Odpowiedzi
znalezione w necie:
Ciąża to piękny okres w Twoim życiu, który wymaga od Ciebie wielu wyrzeczeń. Zakaz wygrzewania się na plaży jest tylko jednym z nich. Siedząc na plaży znajdź cień lub schroń się pod parasolem. Opalaj się w ruchu, by dostarczyć organizmowi niezbędną witaminę D3, nie zapomnij o posmarowaniu ciała kremem z filtrem.
Skąd zakaz leżenia na słońcu? Nie możesz spowodować przegrzania organizmu i wód płodowych, ponieważ jest to niebezpieczne dla dziecka. Możesz zasłabnąć lub mieć bóle głowy, a nawet poronić. Ponadto hormony w czasie ciąży sprawiają, że skóra nie opala się równomiernie. Na twarzy mogą powstawać przebarwienia, których bardzo trudno się pozbyć.
Zapytaj lekarza
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, jeśli chodzi o opalanie w ciąży. Każda kobieta przechodzi ją inaczej, dlatego lekarz powinien indywidualnie podejść do kwestii opalania. Podczas badania i rozmowy powinien ocenić, czy opalanie może zagrozić przyszłej mamie lub dziecku.
Nie opalaj się jeśli:
- Masz podwyższone ciśnienie. Przebywanie na słońcu jeszcze je podnosi. Wysokie ciśnienie może spowodować odklejenie się łożyska.
- Twoja skóra jest wrażliwa. Słońce może wywołać alergie skórne oraz przyczynić się do powstania przebarwień. Ponadto przez działanie promieni na skórę mogą utworzyć się niebezpieczne znamiona barwnikowe lub uzłośliwić się te, które masz już na skórze.
- Masz skłonność do pękających naczynek. W wyniku działania słońca może pojawić się na Twojej skórze siateczka „pajączków”, ponieważ w ciąży naczynka krwionośne są bardziej podatne na rozszerzanie.
- Twoja skóra jest bardzo naciągnięta, ponieważ przez to jest cieńsza i łatwiej się wysusza. Opalaniem zwiększasz ryzyko powstania rozstępów, a także utrudniasz powrót skóry do normalnego wyglądu po porodzie.
Nie rezygnuj ze słońca
Nie chowaj się na długie letnie miesiące w domu. Twoje ciało i dziecko potrzebuje witaminy D3 wytwarzanej w skórze pod wpływem słońca. Witamina ta wpływa dobrze na kości i stan uzębienia, zapobiega krzywicy, osteoporozie. Wspomaga wchłanianie wapnia i fosforu z układu trawiennego. Jej niedobór może pośrednio wpływać na rozwój niektórych nowotworów.
Będąc w ciąży powinnaś zapewnić dziecku odpowiednią dawkę tej „słonecznej witaminy”. Przede wszystkim podczas ostatnich miesięcy, kiedy to kształtuje się i wzmacnia układ kostny płodu.
Słońce dawkuj z umiarem
Jeśli nie masz przeciwwskazań do opalania i tak musisz być ostrożna:
- Nie przebywaj zbyt długo na słońcu.
- Przyzwyczaj stopniowo organizm do upału. Nie przegrzewaj się, ponieważ możesz doprowadzić do krwawienia z dróg rodnych.
- Unikaj opalania się w godzinach szczytu, zbyt duża siła promieniowania może wywołać skurcze macicy.
- Stosuj kremy z wysokimi filtrami, najlepiej mineralnymi, minimum SPF 30. Im wyższy filtr, tym lepiej. Nałóż go przed wyjściem z domu i co 2-3 godziny nakładaj ponownie. Szczególnie chroń znamiona i wrażliwe części ciała.
- Pamiętaj o okularach przeciwsłonecznych (wzrok w czasie ciąży u większości kobiet ulega pogorszeniu) i kapeluszu lub chustce na głowę. Nie zapomnij o parasolu plażowym, który daje cień.
- Gdy poczujesz, że Ci za gorąco natychmiast wejdź do chłodniejszej wody lub schroń się w cieniu i wypij dużo wody.
By nie doprowadzić organizmu do wyczerpania spakuj do torby plażowej oprócz wody mineralnej także coś do jedzenia.