Dziękuję , cenne informacje ;)
Dziś na szkole rodzenia było dużo cennych informacji, dzielę się z Wami...
1. Po porodzie, w szpitalu idziemy do działu statystyki medycznej i odbieramy "zaproszenie"do urzędu stanu cywilnego oraz zaświadczenie o narodzinach dziecka. Książeczkę zdrowia dziecka oraz karte szczepień otrzymujemy w dniu wypisu ze szpitala.
2. Udajemy się do urzędu pod który podlega szpital w którym rodziłyśmy lub jesli chcemy dziecko zgłaszać w innym urzędzie trzeba to zgłosić w dniu odbioru w dziale statystyki medycznej.
3.Urząd stanu cywilnego, alby MAŁŻEŃSWO zglosiło dziecko trzeba mieć:
-zaświadczenie o narodzinach dziecka
-dowódy osobiste
-skrócony odpis aktu małżeństwa
Mamy OBOWIĄZEK zgłosić dziecko do 14 dni po narodzinach. Jednocześnie zgłaszamy meldunek dziecka.
4.Pesel, zgłaszamy się do urzedu gminy w którym jest zameldowana matka dziecka (nie moze być tam gdzie ojciec!!!) Potrzebujemy do tego mieć skrócony akt urodzenia dziecka i książeczkę zdrowia.
5.PRZYCHODNIA, Mmay obowiązek zgłosić dziecko do 7 dni po narodzinach do przechodni. Może być to przychodnia prywatna jak i państwowa.
6.Becikowe, zgłaszamy się po nie w miejscu zameldowania dziecka, (jesli idziemy tam gdzie jest zameldowana matka, matka wystepuje o becikowe, jesli idziemy tam gdzie jest zameldowany ojciec, ojciec wystepuje o becikowe).Potrzebujemy:
-dowód osobisty
-akt urodzenia dziecka
-oświadczenie ze na dane dziecko nie zostało pobrane w/w świadczenie
7. Becikowe socjalne, jezeli zarabiamy mniej niż 504zł na os w gospodarstwie domowym przysługuje nam drugie 1000zł, o które staramy się osobno róznież w urzędzie gminy.
8. Gminne becikowe, niektóre gminy dają dodatkowe świadczenia niezależnie od zarobków dlatego warto przed narodziami zorientować się "gdzie sie opłaca" zarejestrować dziecko. (Np. ja jestem zameldowana w wawie i jesli zamelduje Abi u mnie to nie otrzymam świadczeń bo na białołęce nie ma bonsów, Kuba jest zameldowany w rabce gdzie sa bonusy i jeśli zameldujemy Abi tam i kuba tam zgłosi się po becikowe otrzymamy dodatkoe pieniążki)
9. Dodatkowa kasa z ubezpieczenia, jeżeli mamy ubezpieczenie na życie, to trzeba się zorientować czy nie przysługuje nam dodatkoy bonus finansowy za "fakt " narodzin dziecka (w 99% należy sie nam ale nie pobieramy kasy bo nie jestesmy swiadomi ze nam przysługuje)
10.Macieżyński, Przysługuje nam 20 tygodni które liczą się od dnia porodu. Mamy też możliwość wykożystania kolejnych 4 tygodni urlopu o które wystepujemy osobno. Pracodawca nie ma prawa odmówić nam w/w urlopu.
11.Tacieżyński, 2 tygodnie, mozna je wykorzystać równoczesnie z macieżyńskim matki. Ale mamy 12 m-cy na wykorzystanie. Mamy obowiązek zgłosić chęć pobnrania 2/2 urlopu na 7 dni przed jego rozpoczęciem, nie wolno go rodzielać. Pracodawca nie ma prawa odmówić nam w/w urlopu.
12.URLOP OKOLICZNOSCIOWY, ojcu dziecka przysługuja 2 dni urlopu okolicznosciowego z okazji narodzin potomka. Pracodawca nie ma prawa odmówić nam pobrania tych dni tuż po narodzinach.
13.WYCHOWAWCZY, mamy prawo do 3ch lat bezpłatengo urlopu wychowawczego, PODCZAS KTÓREGO MOŻEMY PRACOWAĆ NA UMOWE ZLECENIE!! NAWET U TEGO SAMEGO PRACODAWCY U KTÓREGO PRZEBYWAMY NA URLOPIE.
Komentarze
Wyświetlono: 1 - 2 z 2.
na pewno się to przyda :)