Interpretacja wyników. anitka1384 |
2010-09-15 13:56
|
vote-up

Dobre pytanie

Słabe pytanie

Szczegóły
vote-down

Witam.
Mieszkam w Uk. Byłam wczoraj u ginekologa (ponieważ miałam problemy przy pierwszym porodzie) i poinformowała mnie że mam podwyższone proteiny które wynikają z badania moczu. Oddali to laboratorium na szczegółowe badania. Powiedziała że jeżeli będzie coś nie tak to skontaktują się ze mną do czwartku. Mam nadzieję że nie zadzwonią bo bardzo się boję że coś jest nie tak. A Wy jak miałyście z tymi wynikami i co mogą oznaczać podwyższone proteiny?
Dziękuję za odpowiedzi. Pozdrawiam.

TAGI
Brak tagów, bądź pierwsza!

1

Odpowiedzi

(2010-09-15 15:02:22) cytuj
Zacytuję z www.eioba.pl :

Norma dla zawartości białka w moczu to: 60-80 g/l (6,0-8,0 g/dl)

W tej ilości znajdują się: 55-65% albumin, 3-5% alfa1-globulin, 7-10% alfa2-globulin, 9-13% beta-globulin, 14-20% gamma-globulin.
Białko stanowi ważny składnik osocza utrzymujący ciśnienie wewnątrz naczyniowe. Stanowi mieszaninę albumin, globulin, fibrynogenu, glikoprotein, lipoprotein i innych. Białka osocza ulegają stałej odnowie i degradacji. Stężenie białka we krwi zależy od jego podaży w pokarmach, od syntezy głównie w wątrobie i komórkach układu siateczkowo-śródbłonkowego oraz od stopnia utraty białek przez nerki, przewód pokarmowy, skórę i płuca.

Wartości podwyższone mogą być spowodowane przez: wytwarzanie białek patologicznych (szpiczak mnogi, choroba Waldenstroma), wzmożone wytwarzanie białek fizjologicznych (marskość wątroby, kolagenozy, przewlekłe stany zapalne, skaza hiperglobulinowa), znaczne odwodnienie organizmu.

Wartości obniżone mogą być spowodowane przez: niedostateczną podaż białka (wadliwe żywienie, niedożywienie, jadłowstręt, dieta ubogobiałkowa), upośledzenie wchłaniania białka z przewodu pokarmowego, nadmierna utrata białka przez przewód pokarmowy (enteropatia wysiękowa, przewlekłe stany zapalne jelit), nadmierna utrata białka przez nerki (zespół nerczycowy), nadmierna utrata białka przez skórę (oparzenia, stany zapalne skóry z wysiękiem), nadmierna utrata biąłka przez płuca (rozstrzenie oskrzeli), przewlekłe krwawienie z różnych narządów, niedostateczna synteza białka (stany uszkodzenia miąższu wątroby), wzmożenie katabolizmu białka (posocznica, nadczynność tarczycy, choroby nowotworowe).



Wiecej: http://www.eioba.pl/a71151/normy_laboratoryjne#ixzz0zbQspIE9

Podobne pytania