Odpowiedzi
Przyczyną pieluszkowego zapalenia skóry jest działanie różnorodnych czynników o charakterze drażniącym: wilgoć, brak dostępu powietrza do skóry krocza, otarcia, długotrwały kontakt z moczem lub kałem. Istotne znaczenie mają również zaniedbania higieniczne, niedokładne mycie i osuszanie skóry krocza, nieprawidłowo dobrane kosmetyki dla niemowlęcia, źle wypłukane po praniu pieluszki.
Zmiany na skórze pod postacią zaczerwienienia pojawiają się dokładnie w miejscu przylegania pieluszki: zajmują pośladki, krocze, okolice narządów płciowych, pachwin, podbrzusza, ud. Najczęściej jest to stan zapalny skóry charakteryzujący się łagodnym przebiegiem. Niekiedy dochodzi do nadkażenia zmienionej zapalnie skóry, wówczas obserwujemy dodatkowo grudki, nadżerki, owrzodzenia.
Leczenie postaci łagodnej sprowadza się do dokładnego mycia okolicy krocza dziecka, następnie osuszania, stosowania kosmetyków pielęgnacyjnych. Zalecane jest stosowanie pieluszek „oddychających”, silnie wchłaniających, co pozwala na utrzymanie suchej skory. Pieluszki należy zmieniać odpowiednio często. Konieczne jest unikanie ceratek i nieprzepuszczających majteczek.
W przypadku pojawienia się w okolicy krocza zmian grudkowych, nadżerkowych czy wrzodziejących należy skorzystać z pomocy lekarza. Konieczne będzie zastosowanie odpowiedniego leczenia przyczynowego: przeciwbakteryjnego, przeciwgrzybicznego.
Trzeba podkreślić, że w działaniach profilaktycznych pieluszkowego zapalenia skóry bardzo duże znaczenie ma karmienie naturalne. Mocz dzieci karmionych mlekiem matki ma niższe pH, co jest wyjątkowo korzystne dla skóry dziecka, a zmiany o charakterze pieluszkowego zapalenia pojawiają się u tych dzieci rzadziej i o łagodniejszym przebiegu.
Ela
----
Reprezentuję markę Lovela. W przypadku pytań, chętnie pomogę.