wkleję, co znalazłam, może Ci się na coś przyda...
Alimenty od ojca dziecka pozamałżeńskiego na czas ciąży i połogu
Jeśli rodzice dziecka nie są małżeństwem, to matka dziecka może żądać od ojca dziecka pokrycia kosztów związanych z ciążą i porodem oraz kosztów swojego utrzymania w ciągu 3 miesięcy w okresie porodu i połogu. Ustawa mówi tu o tym, że koszty powinny odpowiadać okolicznościom (tzn. odzwierciedlać rzeczywiste wydatki i potrzeby matki dziecka). Jeśli w czasie ciąży kobieta była narażona na dodatkowe koszty np. badań czy wizyt lekarskich, to można przyjąć, że ojciec jej dziecka powinien przyczynić się do ich pokrycia.
Kobieta może żądać, aby z ważnych przyczyn ojciec dziecka uczestniczył w pokryciu kosztów jej utrzymania przez okres dłuższy niż trzy miesiące. Matka dziecka może także dochodzić tego, aby ojciec jej dziecka poniósł część koniecznych kosztów, czy strat majątkowych, jakie musiała ona ponieść w związku z ciążą czy porodem.
Oprócz alimentów na pokrycie kosztów utrzymania matki i wydatków związanych z ciążą, matka dziecka może oczywiście dochodzić alimentów na pokrycie kosztów utrzymania dziecka.
Trzeba pamiętać o tym, że dziecko powinno być uznane przez swojego ojca lub ojcostwo powinno być ustalone sądownie. Jeśli dziecko nie zostało uznane, a matka zamierza wystąpić o alimenty, to jednocześnie powinna wystąpić o ustalenie ojcostwa ojca dziecka.
Alimenty od ojca dziecka pozamałżeńskiego przed porodem
Istnieje możliwość dochodzenia od ojca dziecka pozamałżeńskiego sumy pieniężnej odpowiadającej kosztom utrzymania kobiety przez 3 miesiące w okresie porodu oraz kosztom utrzymania dziecka również w okresie 3 miesięcy po urodzeniu. W takim przypadku wystarcza uwiarygodnienie ( a więc nie udowodnienie), że wskazany przez matkę dziecka mężczyzna jest ojcem dziecka. Uwiarygodnienie będzie polegało na wykazaniu, że matka dziecka współżyła z określonym mężczyzną w okresie, kiedy mogła zajść w tę ciążę.
Ile to kosztuje?
Pozew o alimenty jest bezpłatny.
Jakie dokumenty będą potrzebne?
Do pozwu o alimenty dołącza się:
-odpis aktu małżeństwa (jeśli dochodzi się alimentów od współmałżonka)
-odpis aktu urodzenia dziecka (jeśli dochodzi się alimentów od ojca/matki dziecka w imieniu swojego dziecka)
-stosowny dokument zaświadczający uprawnienie do żądania alimentów od danej osoby;
-można dołączyć zaświadczenia i dokumenty wskazujące na wysokość ponoszonych przezpowoda/powódkę kosztów utrzymania oraz innych okolicznościach wskazujących na potrzebę konkretnych wydatków (np. zaświadczenia o leczeniu, rachunki za leki, rachunki za miesięczne opłaty, książki i przybory szkolne, etc.)
Inny cytat:
"To nie są alimenty, musi Pani złożyć pozew o koszty utrzymania w czasie ciąży i porodu (tak to się fachowo nazywa).
W takich sprawach jest pewien problem, jeżeli pozwany powie na rozprawie, że nie jest pewien ojcostwa to sąd będzie miał związane ręce. Musi się przyznać, że to będzie jego dziecko. Inaczej sprawa się przeciągnie i nie wiadomo czy zdąży Pani przez porodem.
"Pozew taki składa się do Sądu Rodzinnego Wydział Rodzinny i Nieletnich, w pozwie musi być dokładnie określony powód (czyli pani) i pozwany (domniemany tatuś z dokładnym adresem). W treści proszę napisać, że jest Pani w ciąży i podpiąć zaświadczenie od lekarza i że domniemanym ojcem jest pozwany. Reszta już w rękach Sądu. "
i inny link:
http://www.poradnikzdrowie.pl/brak_kategorii/alimenty_35403.html