http://www.blizniaki.net/kacik_porad_ciaza.html
Jakie kobiety mają większą szansę na urodzenie bliźniąt?
które same są z bliźniąt,
w których rodzinie występowały bliźnięta (zwiększona skłonność do powstawania ciąż bliźniaczych dwuzygotycznych jest prawdopodobnie dziedziczona przez kobiety, nawet jeśli nie odkryto jeszcze genu odpowiedzialnego za dziedziczenie tej skłonności. Występowanie bliźniąt w rodzinie ojca nie odgrywa tu żadnej roli.),
które długo brały hormonalne tabletki antykoncepcyjne,
które raz już urodziły bliźnięta, (choć osobiście znam tylko dwie rodziny, które po bliźniętach zdecydowały się na dziecko - i nie były to ciąże wielopłodowe) - podobno jednak występowanie spontanicznych ciąż bliźniaczych u kobiet, które urodziły już bliźnięta jest ok. 2 razy częstsze!
które mają ponad 35 lat,
które leczyły się na niepłodność - gonadotropina, stosowana w leczeniu niepłodności, wpływa na stymulację owulacji.
Podobno - tak wyczytałam w jednej z gazet, gdy już nosiłam przed sobą spory brzuszek - uczeni szwedzcy udowodnili, że przyjmowanie przed ciążą kwasu foliowego wzmaga jajeczkowanie, co może być przyczyną ciąży mnogiej. Czyżbym temu właśnie zawdzięczała istnienie moich bliźniaczków?
Natomiast w artykule Justyny Hofman-Wiśniewskiej czytamy dość ciekawą hipotezę:
\"Matkami bliźniąt zostają częściej kobiety niezamężne, a także wysokie i otyłe oraz te, które odbyły stosunek zapładniający \"późno\" w cyklu owulacyjnym. Powstawaniu ciąży wielopłodowej ma sprzyjać również wysoka liczba stosunków płciowych. Więcej bliźniąt rodzi się z ciąż poczętych w miesiącach letnich. Ma na to wpływ także miesiąc urodzenia się matki; wśród kobiet urodzonych od stycznia do maja częściej stwierdzano ciąże bliźniacze.\"
Dyskutowałyśmy na ten temat na naszym forum dyskusyjnym - prawie żadna z nas nie była w stanie potwierdzić tych teorii, zwłaszcza dotyczących wyglądu czy też miesiąca urodzenia matki.
Interesujące natomiast (wcale nie w kategorii ciekawostek) jest zjawisko nadpłodnienia, będące kolejnym mechanizmem powstawania ciąży bliźniaczej dwuzygotycznej.
Nadpłodnienie to dodatkowe zapłodnienie drugiej komórki jajowej w tym samym cyklu przez plemniki z różnych stosunków płciowych, odbytych w krótkim odstępie czasu, także z różnymi partnerami. Kolejne zapłodnienie następuje ok. 3-4 dni, a nawet do 2 tygodni później!