Odpowiedzi
u nas też był strasznie długo bo w szpitalu kazali na sucho i dlatego nie odpadał, pediatra zaleciła octenisept i oczyszczanie patyyczkiem i po kilku dniach odpadł w końcu, trzymał sie 20dni
od poczatku przemywam octeniseptem dlatego to mnie tak dziwi
Kikut to pozostałość odciętej pępowiny, za pośrednictwem której do rozwijającego się w brzuchu przyszłej mamy płodu dostarczane było pożywienie i tlen, a usuwane produkty przemiany materii. Po porodzie pępowina nie jest już potrzebna, i odcinana jest 2-3 centymetrów od brzuszka dziecka. Kikut odpada zazwyczaj samoistnie po 10-21 dni od daty porodu (zależne jest to między innymi od grubości jaką miała pępowina). Niewłaściwa pielęgnacja może prowadzić do zakażeń i stanów zapalnych, które w skrajnych, zaniedbanych przypadkach mogą prowadzić do stanu zagrożenia życia dziecka.
Dawniej
Do niedawana powszechnie stosowanym środkiem w szpitalach jak i domach był antyseptyk- 70 % roztwór alkoholu etylowego, którym należało przecierać dokładnie kikut pępowiny. Nieumiejętne wykonywanie tej czynności mogło powodować podrażnienie skóry. Ponad to nie wolno było moczyć pępka przez co kąpiel noworodka stawała się bardzo stresującym rytuałem dla świeżo upieczonych rodziców.
Nowe wytyczne
Według aktualnych wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wymienione wyżej postępowania są nieuzasadnione. Zgodnie z ustaleniami WHO alkohol etylowy paradoksalnie nie wysusza kikuta, a może powodować podrażnienia, w szczególności w grupie wcześniaków. Na podstawie szeroko zakrojonych badań wyciągnięto wnioski, że niektóre preparaty mogą wręcz opóźniać odpadanie kikuta pępowinowego.
Pod względem szybkości jego gojenia się zaobserwowano natomiast przewagę naturalnej, tzw. suchej pielęgnacji pępka, która polega jedynie na oczyszczaniu go wodą z mydłem (dla niemowląt lub zwykłym szarym), a następnie na dokładnym osuszeniu.
Gojący się kikut może być potencjalną drogą zakażenia dlatego tak ważna jest jego odpowiednia pielęgnacja. Zaleca się dokładne mycie go podczas kąpieli a następnie należy zapewnić bezpośredni dostęp powietrza do ranki, aż do całkowitego wyschnięcia.
W przypadku pojawienia się trudności w gojeniu lekarz lub położna zaleci stosowanie środka odkażającego, jakim jest Octanisept.
Wytyczne te dotyczą głównie krajów rozwiniętych Unii Europejskiej. W Polsce zostały wprowadzone na oddziały położnicze/neonatologiczne w ubiegłym roku.