Za nieprawidłowy wynik badania poziomu neutrofilów we krwi u kobiet w ciąży przyjmuje się liczbę przewyższającą 8000 oraz mniejszą niż 1500...
Wbrew powszechnemu mitowi, podwyższony poziom białych krwinek nie musi od razu oznaczać raka. Zbyt wysoki poziom neutrofilów może być także spowodowany przyjmowaniem niektórych leków czy wysokim poziomem stresu wynikającego np. z ciągłego stanu poddenerwowania albo nadmiernego wysiłku fizycznego. Za duża liczba neutrofilów we krwi występuje także po urazach, krwotoku czy zawale. Taki wynik mogą mieć również nałogowi palacze.
WAŻNE! Podwyższona liczba neutrofilów jest naturalna w trzecim trymestrze ciąży. Wynika z fizjologicznych zmian, jakie zachodzą w organizmie kobiety spodziewajacej się dziecka.
Sam wynik poziomu neutrofilów jeszcze nie świadczy o chorobie. Jeśli ginekolog uzna, że poziom neutrofilów jest rzeczywiście za wysoki, może poszukiwać potencjalnych śródeł infekcji, np. dróg oddechowych albo rodnych. Sprawdzi również, czy nie są powiększone węzły chłonne oraz organy wewnętrzne, tj. wątroba i śledziona. Wszystko w normie? To znaczy, że wysoki poziom neutrofilów możesz wpisać w "urodę swojej ciąży".
Jeśli ilość limfocytów jest tylko nieznacznie poniżej normy i nie wiążą się z nią jakiekolwiek inne nieprawidłowości, nie należy martwić się na zapas...ale limfocyty to aż 15-40% wszystkich białych krwinek przepływających przez krwiobieg..