Jestem co prawda w czwartym miesiącu ciąży ale już teraz zaczęłam interesować się wózkami.
Bardzo zależy mi żeby był lekki i funkcjonalny.
Proszę Was o pomoc - napiszcie, jakiemu wózkowi warto się przyjrzeć.
Odpowiedzi
Nim kupicie wózek - zastanówcie się:
Kiedy wasz malec pojawi się na świecie? Jeśli wiosną to możecie zrezygnować z gondoli na rzecz spacerówki z torbą-nosidłem.
Gdzie mieszkacie? Jeśli na 4 piętrze bez windy to wnoszenie wielkiej terenówki skutecznie obrzydzi spacery. Jeśli musicie przechowywać wózek na klatce schodowej lepiej by nowoczesnymi bajerami nie kusił złodzieja.
Jak wygląda wasze otoczenie? Czy wózkiem co dzień będziesz jeździć po wertepach (wtedy potrzebne są duże koła i dobre amortyzatory) czy po gładkim chodniku (wystarczy lekka spacerówka)?
Jakie macie plany? Jeśli co tydzień jeździcie na działkę to zwróćcie uwagę, czy wózek łatwo się składa i mieści w bagażniku. Jeśli weekendy to czas wypraw po bezdrożach najpraktyczniejsza będzie trójkołowa terenówka.
Czy różnicie się wzrostem? Jeśli tak i to znacznie - wybierzcie model z regulacją wysokości rączki. Taka regulacja jest też przydatna przy starszym rodzeństwie, które rwie się do prowadzenia wózka (pod waszą kontrolą!).
Gondola - warto wiedzieć:
Jest świetna na spacery w parku, jednak gdy trzeba z malcem wyruszyć samochodem lub pociągiem znacznie lepszym wyjściem są spacerówki z rozkładanym do poziomu oparciem. Po prostu zwykle nie ma jak spakować gondoli do auta! No i co z nią zrobić, gdy malec wcale nie chce w niej leżeć, płaczem domagając się wyjęcia?
Jest niezbędna, jeśli pierwszych kilka miesięcy maluszka wypada zimą. Możemy go bowiem dobrze w gondoli opatulić, zaś budka i ścianki dobrze chronią przed wiatrem.
Jest wygodna dla dziecka - maluch ma w niej sporo miejsca na codzienną gimnastykę, leżenie na pleckach i na brzuszku. No i łatwo go w niej przewinąć!
Sprawdź czy ma podnoszone oparcie i pięciopunktowe pasy - to bardzo przydatna rzecz, gdy malec już chce siadać!
Można gondolę zastąpić wkładką (torbą-nosidło, my ją nazywaliśmy "szufladą") wkładaną do wózka spacerowego z odkładanym oparciem. Zalet wkładki jest sporo:
nam służyła jako przenośne łóżeczko dla Michasia (przez pierwszych siedem-osiem miesięcy)
ma miękkie boki, dzięki czemu można nocą karmić maluszka na leżąco, bez wyjmowania
dzieki sztywnemu podłożu można było ją położyć w zestawione fotele i malec miał bezpieczną przestrzeń
świetnie się sprawdza do przewijania niemowlaka w aucie: wystarczy ją położyć na kolanach, na nią malucha i gotowe!
Wózki terenowe - warto wiedzieć:
Duże koła to podstawa, ale ważny jest sposób pompowania kół i ewentualne możliwości naprawy gdy zejdzie z nich powietrze. Wielka przygoda pt. wyprawa w góry może zakończyć się katastrofą, gdy przez kilka kilometrów trzeba będzie jechać "na flaku"
Jakie jest podparcie pod nogi dziecka? I czy istnieje możliwość jego podniesienia/wysunięcia, by nóżki śpiącego dwulatka nie wisiały w powietrzu?
Zwróć uwagę jak rozkładane jest oparcie - jeśli planujesz wiele wypraw z maluszkiem nim ten będzie w stanie siedzieć, przydatne jest oparcie rozkładane do poziomu (a to nie jest częste w terenówkach).
Waga wózka jest istotna - gdy trzeba nim poruszać się w terenie każdy kilogram liczy się podwójnie! I nie miej złudzeń - zwykle to kobiety pchają wózki... Najlepiej w sklepie poprosić o złożenie wózka i go podnieść - dzięki temu będziesz od razu wiedzieć co cię czeka przy pakowaniu wózka do samochodu/pociągu/autobusu.
Czy budkę możesz cicho złożyć/rozłożyć? Nie ma nic gorszego, niż trzeszcząca (choć nowoczesna) budka, gdy malec akurat zasnął!
Resory nie muszą być bajeranckie, natomiast z pewnością powinny dobrze amortyzować wstrząsy podczas jazdy.
Sprawdź jak się go składa i ile miejsca zajmuje po złożeniu. Są modele, które po prostu mogą się nie zmieścić do twego bagażnika!
Poproś, by pokazano ci jak zamontować moskitierę i folię przeciwdeszczową. Niektóre modele wymagają firmowych akcesoriów, a te są drogie (np. folia kosztuje ponad 100 zł).
Czy da się zamocować parasolkę od słońca i zmieniać jej położenie? W naszym wózku pewnie by się sprawdziła firmowa parasolka za ponad 100 zł, niestety tańsza wersja za 30 zł co chwila się odkręcała od ramy. A latem parasolka to rzecz strategiczna!
Czy istnieje możliwość otwarcia daszku wózka od strony główki dziecka? Latem dzięki temu nie będzie mu duszno.
Sprawdź czy przednie koła się skręcają i czy można je łatwo zablokować. Skrętne koła na spacerze w parku są zaletą, ale w terenię bywają wadą.
Z czego zrobione jest obicie wózka? Niektóre modele mają wariant letni z bawełny i zimowy ze sztucznej tkaniny. Za sztuczniak z plastikiem latem malec nie będzie ci wdzięczny!
Jaki jest hamulec? Nas urzekło w Evereście iż poza hamulcem blokującym tylne koła, miał też tarczowy hamulec na przednie koło spowalniający jego obroty, bo było bardzo przydatne przy dłuższym zjeżdżaniu z góry. Ważne jest, by hamulec dawał się łatwo zablokować i był skuteczny.
Po przejechaniu piaszczystej trasy umyj koła, dzięki temu dłużej będą sprawne. Przydatny jest też WD40 do konserwacji metalowych ruchomych części wózka (niezbędne zwłaszcza po spacerach plażą).
Dla starszego dziecka przydatny jest pałąk do którego można przywiązać zabawki i włożyć kubek z piciem.
Wózki spacerowe - warto zwrócić uwagę:
Do wózków spacerowych typu "parasolka" poza większością powyższych porad dodatkowo weź pod uwagę:
Jeśli planujesz wiele przejazdów pociągiem, samolotem, autobusami najpraktyczniejsza będzie lekka, mała, łatwo składana spacerówka.
Dobór wózka zależy też od wieku dziecka. Gdy już samo chodzi, na nosidło jest za duże, ale po kilku kilometrach trzeba by je nieść - dobrym wyjściem jest lekka spacerówka z większymi kołami. Po złożeniu jest malutka i można ją nieść przewieszoną przez ramię, a gdy mały podróżnik będzie potrzebować wspomożenia - nada się idealnie.
Najlżejsze są wózki z aluminiowym stelażem. Jeśli waga jest dla was ważna, warto rozważyć taki model.
Ale uwaga - spacerówki z racji swej wagi bywają wywrotne. Zdarzyło się nam, że półtoraroczny śpiący Michaś gdy się obudził i zaczął wierzgać wywrócił wózek (oparcie było rozłożone do poziomu)! Dlatego najbezpieczniej jest zabezpieczyć tył (np. oprzeć o ławkę).
praktyczne rady choć neistety nie wszystkie:( co za bzdura:
Gondola - warto wiedzieć:
Jest świetna na spacery w parku, jednak gdy trzeba z malcem wyruszyć samochodem lub pociągiem znacznie lepszym wyjściem są spacerówki z rozkładanym do poziomu oparciem
żadna, nawet najlepsza spacerówka nie zastąpi gondolki. Dla niemowlęcia jest po prostu niezbędna. co do uniwersalnych akcesoriów też niestety mam ale..... uniwersalny NIE ZAWSZE znaczy nie praktyczny, lub nie do używania:(
dziekuje za poprawe i pozdrawiam :)
mewko ta uwaga nie była do Ciebie. Nie chciałam żebyś ją do siebie odebrała. Staram się podpowiedzieć tak żeby każda mama stojąca przed wyborem wózeczka wiedziała na co naprawdę zwracać uwagę. Czasem przychodzą do nas Panie i kupują MUTSY bez gondolki ale z fotelikiem PLAY (rozkładany na płasko) twierdząc że zastąpi gondolkę. Nic bardziej mylnego, ale jako właściciel sklepu radząc zakup gondolki- nawet używanej na allegro jestem postrzegana jak ta co chce zarobić:( niestety często się okazuje że miałam rację i panie wracają po gondolkę...
i tak by można opowiadać w nieskończoność