Można spróbować podawać go dziecku wcześniej, np. po 7. miesiącu życia, ale na początek w bardzo małej ilości. Miód niestety bardzo często uczula dzieci, nawet starsze, i potrzeba nieco więcej czasu, aby dziecko się do niego przyzwyczaiło.
Zioła - można podawać już od 12. tygodnia życia. Najbardziej polecane są świeże zioła, takie jak napar z rumianku, kopru włoskiego.
Od 3.-4. miesiąca życia można podawać kminek, miętę, anyżek. Są one delikatne i nie drażnią przewodu pokarmowego. Oczywiście wprowadzajmy je sukcesywnie i nie wszystkie razem.
Po 6. miesiącu życia, gdy dziecko je już pokarmy stałe, koniecznie dodawajmy do nich pietruszkę, koperek, majeranek, bazylię. Można też stosować napary z owocu dzikiej róży oraz borówki, pod warunkiem, że nie uczulają one dziecka. Następnie zupy możemy wzbogacać, dodając liść laurowy (po 7. miesiącu), tymianek (po 10. miesiącu), czosnek (po 9. miesiącu).
Oczywiście niektóre zioła mogą uczulać, do najczęściej uczulających należą: anyż, oregano, tymianek, mięta pieprzowa.
Jeżeli jednak nasze dziecko nie ma alergii, to stosujmy zioła i przyprawy jak najczęściej, gdyż wzbogacają one smak potraw, mają wiele cennych właściwości leczniczych i wspomagają pracę