skład tego super leku lekko mnie poraził :
w tej chwili :
symetikon ( to samo co w polskim bobotic czy angielskim infacol , a dalej :
Saccharin-Natrium czyli sacharyna sodowa czyli słodzik , kiedys posadzany o raka ...
Sorbinsäure czyli kwas sorbowy , konserwant :
Stosowany jako konserwant oraz środek utrzymujący wilgotność (sery, serniki, mrożone pizze, owocowe nadzienia do ciast, syropy czekoladowe, a także sałatki owocowe, wyroby cukiernicze, lemoniada, pieczywo, skorupiaki, sok cytrynowy, wino, alkoholowy napój jabłkowy . Poza przemysłem spożywczym dodaje się go do kosmetyków, płynów do płukania jamy ustnej, past do zębów oraz różnych maści (np. dentystycznej)[3].
Zagrożenia :
Uważa się, że jest nieszkodliwy dla zdrowia, choć dość często powoduje reakcje alergiczne (kontaktowe zapalenie skóry, rumień oraz inne podrażnienia skóry, a także astmę[3]), jednak najczęściej dotyczą one kontaktu bezpośredniego ze skórą, natomiast rzadziej po przyjęciu doustnie, prawdopodobnie ze względu na szybki rozkład metaboliczny w organizmie człowieka .
Dalej :
Natriumcyclamat czyli cyklaminian sodu :
E 952 - cyklaminian sodu - syntetyczna substancja słodząca, w testach na zwierzętach podawanie dużych dawek najpierw doprowadziło do powstania nowotworu lecz nowsze badania tego nie potwierdziły. Pojawiły się również informację, że częste stosowanie może doprowadzić do pogorszenia zdrowia przy takich chorobach jak Parkinson, epilepsja. Dopuszczalne dzienne spożycie to 11 mg na kilogram masy ciała. Ze względu na powyższe informacje, mimo że nie do końca pewne, lepiej znacznie ograniczyć jego stosowanie a najlepiej wykluczyć.
Dalej :
Natriumbenzoat czyli benzoesan sodowy a to niby :
Benzoesan sodu działa drażniąco na śluzówkę żołądka, więc u osób nadwrażliwych może (np. z chorobą wrzodową) może wywoływać dolegliwości bólowe.
WAŻNE!!! Benzoesan sodu w połączeniu z witaminą C (E300 - kwas askorbinowy) może tworzyć rakotwórczy benzen. Obie te substancje razem, można najczęściej spotkać w napojach gazowanych. Ponadto, proces tworzenia się benzenu jest przyśpieszany przez naświetlanie i wysoką temperaturę więc należy szczególnie uważać na to co pijemy w lecie (LINK - U.S. Food and Drug Administration).
WAŻNE!!! Badania opublikowane w 2007r. dla Food Standarts Agency (Wielka Brytania) sugerowały że benzoesan sodu w połączeniu z niektórymi barwnikami, może powodować nadpobudliwość u dzieci. Wnioski z tych badań zostały opublikowane (LINK - Food Standards Agency) ale badania nie dały jednoznacznej odpowiedzi. Należy jednak wykazać się ostrożnością i profilaktycznie nie spożywać produktów konserwowanych benzoesanem sodu i barwionych barwnikami azowymi tj. tartrazyna (E102), żółcień chinolinowa (E104), żółcień pomarańczowa FCF (E110), azorubina (E122), czerwień koszenilowa A (E124), czerwień Allura AC (E129).
WAŻNE!!! Natomiast badania przeprowadzone przez prof. Petera Piper'a (LINK) z Uniwersytetu w Sheffield dowodzą że m.in. benzoesan sodu może powodować uszkodzenie mitochondriów komórek i kodu DNA. Uszkodzenia te, zostały zakwalifikowane jako mogące przyczyniać się do marskości wątroby oraz choroby Parkinsona. Należy tutaj zaznaczyć że badania przeprowadzono na żywych komórkach drożdży a nie na ludziach czy nawet zwierzętach. Sam naukowiec przyznał że w stosunku do ludzi niekoniecznie musi dochodzić do uszkodzeń ale warto w przyszłości podjąć szersze badania w tym zakresie (LINK).
Według badań dr Adriana Morrisa, alergologa, honorowego asystenta ds. alergii w szpitalu Royal Brompton w Londynie, benzoesan sodu powoduje reakcje alergiczne, pokrzywki oraz nasilanie objawów chorobowych przy astmie aspirynowej (LINK).
Belgowie z Uniwersytetu z Gent, przeprowadzili w 2008r. badania dotyczące wpływu opakowań napojów gazowanych na formowanie się benzenu. Wyniki badań opublikowano, niestety dostęp do nich jest płatny .