10.07 Zmiany w urlopach ojcowskich od 2013 roku
Iwona Karkus
Do Sejmu trafił poselski projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy. Dotyczy on wydłużenia wymiaru urlopu ojcowskiego od stycznia 2013 roku.
Wymiar urlopu ojcowskiego, a także zasady jego udzielania regulują przepisy Kodeksu pracy. W myśl obecnie obowiązujących pracownik sprawujący opiekę nad dzieckiem ma prawo do urlopu ojcowskiego w wymiarze 2 tygodni, do którego wliczane są soboty, niedziele i inne dni wolne od pracy. Co ważne okres wykorzystania urlopu nie jest bezterminowy. Prawo do skorzystania z urlopu przysługuje nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 12 miesiąca życia. W przypadku dzieci przysposobionych nie później niż do upływu 12 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie i nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7 roku życia.
W myśl zaproponowanych zmian pracownik – ojciec wychowujący dziecko będzie miał prawo do aż 8 tygodni urlopu ojcowskiego, nie dłużej jednak niż:
do ukończenia przez dziecko 2 roku życia albo,
do upływu 24 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie i nie dłużej niż do ukończenia przed dziecko 7 roku życia,
do ukończenia 10 roku życia w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego.
Projektowane zmiany zakładają nie tylko wydłużenie wymiaru urlopu ojcowskiego lecz także umożliwienie ojcom podzielenia urlopu na dwie części, przy czym jedna nie mogłaby być krótsza niż 2 tygodnie. Co więcej urlop w wymiarze 8 tygodni nie mógłby być wykorzystany w tym samym terminie co urlop macierzyński matki dziecka.
Projektodawcy argumentując swoją decyzje powołują się na dane ZUS, które wskazują, że w pierwszym kwartale 2010 roku z urlopu ojcowskiego skorzystało nieco ponad 3 tys. ojców natomiast już w pierwszym kwartale 2012 roku – 7 tys. Jak twierdzą projekt ten ma w szczególności na celu wyrównanie szans w sprawowaniu opieki nad dzieckiem zarówno przez kobietę jak i mężczyznę, a także umożliwienie matce jak najszybszego powrót do pracy.
Zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2013 roku.
2012-09-19 18:40
|
TAGI
Brak tagów, bądź pierwsza!