11 tydzień ciąży

W 11 tygodniu ciąży możesz z partnerem zaobserwować jak znika Twoja talia. Ale nie ma powodów do obaw – maluszek po prostu rośnie jak na drożdżach, Twoja waga zaś idzie do góry najwyżej o dwa kilogramy. Twoje samopoczucie powoli się stabilizuje, bo oswajasz się z ciążą i zmianami jakie wprowadza w Twoje życie.

11 tydzień to czas wzmożonego wzrostu – Twojemu dziecku bardzo szybko rośnie wątroba, która zajmuje aż 70 % miejsca w jamie brzusznej. To ona teraz odpowiedzialna jest za produkcję krwi. Powoli, dzięki temu że twardnieją kości, prostują się plecki i odchyla główka, która stanowi połowę długości ciała płodu. W niej rozwija się mózg i móżdżek, który w przyszłości odpowiadać będzie za równowagę Twojej pociechy i jej koordynację. W 11 tygodniu ciąży skóra dziecka robi się różowa i pokrywa się meszkiem płodowym, nadal jednak prześwitują przez nią naczynia krwionośne. Pod powiekami rozwijają się źrenice, na dłoniach pojawiają się linie papilarne, a na paluszkach zalążki paznokci.

Dla chłopców 11 tydzień to czas rozwoju organów płciowych – jądra zaczynają wytwarzać testosteron, prącie wydłuża się. Orany płciowe dziewczynek powstają w późniejszych tygodniach ciąży.

W granicach rozsądku ulegaj swoim smakowym zachciankom, bo właśnie od 11 tygodnia robią się najbardziej odczuwalne. Na temat ten istnieje wiele teorii i zabobonów – na przykład, że zależy to od płci dziecka- jeśli to chłopczyk Ty preferujesz przekąski kwaśne, jeśli dziewczynka, chętniej sięgniesz po słodkie przegryzki. Prawda jednak jest taka, że burza hormonów w Twoim organizmie, po prostu wpływa na intensywność odczuwanych przez Ciebie podczas ciąży smaków.
Łożysko zaczyna pracować coraz lepiej, z tego powodu w 11 tygodniu ciąży powoli mogą znikać poranne mdłości, a stopy i dłonie robią się znacznie cieplejsze ze względu na wzmożony przepływ krwi. Powinnaś też odczuć ulgę jeśli męczyły Cie bóle piersi. Jednym z przykrych objawów w 11 tygodniu może być ból głowy, unikaj jednak sięgania od razu po przeciwbólowe środki – staraj się raczej zrelaksować i odpocząć, by w pełni cieszyć się ciążą. 

Zadaj pytanie Dodaj poradnik

Przeglądaj i odpowiadaj na pytania

Najnowsze poradniki