Lekarz odmówił naszej czytelniczce przepisania środków antykoncepcyjnych z powodu własnych przekonań. Czy ma do tego prawo? Czy zdarzyła Ci się podobna sytuacja?
- Po miesiącu czekania na jedyny odpowiadający mi termin zjawiłam się w klinice. Dopiero wtedy pani w recepcji poinformowała mnie, że ginekolog, do którego przyszłam to świetny lekarz, ale jeżeli chcę dostać od niego receptę na leki to nie mam po co wchodzić, bo antykoncepcja jest sprzeczna z jego poglądami religijnymi - napisała w liście do "Wysokich Obcasów" Olga Strawińska. - Nigdy wcześniej nie zastanawiałam się, jakiego wyznania jest lekarz, który mnie leczy, czy jaką partię popiera. Zawsze myślałam, że to są sprawy, które wychodząc do pracy należy zostawić w domu.
Lekarz odmówił naszej czytelniczce przepisania legalnie dostępnych leków nie z powodu przeciwwskazań medycznych, lecz wyłącznie z powodu swoich przekonań.
Ustawa o zawodzie lekarza i lekarza dentysty z 5 grudnia 1996 r. przewiduje tzw. klauzulę sumienia - kategorię prawną, która pozwala lekarzom odmawiać wykonania świadczeń zdrowotnych niezgodnych z ich sumieniem, o ile nie zagraża to życiu pacjenta. Czyli, w świetle polskiego prawa lekarz przeciwny antykoncepcji może nie zgodzić się na przepisanie takich środków.
- To skandaliczne, bo antykoncepcja nie powinna być tematem tabu, a ginekolog nie może narzucać nam swoich poglądów - oburza się Olga Strawińska.
Na przepisywanie tabletek antykoncepcyjnych nie zgadzają się głównie lekarze zgromadzeni w Stowarzyszeniu Ginekologów Katolickich, którzy zamiast tego informują pacjentki, co mówi na temat antykoncepcji i naturalnego planowania rodziny Kościół.
Wcześniej taki lekarz musi jedynie pisemnie powiadomić przełożonych o tym, że z racji swoich poglądów nie będzie wykonywał niektórych świadczeń. Dlaczego w takim razie przychodnia nie informuje pacjenta o przekonaniach lekarza? Placówki medyczne nie umieszczają takich danych na swoich stronach, bo upublicznianie informacji na temat wyznania czy światopoglądu lekarzy bez ich zgody jest sprzeczne z obowiązującym prawem.
- Występowanie o tego typu informacje mogłoby być postrzegane jako dyskryminacja w miejscu pracy ze względu na przekonania - mówi Bartosz Maciejewski, Rzecznik Prasowy centrum Medicover.
Na razie klauzula "sumienie lekarza" obejmuje jedynie lekarzy, pielęgniarki i położne, ale Stowarzyszenie Farmaceutów Katolickich Polski chce, aby również farmaceuta mógł odmówić handlu środkami antykoncepcyjnymi i nie musiał ich posiadać w swoim asortymencie - podobnie jak w Anglii czy części Stanów Zjednoczonych. Pod swoją petycją o wprowadzenie prawa do sprzeciwu sumienia dla farmaceutów Stowarzyszenie zebrało już blisko 9 tys. podpisów.
-Takie ograniczenie może skutkować wzrostem liczby niechcianych ciąż, liczby nielegalnych aborcji. Może też doprowadzić do zwiększenia popytu na podejrzane "środki antykoncepcyjne" sprzedawane w internecie, a w konsekwencji stanowić zagrożenia dla życia kobiet - ostrzega Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny.
W 2001 roku Europejski Trybunał Praw Człowieka odrzucił skargę dwójki francuskich farmaceutów, którzy domagali się prawa do odmowy wydania środków antykoncepcyjnych. Trybunał stwierdził wtedy, że skoro sprzedaż środków antykoncepcyjnych jest legalna i dokonywana - w przypadku środków wydawanych z polecenia lekarza - wyłącznie w aptekach, to farmaceuci - w odróżnieniu do np. lekarzy - nie mogą dawać pierwszeństwa swoim przekonaniom religijnym i narzucać ich innym osobom przez odmowę sprzedaży takich środków.
Czy lekarz odmówił Ci kiedyś przepisania środków antykoncepcyjnych lub założenia spirali? Jak to tłumaczył? Czy mimo to musiałaś zapłacić za wizytę?
Odpowiedzi
Powiedział ze jak chce to mege isc do innego tam napewno dostane ale on mi nie przepisze bo sie o tym uczył i wie ze nawet te dla karmiacych szkodza dziecku.
Po takim wykladzie dałam sobie spokój z tabletkami i lecimy na gumkach.
Co do wizyty Tak musiałam zapłacic 50ZŁ
Używam komputera cyklu CycloTestu 2 Plus i jestem zadowolona z takiej formy naturalnej antykoncepcji.