresu , w jakim dziecko będzie korzystało z fotelika i od pory roku, na jaką przypadnie czas jego użytkowania.
W swym pierwszym foteliku niemowlę zwykle spędza więcej czasu niż w samochodzie. Przenośny fotelik może bowiem pełnić funkcję nosidełka, leżaczka, można wpinać go do stelaży wózków – tworząc praktyczny zestaw do transportu niemowląt.
Uwaga! Przed zakupem wózka i fotelika upewnij się, czy można je z sobą łączyć.
Niemowlę większość dnia przesypia, więc jeżeli chcesz funkcjonować zgodnie z własnym planem działania, a jednocześnie nie zaburzać rytmu dnia dziecka, taką wielofunkcyjność fotelika szybko docenisz. Umożliwi Ci ona swobodne przemieszczanie się , montaż w samochodzie i wypinanie fotelika z dzieckiem bez rozbudzania i przekładania maluszka.
Jednak by z noszeniem dziecka w foteliku mogła poradzić sobie tylko jedna osoba, musi on być maksymalnie lekki, bo wprawdzie przez pierwsze tygodnie będzie w nim noszony 3-4 kilogramowy maluch, ale z miesiąca na miesiąc jego waga będzie rosła, a podczas noszenia każdorazowo sumowała z wagą fotelika.
Bądźcie odpowiedzialnymi rodzicami!
Dopilnujcie, by wasze dziecko zawsze, nawet podczas krótkich przejazdów np. do poradni czy sklepu , było odpowiednio zabezpieczone w foteliku.
Nie pozwalajcie bliskim : dziadkom, opiekunce itp. na przewożenie dziecka bez fotelika.
Najwięcej stłuczek i wypadków ma miejsce podczas krótkich wyjazdów lub przejażdżek.
Nawet niegroźnie wyglądająca stłuczka może być przyczyną poważnych obrażeń u małego dziecka.