drogie mamy beatabaker |
2011-02-24 14:33
|
vote-up

Dobre pytanie

Słabe pytanie

Szczegóły
vote-down

drogie kobitki prosze dajcie mi jakies pomysly na gotowanie obiadkow dla mojej 7 miesiecznej coreczki bo mi juz brak pomyslow a widze ze mojej coreczce chyba juz nudza sie obiadki ze sloiczkow choc staram sie je zmieniac... chcialabym zrobic jej cos sama..prosze o pomoc !dziekuje i pozdrawiam

TAGI

dla

  

dziecka

  

obiadki

  

przepisy

  

2

Odpowiedzi

(2011-02-24 16:15:55) cytuj
  • żądna wiedzy
  • pomocna
  • aktywistka
  • blogerka
  • dokumentalistka
  • doświadczona
janis
* Kompot z jabłek i moreli (od 8 miesiąca):
Skład: dwa duże jabłka, 4-6 morel suszonych na słońcu

Morele zalać wrzątkiem na pół godziny. Jabłka obierać i pokroić w ćwiartki, następnie zalać litrem wody. Dodać suszone morele razem z wodą. Gotować aż jabłka staną się miękkie (ok. 20 minut). Można, ale nie trzeba dosłodzić.

* Napój marchwiowo-truskawkowy (od 1 roku):
Skład: 50 dag marchwi, 25 dag truskawek, cukier

Oczyszczoną i umytą marchew zetrzeć na tarce o małych oczkach. Truskawki umyć osączyć i rozetrzeć na miazgę. Wrzucić marchew i truskawki do jednego naczynia, zalać przegotowaną wodą (1-1,5l) i wymieszać. Płyn przecedzić przez sito i dobrze odcisnąć. Posłodzić, ostudzić.

* Zupka z kurczakiem (od 6 miesiąca):
Skład: marchew, ziemniak, mięso z piersi kurczaka, seler, pietruszka, oliwa z oliwek/olej rzepakowy

Ugotować osobno mięso, a osobno warzywa. Zmiksować z dodatkiem wody z gotowania warzyw. Podgrzać i dodać odrobinę oliwy. Wymieszać.

* Zupa krem brokułowa (od 9 miesiąca)
Skład: cebula, marchew, brokuł, 2 łyżki oliwy, pół łyżeczki soli

Marchewkę i cebulę pokroić na drobne kawałki i podsmażyć na łyżce oliwy. Przełożyć do garnka i razem z brokułem zalać wodą, dodać sól, oliwę i gotować 15-20 minut. Ugotowane warzywa zmiksować z około 1/2 szklanki wywaru.

* Barszcz czerwony (od 1 roku):
Skład: ½ kg buraków, kilka ziaren ziela angielskiego, 4 szklanki wody, 2 łyżki soku z cytryny lub soku z żurawin, ząbek czosnku, cukier, sól

Obrane burakii utrzeć na grubej tarce. Włożyć do sporego rondla, zalać wywarem lub wodą, posolić, dorzucić ziarenka ziela angielskiego. Gotować aż buraki zmiękną, a barszcz nabierze koloru. Po zdjęciu z ognia, można zupę przecedzić. Dodać sok z cytryny lub żurawiny. Doprawić cukrem i solą. Można dorzucić rozgnieciony ząbek czosnku.

* Potrawka z indykiem i pomidorami (od 7 miesiąca):
Skład: pomidor sparzony, obrany i bez pestek, filet z indyka ok. 100g, duża marchew, kawałek pora i selera, ½ pietruszki, olej sojowy/rzepakowy, kleik ryżowy.

Ugotować indyka do miękkości, dodać marchew, por, seler, pietruszkę(pod koniec gotowania), a na końcu pomidora. Zmiksować razem, dodać olej i kleik ryżowy.

* Kotleciki mięsno-brokułowe (od 8 miesiąca):
Skład: oliwa, sól, mąka kukurydziana, mąka ziemniaczana, brokuł, mięso dozwolone

Kilka różyczek ugotowanego na parze brokułu zmielić razem z dozwolonym surowym mięsem. Dodać troszkę mąki ziemniaczanej i wody. Wszystko razem dobrze wymieszać, by miało konsystencje masy jak na mielone kotlety. Formować kotleciki, panierować w mące kukurydzianej i smażyć na dozwolonym oleju.

* Gulasz drobiowy (od 1 roku)
Skład: ½ filetów drobiowych, mrożona marchewka z groszkiem, pół szklanki soku jabłkowego, łyżka curry, sól, szklanka ryżu, olej

Wstawić wodę (2 szklanki) na ryż. Olej podgrzać w głębszej patelni. Filety pokroić na kawałeczki, po czym wrzucić na patelnię, by się lekko poddusiły lub podsmażyły. Łyżkę oleju wlać do rondelka, podgrzać, następnie dosypać ryż, zamieszać, ponownie podgrzać, wlać wrzątek, posolić, przykryć i pozostawić na bardzo małym ogniu. Do mięsa dodać pozostałe składniki i dusić całość na małym ogniu, aż wszystko zmięknie.

* Kisiel owocowy (od 7 miesiąca)
Skład: szklanka soku owocowego, woda, mąka ziemniaczana

Wlać sok do rondelka zagotować, pół szklanki wody wymieszać z dwiema płaskimi łyżeczkami mąki ziemniaczanej. Wlać wodę z mąką do gotującego się soku, wymieszać, zagotować.

* Puree z jabłka i gruszki (od 7 miesiąca):
Skład: jabłko, ½ gruszki, 2 łyżki przegotowanej wody

Owoce wypłukać, obrać ze skórki, pokroić na cienkie plasterki. Włożyć do rondelka i dusić na wolnym ogniu w 2 łyżkach wody przez 10 min. Po rozgotowaniu owoce rozetrzeć i zmiksować. Można podawać z kaszą manną.

* Ciasto owocowe (od 11 miesiąca)
Skład: szklanka kaszy manny, szklanka cukru, szklanka mąki, pół szklanki oliwy, dowolne owoce (proporcje na brytfankę 25x30cm)

Mąkę, kaszę i cukier wymieszać w misce. Do formy wyłożonej pergaminem wysypać połowę mieszanki. Wyłożyć owoce, na które dziecko nie jest uczulone (doskonale nadają się np. jabłka, gruszki, śliwki, wiśnie). Wysypać drugą połowę mieszanki. Wygładzić powierzchnię i zalać oliwą. Jeżeli ciasto nie zostało pokryte oliwą należy dolać tłuszczu tak, aby nie było "suchych plam". Piec około 40 minut w temperaturze 200 stopni.

Podobne pytania